اخبار

دومین رویداد نخ و نگاره در فرهنگسرای نیاوران

دومین رویداد نخ و نگاره در فرهنگسرای نیاوران
نمایشگاه نخ و نگاره هیما با مشارکت فرهنگسرای نیاوران و موسسه فرهنگی اکو از 19 تا 30 شهریور در گالری یک این فرهنگسرا برگزار می‌شود.

 

 

به گزارش روابط عمومی فرهنگسرای نیاوران، در دومین جشنواره و در بخش طراحی لباس، هنرمندان کشورهای عضو اکو نیز حضور خواهند داشت. این هنرمندان از کشورهای تاجیکستان، افغانستان و ترکمنستان با ما همراه شدند که در حال حاضر30 اثر فاخر از هنرمندان عضو اکو در نمایشگاه در معرض دید خواهد بود.

 این نمایشگاه رویدادی است با رویکردی متفاوت نسبت به سال گذشته و نگاهی بین‌المللی با تاکید بر دوخت‌های سنتی معاصر و پیوند آن با طراحی لباس.

تلاش شده است تا علاوه بر شناسایی و تعامل بین هنرمندان کشورهای عضو اکو بر دو اصل حفظ اصالت و حفظ محیط زیست تاکید بسیار داریم.

هدف از برگزاری نمایشگاه نیز حفظ و احیای هنرهای سنتی، تعامل میان هنرمندان عضو کشورهای اکو و ایجاد زنجیره لباس اقوام، برگزاری نمایشگاه نخ و نگاره در کشورهای عضو و نمایش هنر و آشنایی بیشتر فرهنگ کشورها به هنرمندان کشورهای مجاور است.

این نمایشگاه علاوه بر ارائه آثار منتخبان، آثار نفیس و بی بدیل سوزن دوزی از چند مجموعه دار و آثار اساتید نیز به نمایش گذاشته می‌شود و طراحی ویژه لباس الهام گرفته از ایرانیان باستان برای اولین بار رونمایی خواهد شد.

داوری دومین جشنواره نخ و نگاره با تاکید بر حضور بخش خصوصی در اقتصاد هنر و با اشاره به رقابت 870 اثر از هنرمندان برگزار شد.

در این دوره شاهد حضور 328 شرکت کننده بودیم که 219 هنرمند در بخش دوخت‌های سنتی و 109 هنرمند در زمینه طراحی لباس نسبت به ارسال آثار اقدام کرده بودند.

در مجموع هنرمندان 870 اثر را به صورت تصویر در مرحله اول به سایت جشنواره ارسال کردند و در داوری بخش اول که به صورت مجازی برگزار شد، 181 هنرمند در بخش دوخت‌های سنتی با تعداد 397 اثر و 80 هنرمند در طراحی لباس با تعداد 104 اثر مورد قبول هیئت داوران واقع شدند و رای مثبت داوران را دریافت کردند. به بیان دیگر در مجموع 261 هنرمند و 501 اثر وارد مرحله دوم شدند.

در داوری بخش دوم 151 هنرمند در بخش دوخت‌های سنتی و 69 هنرمند در بخش طراحی لباس پذیرفته شدند و تعداد 357 اثر در دوخت‌های سنتی و 93 اثر در بخش طراحی لباس به نمایشگاه راه یافتند.

لازم به ذکر است دوره اول این نمایشگاه در سطح کشور در فرهنگسرای نیاوران برگزار گردیده است.

دومین رویداد نخ و نگاره از 19 تا 30 شهریورماه در گالری شماره ۱ فرهنگسرای نیاوران برپاست. علاقمندان میتوانند جهت بازدید از این نمایشگاه در روزهای عادی از ساعت ۱۰ تا 18  و در روزهای تعطیل از ساعت ۱۴ تا 18 به فرهنگسرای نیاوران مراجعه کنند.

»رعایت دستورالعمل های بهداشتی ستاد ملی مقابله با کرونا جهت بازدید الزامی است.»

۱۷ شهریور ۱۴۰۰ ۰۸:۲۰
روابط عمومی فرهنگسرای نیاوران |