اخبار

نخستین رویداد مد و محیط زیست در ایران با عنوان هناس افتتاح شد

نخستین رویداد مد و محیط زیست در ایران با عنوان هناس افتتاح شد
نخستین رویداد مد و محیط زیست در ایران«هناس» با حضور سید مجید امامی رئیس کارگروه ساماندهی مد و لباس، مریم جلالی معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی کشور و ابوالقاسم شیرازی، رئیس اتحادیه پوشاک روز سه شنبه 26 دی ماه در نگارخانه اصلی فرهنگسرای نیاوران افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی این رویداد؛ در ابتدای این مراسم ابوالفضل همراه رئیس فرهنگسرای نیاوران ضمن خیرمقدم به حاضران گفت:خوشحالم که میزبان نخستین جشنواره مد و لباس پایدار هستیم و امیدوارم با هدف تداوم فعالیت‌های فرهنگی و هنری بتوانیم به نیابت از صندوق اعتباری هنر برای هرچه بهتر برگزار شدن رویدادهایی از این قبیل، از تمامی ظرفیت‌های خود استفاده کنیم.

 در ادامه سید مجید امامی رئیس کارگروه ساماندهی مد و لباس گفت: خوشحالم مجموعه بزرگ و ارزشمندی که مروج ارزش‌های پایدار است به سرمایه‌های مد و لباس کشور اضافه شده است.

او با اشاره به شرایط بحرانی زیست و محیط اشاره کرد: در چنین شرایطی تولید پوشاکی مبتنی بر اصول، اصالت، وقار و آراستگی و زیست محیطی  از الویت‌های جدی کارگروه مد و لباس کشور است و خوشحالم در این مجموعه شاهد آثار ارزشمندی مطابق با این ویژگی‌ها هستیم.

به گفته او، بی شک در تداوم و استمرار چنین رویکردی نسبت به خلق و تولید پوشاک نیازمند حمایت طراحان و مجموعه‌های خصوصی پوشاک هستیم و این رویداد قابلیت این را دارد که نه تنها در سطح ملی بلکه در سطح بین‌المللی نیز حرف‌هایی برای گفتن داشته باشد.

رئیس کارگروه ساماندهی مد و لباس با اشاره به هزینه‌ بالای تولید پوشاک با کیفیت گفت: راه نجات پوشاک، احیای خانواده ایرانی است و کارآفرینان و تولیدکنندگان پوشاک باید نقطه‌های کوچک را مدنظر قرار دهند تا به هدف‌های بزرگ برسند. اگر زن و خانواده ایرانی در زمینه تولید و توزیع کمک کند و کم‌کاری‌های دولت جبران شود و تعاونی‌های بزرگ از تولیدکنندگان کوچک حمایت کنند، پوشاک ایرانی ظرفیت ملی شدن دارد.

امامی در بخش پایانی سخنانش ضمن قدردانی از طراح و برگزار کننده این رویداد چیا جبری و تمام کسانی که در برگزاری این رویداد سهم داشتند، ابراز امیدواری کرد که در دوره های پیش رو شاهد حضور نمایندگانی از سایر کشورها باشیم و بتوانیم در جهان مروج تولید لباس با رویکرد محیط زیست باشیم.

در ادامه مریم جلالی معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی کشور گفت: من سپاسگزار تمام زنانی هستم که در خانه های خود زندگی آفریدند. امروز ما این جا جمع شده‌ایم تا به سلیقه زیباشناسانه و با رویکرد محیط زیست زنان سرزمین‌مان ادای احترام کنیم. اگر تاریخ سرزمین‌مان را مرور کنیم همواره در زندگی مردم ایران احترام به محیط زیست و هنر نهادینه شده است و نمود و بروزش را در زندگی و آثار هنری و کاربردی که توسط زنان سرزمین مان خلق شده است شاهد هستیم.

او افزود: اگر جهان امروز به این نتیجه رسیده تا با رویکرد محیط زیست دست به خلق بزند، زنان ایرانی در طول تاریخ ثابت کرده اند که چنین کرده‌اند. نسل ها مادربزرگ‌های ما از هیچ برای ما همه چیز ساخته‌اند و ما امروز باید دست بوس و قدردان زحمات آن‌ها در طول تاریخ باشیم که بنیان تولید را در خانواده گذاشته‌اند.

مریم جلالی در بخش پایانی سخنانش از چیا جبری برای بنیان گذاشتن نخستین رویداد مد و لباس با رویکرد زیست محیطی قدردانی کرد.

در ادامه ابوالقاسم شیرازی رئیس اتحادیه پوشاک گفت: امروز خوشحالم که برگزاری رویداد مد و لباس هناس، شاهد شکل گیری مدی پایدار در کشور هستیم و من قدردان تمام کسانی هستم که در برگزاری این رویداد سهم داشته‌اند.

در ادامه چیا جبری طراح و بنیان‌گذار رویداد مد و لباس هناس گفت:صنعت مد و فشن یکی از آلایندترین و پر هزینه‌ترین صنایع تولیدی در جهان است. فست فشن‌ها در سایه تبلیغات مصرف‌گرایی بی‌وقفه تولید کرده و گورستانی از کالاهای پوشیدنی نیمه مصرف شده را به طبیعت تحمیل می‌کنند .

او افزود: در ایران با شیوع کرونا و بسته شدن مرزها تولید داخلی رونق گرفت و مزون‌ها سهم چشمگیری از تولیدات را به خود اختصاص دادند .پروژه هناس (نفس) با مطالعه و تحقیق و گردآوری میان برشهای (دور ریز) کارگاه‌های کوچک تصمیم به بازگردانند این متریال به چرخه تولید گرفت تا با آن چه که در توان دارد درصد بازگرداندن بخشی از سرمایه‌هایی که با ریختن در سطل زباله از چرخه تولید خارج می‌شود لباس‌هایی با رویکرد محیط زیستی خلق کند.

  او افزود: با توجه به گستردگی مد پایدار و تلاش فعالان محیط زیست در ایران تاکنون در حیطه مد و فشن تدبیر قابل توجه‌ای نشده و بستری جهت فعالیت آماده نیست ما تلاش کردیم بر اساس دغدغه‌های شخصی و مسئولیت اجتماعی پروژه هناس را پیش ببریم و خوشحالم امروز تلاش‌های ما بی‌نتیجه نمانده است.

 او در بخش دیگر سخنانش گفت: هزاران کیلو پارچه میان برش آب ندیده می‌تواند مجددا به چرخه تولید بازگردانده شود تبدیل به زباله شده و نفس زمین را می‌گیرد . بی‌شک آموزهای گذشته مبنی بر عدم آلودگی زمین و پایان ناپذیربودن منابع آن نیازبه بازنگری و پذیرش آموزهای جدید برای نجات زمین و در نهایت نجات خودمان است .

 خاتون شهبازی برگزار کننده این رویداد گفت: با توجه به این که صنعت پوشاک و مد یکی از آلاینده‌ترین صنایع در جهان است و آسیب‌های جدی به محیط زیست وارد می‌کند هناس با رویکردی پژوهش محور سعی دارد به عنوان پژوه‌ای متفاوت و متمایز در ایران و جهان، نسبت به خطری که محیط زیست را تهدید می‌کند الهام بخش طراحان و تولیدکنندگان این صنعت باشد و با خلاقیت و تغییر رویکرد، سهم بسزایی در کاهش این آسیب ها بردارد.

او افزود: ما با هدف ایجاد آگاهی در صنعت مد و لباس و بهبود فرایند تولید محصولات فشن در راستای حفظ محیط زیست و صرفه‌جویی در مصرف انرژی و جلوگیری از مصرف گرایی، با در نظر گرفتن مسئولیت اجتماعی و ایجاد اشتغال و بازتولید محصولات متنوع گام برمی داریم و خوشحالم اعلام کنم با رقم زدن این رویداد توانستیم مانع مصرف 750 هزار لیتر  به آب برای تولید پارچه باشیم

شایان ذکر است تمام لباس های طراحی و تولید شده با رویکرد مد پایدار از دورریزهای کارگاه‌های تولیدی و پارچه‌های کناره و با نگاهی معاصر به فرهنگ پوشش ایرانی که خود گنجینه‌ای بی‌انتها است تهیه شده.

نخستین رویداد مد و محیط زیست در ایران با عنوان هناس توسط موسسه چیامد و کارگروه ساماندهی مد و لباس وزارت فرهنگ ارشاد اسلامی با همکاری و مشارکت صندوق اعتباری هنر تا 29 دی ماه در فرهنگسرای نیاوران برگزار می‌شود.

 

۲۷ دی ۱۴۰۲ ۱۲:۱۳
روابط عمومی فرهنگسرای نیاوران |