اخبار

همزمان با فرارسیدن چهلمین سالروز آغاز هشت سال دفاع مقدس

برگزاری چهارمین جشنواره دانشگاهی نمایشنامه خوانی دفاع مقدس در نیاوران

برگزاری چهارمین جشنواره دانشگاهی نمایشنامه خوانی دفاع مقدس در نیاوران
عباد رضا اسلامی کولایی مشاور معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رییس فرهنگسرای نیاوران در نشست خبری چهارمین جشنواره دانشگاهی نمایشنامه خوانی دفاع مقدس گفت :برنامه های بسیاری داریم تا با همکاری و تعامل با انجمن اصناف هنری بتوانیم پاسخگوی نیاز های فرهنگی و هنری جوانان پرشور کشور باشیم

به گزارش روابط عمومی فرهنگسرای نیاوران نشست خبری چهارمین جشنواره دانشگاهی نمایشنامه خوانی دفاع مقدس با حضور دکتر میرعلی رضا دریابیگی رییس انجمن صنفی هنرمندان تئاتر شهر تهران و عباد رضا اسلامی کولایی مشاور معاون هنری وزیز فرهنگ و ارشاد اسلامی و رییس فرهنگسرای نیاوران ، علیرضا حفیظی مدیر حراست معاونت امور هنری و نیز جمعی از اصحاب فرهنگ و هنر صبح یکشنبه 23 شهریور ماه در سالن گوشه فرهنگسرای نیاوران برگزار شد.

در ابتدای این برنامه رییس فرهنگسرای نیاوران با ذکر این مطلب که رویکرد فرهنگسرای نیاوران با توجه به سیاست های کلان معاونت هنری برگزاری برنامه های جوان محور و بین المللی است گفت: به واسطه گسترش بخش خصوصی در حوزه فرهنگ و هنر و حضور جوانان پرشوری که در این حوزه فعالیت می کنند برآن شدیم تا با انعقاد تفاهم نامه همچون تفاهم نامه با انجمن صنفی تئاتر تهران در حد توان بتوانیم پاسخگوی نیاز های نسل جوان باشیم.

وی افزود : از دیگر برنامه های ما در فرهنگسرای نیاوران است که از آن جمله می توان به برگزاری رویداد دو سالانه سرامیک بعد از ده سال  اشاره کرد که سال ها بنا به دلایلی اجرای آن متوقف شده بود.

اسلامی در پایان صحبت هایش با اشاره با تفاهم نامه ای که به تازگی میان فرهنگسرای نیاوران و  موسسه فرهنگی اکو منعقد شده است گفت : ایجاد پایگاهی بین المللی برای معرفی هنرمندان جوان ایرانی به دنیا از اهداف بلند مدت این مجموعه است . از این رو در حال رایزنی با کشور های مختلف هستیم تا بتوانیم برنامه هایی مشترک با آنها برگزار کنیم.

دکتر میرعلی رضا دریا بیگی دبیر جشنواره دانشگاهی نمایشنامه خوانی دفاع مقدس نیز در صحبت هایی با ذکر این مطلب که برگزاری جشنواره دانشگاهی نمایشنامه خوانی دفاع مقدس همزمان با فرارسیدن چهلمین سالروز آغاز هشت سال دفاع مقدس یکی از وظایف اصلی انجمن صنفی تئاتر تهران است گفت: امسال دو بخش به جشنواره اضافه شد بخش داستان کوتاه و بخش مطبوعات ورسانه (مصاحبه،مقاله،یادداشت) که داوری  و تقدیر این بخش را اداره کل ارشاد استان تهران بر عهده گرفته است.

وی افزود: در این دوره و در حوزه نمایشنامه خوانی با همکاری  سازمان بسیج هنرمندان  ومعاونت فرهنگی سپاه محمد رسول الله امکاناتی در اختیار گروه ها قرار داده می شود تا  فضای جبهه و جنگ برای مخاطب ملموس تر شود.

دریابیگی رعایت دستورالعمل های بهداشتی توسط گروه ها را از مهمترین دغدغه های  جشنواره عنوان کرد و افزود : با صحبت هایی که با چندین مجموعه فرهنگی و هنری همچون فرهنگسرای نیاوران و تماشاخانه ها خصوصی انجام داده ایم، به گروه های برگزیده در این جشنواره  نوبت اجرا داده خواهد شد.

علی رضا احمدیان مشاور ابوالقاسم شیرازی رئیس اتحادیه صنف پوشاک تهران نیز در سخنان کوتاهی با آرزوی همکاری هر چه بیشتر این اتحادیه با چنین جشنواره هایی اظهار داشت : با توجه به عقد تفاهم نامه با انجمن صنفی هنرمندان تئاتر تهران حمایت مادی و معنوی از برگزاری جشنواره و گروه های نمایشی را به منظور هر چه بهتر برگزاری شدن این برنامه را در دستور کار قرار داده ایم چرا که این اتفاق را افتخاری برای برای خانواده بزرگ پوشاک کشور می دانیم.

شایان ذکر است چهارمین جشنواره‌ی نمایشنامه‌خوانی دانشگاهی دفاع مقدس ازشنبه  ۲۹شهریور ماه تا ۳پنجشنبه مهرماه در دو نوبت ساعت 17 و 18 در فرهنگسرای نیاوران برگزار می شود.

در این دوره از چهارمین جشنواره‌ی نمایشنامه‌خوانی دانشگاهی دفاع مقدس از میان آثار رسیده به دبیر خانه جشنواره سیزده  اثر برگزیده شد .

نمایشی برای جشنواره یازدهم به کارگردانی گلاره فرشچیان، خرده خاطرات روزهای خونین خارک به کارگردانی رضا بهارلو، بازی به کارگردانی امین اکبری نسب ، دریای سرخ آبی به کارگردانی مهدی ملکی ، آقا مهدی به کارگردانی مهدی رضوانی ، نامه های شرجی به کارگردانی آرش پژمان ، در حال کندن پوست پیاز به کارگردانی آرمان طیران ، آخرین نامه به کارگردانی علیرضا جعفری مرام ، زندگی دیگران به کارگردانی مسعود ملکوتی نیا ، تکه های سنگین سرب به کارگردانی سارا مقدم ، مونس به کارگردانی دکتر میر علیرضا دریابیگی ، درمیان پوستی که در آن نمی گنجیم به کارگردانی ایرج افشاری اصل و شهر سوخته به کارگردانی دکتر فردوس حاجیان از جمله نمایشنامه هایی هستند که در این دوره از جشنواره به روی صحنه اجرا خوانی خواهند شد. 

چهارمین جشنواره‌ی نمایشنامه‌خوانی دانشگاهی دفاع مقدس در فرهنگ‌سرای نیاوران با تعامل انجمن صنفی هنرمندان تئاتر شهر تهران ، اداره ‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران، موسسه فرهنگی‌هنری خانه‌ی هنر باروک، بنیاد رودکی، فرهنگ‌سرای نیاوران، اداره‌کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، انجمن مرکزی نمایش تهران سازمان بسیج هنرمندان تهران بزرگ، سپاه محمد رسول‌الله(ص) تهران بزرگ، بسیج اساتید دانشکده هنر دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی، موسسه فرهنگی‌هنری پویا و اتحادیه صنف پوشاک تهران با توجه به دستورالعمل ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا برگزار خواهد می شود.

۲۳ شهریور ۱۳۹۹ ۱۵:۱۷