اخبار

توماس نیومن، آهنگسازی که صدای هالیوودی را با صدای محیط پیوند داد

توماس نیومن، آهنگسازی که صدای هالیوودی را با صدای محیط پیوند داد
نشست پژوهشی موسیقی فیلم‎های توماس نیومن، با حضور نصرالله داوودی (آهنگساز، مترجم و پژوهشگر مستقل)پنج شنبه 24 بهمن در فرهنگسرای نیاوران برگزار خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد آفرینشهای هنری نیاوران، در این نشست زندگی و آثار «توماس نیومن» یکی از مطرح ترین آهنگسازان حال حاضر هالیوود بررسی خواهد شد. این نشست پنجمین و آخرین نشست از مجموعه نشستهای متوالیست که به خدمات خانواده نیومن در تاریخ هالیوود خواهد پرداخت.

توماس مونگومری نیومن (معروف به تام نیومن)، در 20 اکتبر 1955 در لس آنجلس چشم به جهان گشود. وی دومین آهنگساز بزرگ سینما آلفرد نیومن از بزرگترین آهنگسازان تاریخ هالیوود است. دو عموی دیگر او اِمیل و لیونل نیومن از بزرگترین آهنگسازان و مدیران موسیقی هالیوود بودند. همچنین پسر عموی او رَندی نیومن و برادر بزرگترش دیوید هر دو از بزرگترین آهنگسازان بزرگ حال حاضر هالیوود هستند.

وی نیز همانند برادرش دیوید فراگیری موسیقی را با ساز ویلن آغاز کرد. سپس با توجه  پدرش علاقه به آهنگسازی در او تقویت شد و به مدت دو سال در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی (یو. اس. سی) به فراگیری آهنگسازی و ارکستراسیون پرداخت و سپس به دانشگاه ییل رفت و در آنجا لیسانس خود را در رشته هنر و فوق لیسانس خود را در رشته موسیقی به پایان رساند. نیومن ابتدا بسیار به آهنگسازی برای تئاترهای موزیکال علاقه داشت و به نیویورک رفت و در آنجا برای چند تئاتر موزیکال کوچک آهنگسازی کرد. اما در سال 1979 به دعوت عمویش لیونل، که پس از مرگ پدرش مدیریت بخش موسیقی استدیوی فاکس قرن بیستم را به عهده داشت، برای آهنگسازی فیلم تعقیب پَپِر به هالیوود آمد. پس از موفقیت آهنگسازی در این فیلم در سال 1983 جان ویلیامز که از دوستان نزدیک آلفرد و لیونل نیومن بود به توماس پیشنهاد داد تا در ارکسترایسون یک کانس طولانی از فیلم بازگشت جِدای با او همکاری کند. پس از این بود که در 1984 آهنگسازی بی پروا به او پیشنهاد شد.

در سال 1992 با آهنگسازی برای فیلم بوی خوش زن خوش درخشید و در سال 1994 همزمان نامزد دریافت دو اسکار برای رستگاری در شائوشنگ و زنان کوچک شد. از آن پس تا کنون، با چهارده نامزدی اسکار و سه گلدن گلوب و بردن دو جایزه بفتا، شش جایزه گرَمی و یک جایزه اِمی، توماس نیومن به یکی از مطرح ترین آهنگسازان هالیوود تبدیل شده و در کنار برادرش دیوید، خواهرش ماریا و پسر عمویش رَندی و پسر او جوئل نیومن میراثداران خوبی برای سنت آهنگسازی در خانواده پرافتخار نیومن به شمار میروند.  از مهمترین آثار وی میتوان به رستگاری در شائوشَنگ، مسیر سبز، زنان کوچک، بوی خوش زن، پسران گمشده، در جستجوی نِمو، پل جاسوسان، زیبایی آمریکایی، مردان بزرگراه، ویکتوریا و عبدل، جنگ، برادران، شهر دیوانه، بانوی آهنین، عوارض جانبی، مسافر و اخیرا هم به فیلم موفق 1917 اشاره کرد.

نشست پژوهشی بررسی موسیقی فیلمهای توماس نیومن، 24 بهمن ساعت 17 و با حضور نصرالله داوودی در سالن کنفرانس فرهنگسرای نیاوران برگزار میشود. حضور علاقمندان در این برنامه آزاد است.

۲۱ بهمن ۱۳۹۸ ۱۰:۱۱
روابط عمومی فرهنگسرای نیاوران |