اخبار

«سرو ایرانی» به یاد سردار سلیمانی در فرهنگسرای نیاوران کاشته شد.

مراسم افتتاحیه ادای دین هنرمندان به شهید حاج قاسم سلیمانی در قالب ویژه برنامه هنری «سرو ایرانی» در فرهنگسرای نیاوران برگزار شد.
«سرو ایرانی» به یاد سردار سلیمانی در فرهنگسرای نیاوران کاشته شد.
مراسم افتتاحیه ادای دین هنرمندان به شهید حاج قاسم سلیمانی در قالب ویژه برنامه هنری «سرو ایرانی» در فرهنگسرای نیاوران برگزار شد.

 

به گزارش روابط عمومی فرهنگسرای نیاوران، عصر دوشنبه ۱۳ دی‌ماه با حضور محمود شالویی مدیرکل حوزه وزارتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمود سالاری معاون امور هنری، محمدحسین نیرومند مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور سینمایی و هنری، اصغر‌امیرنیا مدیرکل دفتر ارزیابی عملکرد وزارت ارشاد و جمعی از هنرمندان پیشکسوت مراسم افتتاحیه سرو ایرانی در فرهنگسرای نیاوران برگزار شد.

محمود شالویی در این برنامه با اشاره به داستان دفتر سوم مثنوی مولانا با عنوان درآمدن حمزه رضی‌الله‌عنه در جنگ بی‌زره، ابیاتی از این بخش را خواند: گفت حمزه چونک بودم من جوان / مرگ می‌دیدم وداع این جهان / سوی مردن کس به رغبت کی رود/ پیش اژدر‌ها برهنه کی شود. و در ادامه به جایگاه سردار شهید قاسم سلیمانی اشاره کرد و گفت: تاریخ سیاسی اسلام و تاریخ این مرزوبوم، تاریخ شجاعت‌ها و حماسه‌های بزرگ‌مردانی است که نمونه‌های مانند آن‌ها به‌سادگی یافت نمی‌شود اما در این میان حاج قاسم چیز دیگری است.

شالویی در ادامه گفت: حاج قاسم سلیمانی نه‌تنها برای ایرانیان بلکه برای جهانیان یک مکتب است و برای همه ما الگویی است ساخته شده از سنت‌های پیامبر اسلام. آنچه او داشت از اسلام و قرآن و تعالیم وحیانی بود.

این مراسم با اجرای عبدالرضا‌ امیراحمدی و شعرخوانی علیرضا قزوه آغاز شد و داریوش ارجمند بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون طی سخنانی درباره شهید حاج قاسم سلیمانی عنوان کرد: در این چند روز اخیر درباره این شهید زیاد صحبت شده است و در تلویزیون برنامه‌های مربوط به او را تماشا می‌کردم و به این نکته رسیدم که ما موجودات تدریجی‌ای هستیم، یعنی یک‌باره کسی نمی‌شویم بلکه به‌تدریج به جایی که می‌خواهیم‌، می‌رسیم.

او ادامه داد: من در این چند روز همه تاریخ این خاک را دوره کردم و تمام حماسه‌سازان، افق‌ها، سربازان، دانشمندان و فداییان این سرزمین را مرور کردم. من تمام حافظ را در عرفان این شهید دیدم، تمام سعدی را در‌اندیشه‌اش و تمام مولانا را در او دیدم. به نظر من حاج قاسم یک هنرمند بود و بازتاب تمام تاریخ ما.

این هنرمند در پایان با بیان خاطره‌ای از علی شریعتی گفت: به قول دکتر شریعتی که با افتخار استاد تاریخ بنده بود «شهید قلب تاریخ است»؛ این پرمحتواترین جمله‌ای است که در تمام این سال‌ها درباره شهید شنیده‌ام و شهادت حاج قاسم سلیمانی یک‌بار دیگر این جمله را به من ثابت کرد. او به این امر اعتقاد داشت که تا شهید نباشی به شهادت نمی‌رسی و خود با رفتار و منش زندگی به این مهم دست یافت.

در ادامه برنامه مرشد محسن میرزاعلی به نقالی و پرده‌خوانی پرداخت و با پرده‌هایی نقاشی‌هایی از عاطفه شیدمؤدب که به‌صورت تصویرسازی دیجیتالی کار شده بود، کار نقالی خود را انجام داد.

در این برنامه عباس شیرخدا نیز بداهه اشعاری را در وصف هنرمندان و شهید سردار حاج قاسم سلیمانی قرائت کرد.

سپس با حضور مسئولان حاضر در مراسم از خانواده شهید مدافع حرم هادی باغبانی و خانواده شهید افشاریان تجلیل شد. پس از مراسم قدردانی فاطمه افشاریان دختر شهید افشاریان به شعرخوانی برای حاضران در سالن پرداخت.

در پایان مراسم افتتاحیه رویداد هنری «سرو ایرانی» حاضران در سالن به اتفاق به محوطه فرهنگسرای نیاوران رفتند و با حضور مسئولان فرهنگی کشور و فرزندان شهدای مدافع حرم درخت سروی با پلاک نام حاج قاسم سلیمانی کاشته شد.

سپس نمایشگاه هنر‌های تجسمی «سرو ایرانی» شامل آثار نقاشی، خوشنویسی، عکس و پوستر افتتاح شد. این نمایشگاه تا ۱۷ دی‌ماه در معرض تماشا قرار دارد شامل آثاری از هنرمندان به نام است که عبارتند از: عباس برزگرگنجی، ناصر تقی‌زاده، عبدالمجید فراهانی، غلامرضا قلی پور، یداله ورزدار، نوید سیمبر، بهمن زارعیان، ملاحت احدی مکی، حبیب حیدری، حیدر نیک‌آیین، مینا محقق زاهد، الهام ابراهیمی، اردوان منظم، ویدا حسن‌زاده، عباس تارخ، مصطفی شعرباف، محمد اسدی، کریم زارع، علی بحرینی، طهمورث آشناگر، محمدعلی نادری، علی غیبی، احمدرضا دالوند، احمد خلیلی فر، حسن روح الامینی و حبیب‌الله صادقی.

همچنین در ایام برگزاری نمایشگاه ۵ کارگاه ـ ورک شاپ ـ در گالری یک نیاوران برگزار می‌شود که در این کارگاه‌ها در بخش نقاشی؛ اسدی جوزانی، علی غیبی، عباس گنجی،محمدرضا قادری، بهنام ولدوند و در بخش خوشنویسی؛ مسعود فاضلی مقدم، مصطفی کارگر، حسین شیرکوند حضور دارند.

 

۱۴ دی ۱۴۰۰ ۱۶:۲۳
روابط عمومی فرهنگسرای نیاوران |
اخبار مرتبط
اخبار مرتبط
Loading