اخبار

فرهنگسرای نیاوران میزبان نخستین همایش استانداردهای جهانی روابط عمومی

فرهنگسرای نیاوران میزبان نخستین همایش استانداردهای جهانی روابط عمومی
نخستین همایش استانداردهای جهانی روابط عمومی مدل بومی برنامه اروپایی مهارت سنجی حرفه‌ای ESCO در ایران با شعار «در افق جهانی روی پای خود بایستیم» عصر سه شنبه 28 بهمن ماه در فرهنگسرای نیاوران برگزار می‌شود.

به گزارش روابط عمومی فرهنگسرای نیاوران;نشست خبری نخستین همایش استانداردهای جهانی روابط عمومی، امروز شنبه ۲۵ بهمن ماه، با حضور حمید شکری خانقاه دبیرکل همایش و حمید رضا کمالی مجری برنامه مهارت سنجی حرفه‌ای اسکو در ایران و جمعی از خبرنگاران و اهالی رسانه، در سالن خلیج فارس فرهنگسرای نیاوران برگزار شد.

شکری خانقاه در ابتدا درباره چرایی برگزاری این همایش گفت: این همایش به این بهانه برگزار می‌شود تا معیار‌های کیفی سازی حرفه ای  که کشورهای دیگر در حوزه روابط عمومی کار کردند را در کشور معرفی و ارائه کنیم و در اختیار فعالان روابط عمومی قرار دهیم تا بتوانیم در افق جهانی روی پای خود بایستیم و   جهانی سازی  روابط عمومی ایران را تحقق بخشیم.

او در ادامه افزود: این رویداد باعث می شود نظر مسئولان کشور را به مسئله روابط عمومی جلب شود.  روابط عمومی یک سرمایه گذاری  آینده ساز است اما در حال حاضر روابط عمومی‌‌های ما در بسیاری از سازمانها  شتاب معکوس را پیش گرفته‌اند، لذا ما این همایش را با این معیار برگزار کردیم که بتوانیم حرفه‌ای‌گرایی  و تخصص محوری را تقویت کنیم تا نگاه مدیران به این حوزه جلب شود.
دبیر کل همایش  و مدیر دپارتمان روابط عمومی برنامه مهارت سنجی حرفه ای اروپایی اسکو درباره نحوه برگزاری و پخش این همایش توضیح داد: این همایش قرار است برای اولین بار با پخش زنده  تلویزیون  اینترنی و فضای مجازی منتشر شود و همه از سراسر ایران می‌توانند بدون هیچ محدودیتی  از مزایای آن بهره‌مند شوند. و  در پایان همایش نیز به شرکت کنندگان طی فرایند آموزشی گواهی‌نامه آموزشی اهدا خواهد شد.

حمید کمالی در ادامه نشست گفت: همیشه حوزه‌های آموزش و اشتغال درحال تغییر بوده است و گردش نیرو در مشاغل وجود داشته اما این سونامی کرونا همه حوزه‌ها را تحت تاثیر قرار داد. یکی از اهداف این پروژه اشتغال در روابط عمومی و تغییرات شغلی در دوران پسا کروناست.
او راجع‌به نیروی انسانی در روابط عمومی و برنامه مهارت سنجی حرفه ای اروپایی اسکو در این حوزه بیان کرد:  به طور کلی در ایران روابط عمومی ساماندهی مناسبی ندارد و یکی از تبعات آن فارغ التحصیلان بیکار در این رشته هستند. در این راه برنامه مهارت‌یابی «اسکو» می‌تواند کمک‌کننده باشد. نکته دیگر این است که هزاران نیروی جویای کار رزومه خود را در سایت‌های مختلف و عرصه‌های بین المللی ارائه می‌دهند اما فایده‌ای برایشان ندارد. ما بنا داریم که تجربه‌های کشورهای اتحادیه اروپا را در داخل کشور ارائه کنیم. برنامه ما در «اسکو» کاملا شاغل محور است و از مدرک گرایی و مدرک فروشی پرهیز می‌کند. ما از رقابت ناسالم پرهیز می‌کنیم و به دنبال شایسته سالاری هستیم.

کمالی به سوال چرایی شروع فعالیت «اسکو» از روابط عمومی چنین پاسخ داد: این اتفاق برگرفته از نگاه ما به فعالان روابط عمومی است که آن‌ها را به عنوان یک کنشگر فعال و راهبر می‌بیند. اگر سازمان‌ها متوجه شوند که اعتبار سازمان دچار یک روند نزولی شده است آن وقت شروع به تغییر می‌کنند که این کار مدیران روابط عمومی است.  به همین دلیل نگاه «اسکو» به روابط عمومی راهبردی و پیشرو است.
 حمید  شکری در خصوص هیات داوران و زمان برگزاری همایش گفت: هیات داوران متشکل از پنج تن از اساتید باسابقه و معتبر در  این حوزه است که همگی بیش از ۲۰ سال در روابط عمومی  فعالیت دارند که عبارتند آقایان دکتر داود  زارعیان ، جواد قاسمی، دکتر حمید ضیایی پرور، پرسان فومنی  و خود من . همچنین زمان برنامه همایش از  ساعت ۱۴ الی ۱۸ است که سه سخنران و دو تن از مسئولین کشوری هم در آن حضور خواهند داشت. یکی دیگر از برنامه‌ها  برگزاری پنل تخصصی و اعطای نشان به دارندگان اولین های اسکو در ایران است.

کمالی درباره ارزش این گواهی‌نامه اظهار کرد: این گواهی نامه در سطح اروپا شناخته شده است و تنها یک مزیت محسوب می‌شود. برای ما شایستگی و مهارت بیشتر اهمیت دارد تا مدرک گرایی. ما برای ارتقا حوزه روابط عمومی، اشتغال زایی و نیروی انسانی کارآمد‌تر داخلی انجام می‌دهیم.

شکری خانقاه در پایان این نشست افزود: ما به دنبال  پیاده سازی و الگو سازی  معیار شایستگی  جدیدی در حوزه روابط عمومی در ایران هستیم. کنفرانسها و همایشها و سمپوزیومهای متعددی در کشور برگزار می شود که همه انها در جای خود مفید و حرکت ارزشنمندی هستند .ما دست یاریمان را به سمت تمام  کسانی که در حوزه روابط عمومی گامی برمی‌دارند دراز می‌کنیم. هدف اصلی ما این است که سواد شایستگی دوستان ارتقا پیدا کند.

گفتنی است؛ پنل تخصصی و سخنرانی های علمی با رویکرد استانداردهای جهانی در حوزه روابط عمومی و ارتباطات، بررسی راهکارهای بومی سازی برنامه استاندارد حرفه ای اروپا ESCO در جامعه روابط عمومی ایران، معرفی برنامه مهارت سنجی حرفه ای اروپاییESCO ، اهدای نشان و گواهینامه مهارت شغلی ESCO ویژه مدیران روابط عمومی از سوی دانشگاه MGUNIVERCITY پاریس به اولین های ESCO در ایران، رونمایی از حوزه های جدید ESCO در برنامه ۲۰۲۱ از جمله برنامه های پیش بینی شده در این همایش خواهد بود.

 برای شرکت در نخستین همایش استاندارهای جهانی روابط عمومی روی لینک زیر کلیک کنید :

http://neshanavar.com/escoconference2021

۲۵ بهمن ۱۳۹۹ ۲۱:۲۷