اخبار

رونمایی از آلبوم مرقع «دولت قرآن» اثر یدالله کابلی در فرهنگسرای نیاوران

رونمایی از آلبوم مرقع «دولت قرآن» اثر یدالله کابلی در فرهنگسرای نیاوران
همزمان با برگزاری نخستین نمایشگاه تخصصی هنرهای قرآنی "روایت باران" از آلبوم مرقع «دولت قرآن» اثر یدالله کابلی رونمایی شد.

 به گزارش روابط عمومی فرهنگسرای نیاوران به نقل از روابط عمومی  نگارخانه تخصصی هنرهای ایرانی _اسلامی "ترانه باران"؛ همزمان با برگزاری نخستین نمایشگاه تخصصی هنرهای قرآنی «روایت باران» از مجموعه «دولت قرآن» که شامل مرقعات دیده نشده از آثار خوشنویسی یدالله کابلی با موضوع آیات قرآن است، در فرهنگسرای نیاوران رونمایی شد.

این مجموعه که تجربه ای از خط شکسته در ارائه شکل هنری قرآن مجید است شامل ۱۵ اثر در ابعاد و اندازه یکسان میشود که در ماه رمضان ۱۳۷۶ تحریر شده و از منحصربه‌فرد ترین مجموعه‌هایی است که در حوزه آثار قرآنی نوشته شده.

در بخشی از معرفی این مجموعه آمده است:

از آنجا که خوشنویسی احادیث و آیات قرآنی همواره به جهت اعراب‌گذاری فضائی خاص را در سطربندی و ترکیب طلب نموده خط شکسته به دلیل پیوستگی‌های مُدام کمتر توانسته است در این امر حضوری شایا داشته باشد و از دیرباز در عظمت آینه‌داری کلام الهی حتی بزرگان بی‌بدیل این وادی نیز مفرّی نجسته و در این تنگنا سر از این آرزو بر نتافته‌اند و تنها اثر فاخری که در نهایت توفیق و زیبایی در آسمان هنر خط شکسته جلوه‌گری می‌نموده و می‌نماید اثر «فاتحه‌الکتاب» است که حدود دو قرن پیش به دست توانای نابغۀ یگانه «درویش عبدالمجید طالقانی»  رقم تحریر یافته و بر جای مانده است.

جز عشق که اشرف بود از جمله کمالات/      دیگر به کمالی نتوان کرد مباهات

امید است این مرقع که بخشی از یک مجموعه نمایشگاهی و تجربه تازه‌ای است از خط شکسته در ارائه شکل هنری قرآن مجید در پیشگاه آن زیبائی مطلق ازلی مقبول افتاده و بارقۀ کتاب کرامتش گرمابخش حیات این هنر ظریف و روشنگر چشم مشتاقان گردد و ذوق ارباب بصیرت و حامیان نشر فرهنگ فضیلت و طالبان ترویج هنرهای شریف ایرانی را فراهم آورده، آغاز نوینی باشد برای خیل عظیم پویندگان مشتاق‌تر و موفق‌تر بر صراط مستقیم هنر بالنده خوشنویسی اسلام .

یدالله کابلی عضو شورای عالی انجمن خوشنویسان ایران بوده و ابداعات بسیاری در حوزه خوشنویسی به ویژه خط شکسته دارد.

در نخستین نمایشگاه تخصصی هنرهای قرآنی «روایت باران» بالغ بر 170 اثر هنری با محوریت آیات قرآن از هنرمندان و اساتید برجسته کشور همچون غلامحسین امیرخانی، علی‌اشرف صندوق‌آبادی، احمد شفیعی‌ها و ... به نمایش در آمده است.

 آثار متعددی نیز از شکسته، نسخ، نستعلیق، خط نقاشی از هنرمندان قرآنی در این نمایشگاه در معرض بازدید علاقمندان قرار دارد.

گفتنی است نمایشگاه روایت باران تا پایان اردیبهشت 1403 در گالری 1 و 2 فرهنگسرای نیاوران از ساعت ۱۰ الی ۱۹ و در روزهای تعطیل از ۱۴ الی ۱۹ پذیرای علاقمندان به هنر خوشنویسی و آیات قرآن است.

 

۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ۱۳:۵۷
روابط عمومی فرهنگسرای نیاوران |