اخبار

به همت مرکز معماری اسلامی و با همکاری فرهنگسرای نیاوران

نمایشگاه احیاگر هنرهای اسلامی آینه‌کاری و کوفی‌نگاری «از دل نور» افتتاح شد

نمایشگاه احیاگر هنرهای اسلامی آینه‌کاری و کوفی‌نگاری «از دل نور» افتتاح شد
نمایشگاه آثار هنری آینه‌کاری و کوفی‌نگاری «از دل نور» به همت مرکز معماری اسلامی حوزه هنری با همکاری فرهنگسرای نیاوران افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز معماری اسلامی، نمایشگاه آثار آینه‌کاری و کوفی‌نویسی زیرنظر دو استاد گرانقدر، «همایون مقدس» و «سیاوش طرزی» به همت حوزه هنری در فرهنگسرای نیاوران افتتاح شد.

برگزاری آیین افتتاحیه این نمایشگاه با خوش‌آمدگویی سید امیرناصر جاوید، قائم مقام رئیس حوزه هنری در امور بین‌الملل و مصطفی مومنی‌راد مدیر مرکز معماری حوزه هنری به هنرمندان و علاقه‌مندان حاضر در این رویداد آغاز شد.

 نگاه به خط کوفی امری مقدس است

استاد همایون مقدس در آیین افتتاحیه این نمایشگاه گفت: نمایشگاه پیش رو تنها کاری است که می‌توانستیم برای هنری آینه کاری و کوفی‌نگاری که بعد از سدهای زیاد حق آن پایمال شده بود و با حرکت‌شکنی برای این خط مقدس روبرو شده بود انجام دهیم. با تلاش‌های استاد جزایری نهادهایی مثل مرکز معماری حوزه هنری پای کار آمدند و از من خواستند تا شاگردانی در این زمینه تربیت کنم.

مقدس در پایان با تاکید بر اینکه نگاه به خط کوفی انگار نگاه به یک امر مقدس است، افزود: هنر آینه‌کاری و کوفی‌نگاری تجلی معنویت و رشد است. تلاش داریم این هنر که تا قرن ششم جایگاه فوق‌العاده‌ای به‌دست آورده بود، به معماری و سنت کتابت بازگردد چرا که موجب افتخار تمام ما ایرانیان و اسلام خواهد بود.

نمایشگاهی در راستای حفظ و احیای هنر اسلامی

اکبر شیرمحمدزاده، مسئول آموزشی و هنری مرکز معماری اسلامی نیز در این مراسم افتتاحیه با اعلام آماری از شرکت‌کنندگان و آثار تولیدی دوره‌های آموزشی مرکز معماری حوزه هنری گفت: از حدود ۳۰۰ هنرجو ۲۶۰ اثر دریافت شد که پس از بررسی دقیق‌تر؛ ۸۸ اثر از ۴۶ هنرمند تایید شد و در ادامه نمایشگاه «از دل نور» با شرکت مجموع ۱۰۰ هنرجو ۲۵۰ اثر دریافت که در نهایت به ۷۵ اثر از ۲۶ هنرمند رسیدیم. این آثار را می‌توانید در نمایشگاه پیش رو مشاهده کنید.

شیرمحمدزاده در پایان گفت: این نمایشگاه در راستای حفظ و احیای هنر اسلامی و بازسازی آثار مربوطه در ابنیه تاریخی صورت گرفته است.

به استفاده کاربردی از این هنر در معماری منازل امیدواریم

سیاوش طرزی نیز در این مراسم ضمن تشکر برای برگزاری نمایشگاه از دل نور توسط مرکز معماری حوزه هنری، با اشاره به فرآیند سه ساله آموزش و تربیت هنرجویان رشته آیینه کاری، برگزاری این نمایشگاه را احیا کننده این هنر کمتر پرداخت شده دانست و افزود: ما به آغاز استفاده کاربردی از این هنر در معماری منازل امیدوار و خوش‌بین هستم. همچنین تصمیم داریم هنرهای دیگر همچون گچ‌بری، آجر کاری و ... را وارد معماری منازل کنیم.

گفتنی است؛ نمایشگاه «از دل نور» کار جمعی از هنرمندان آینه‌کار به سرپرستی استاد سیاورش طرزی و کوفی‌نگار به سرپرستی استاد همایون مقدس است که طی دو سال گذشته در مرکز معماری اسلامی آموزش‌های لازم را برای تسلط به این دو هنر گران‌سنگ کهن دیده‌اند.

آثار جمع‌آوری شده به وسیله اکبر شیرمحمدزاده مدیر هنری نمایشگاه طی فرآیندهای هنری و داوری گروهی جمع‌آوری شده و برای بازدید و فروش به گالری شماره یک فرهنگسرای نیاوران منتقل شده‌اند.

علاقه‌مندان به تماشا یا خرید آثار هنری هنرمندان شرکت‌کننده در نمایشگاه «از دل نور» می‌توانند از روز شنبه ۱۸ تا پنجشنبه ۲۳ آذر ماه از ساعت ۱۰ تا ۱۹ و روز جمعه از ساعت ۱۴ تا ۱۹ به محل برگزاری نمایشگاه واقع در فرهنگسرای نیاوران مراجعه کنند.

 

۲۰ آذر ۱۴۰۲ ۰۷:۵۸
روابط عمومی فرهنگسرای نیاوران |