اخبار

خط کوفی در فرهنگسرای نیاوران

خط کوفی در فرهنگسرای نیاوران
نمایشگاه انفرادی آثار خوشنویسی کوفی شهاب الدین ارفعی 31 اردیبهشت ماه در گالری شماره 2 فرهنگسرای نیاوران برپا می شود.

به گزارش روابط عمومی فرهنگسرای نیاوران در این نمایشگاه 20 اثر خوشنویسی کوفی  از  شهاب الدین ارفعی  با تذهیب در اندازه های مختلف در معرض دید عموم قرار می گیرد .

شهاب الدین ارفعی متود 1336 دانش آموخته معماری ، دانشکده هنرهای زیبا، دانشگاه تهران است و از سال 1358 خوشنویسی را اغاز کردند ایشان نستعلیق را  نزد شادروان استاد عبدالله فرادی ، شکسته نستعلیق را نزد استاد یدالله کابلی و خط کوفی را نزد استاد سید وحید موسوی جزایری تلمذ کردند.

مسلماً، دست نوشته های کوفی، گسترده ترین حوزه هنری و فرهنگی مشترک در جهان اسلام است که با تغییرات جزئی از شرق تا غرب، گسترش داشته و تا به امروز، یادگار مانده است.

آثار ارائه شده در این نمایشگاه و به روایت پدید آورنده، تاکید به موضوعات زیر دارد :

بهره گیری از خوشنویسی کوفی به عنوان محمل پدیدآوردن آثاری در حوزه هنرهای تجسمی علی رغم الگوی اولیه کاربردی و مستند نگاری آن

بهره گیری از ادبیات فارسی در متون و نوشته ها با یادآوری اینکه، نسخ اولیه کوفی، با مضامین دینی و عمدتاً به عربی بوده است .

بهره گیری الگوهای خوشنویسی ایرانی، در پدید آوردن ترکیب بندی آثار از جمله سیاه مشق

شایان ذکر است آیین گشایش نمایشگاه "خوشنویسی کوفی اولیه"  31 اردیبهشت  ماه ساعت 16 با رعایت پرتوکلهای بهداشتی در گالری شماره 2 فرهنگسرای نیاوران برگزار می شود.

علاقمندان جهت بازدید این نمایشگاه تا 7 خرداد ماه  می توانند با رعایت تمامی دستورالعمل های بهداشتی در روزهای عادی از ساعت 10 الی  18  و در روزهای تعطیل از ساعت 14 تا 18 به فرهنگسرای نیاوران مراجعه نمایند.

۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۰۹:۱۶