اخبار

رَندی نیومن، از ترانه سرایی تا آهنگسازیِ فیلم در هالیوود

رَندی نیومن، از ترانه سرایی تا آهنگسازیِ فیلم در هالیوود
نشست پژوهشی موسیقی فیلم رندی نیومن، با حضور نصرالله داوودی آهنگساز، مترجم و پژوهشگر مستقل 28 آذر ماه در فرهنگسرای نیاوران برگزار خواهد شد.

 

 

به گزارش روابط عمومی بنیاد آفرینشهای هنری نیاوران، نصرالله داوودی به بررسی زندگی و آثار «رَندی نیومن» آهنگساز، خواننده، ترانه سرا، پیانیست، گیتاریست و رهبر ارکستر و همچنین یکی از پرافتخارترین آهنگسازان حال حاضر هالیوود خواهد پرداخت. گفتنی است که این جلسه سومین نشست از مجموعه نشستهای متوالی است که به خدمات خانواده نیومن در تاریخ هالیوود میپردازد.

رَندال استوارت نیومن (معروف به رندی نیومن)، در 28 نوامبر 1943 در لس آنجلس چشم به جهان گشود. گرچه پدرش یک پزشک متخصص داخلی بود و اهل موسیقی نبود ولی سه عموی بزرگتر او یعنی آلفرد، امیل و لیونل نیومن از بزرگترین آهنگسازان تاریخ هالیوود بودند. وی از کودکی به فراگیری پیانو پرداخت و از هفده سالگی عملاً به ترانه سرایی، خواندن و نواختن پیانو بر روی صحنه پرداخت. برای تحصیلات موسیقی به دانشگاه کالیفرنیا رفت.

رندی نیومن در سال 1962 با ساختن موسیقی برای سریال تلوزیونی عشقهای بسیار دابی گیلز عملاً به عرصه آهنگسازی برای فیلم راه یافت. در دهه شصت فعالیت ساخت موسیقی فیلم او بیشتر معطوف به سریالهای تلوزیونی همچون گمشده در فضا، خانة پِیتُن، سفر به قعر دریا و دفاع از جود بود. البته فعالیت ساخت موسیقی فیلم واقعی او از سال 1971 و با فیلم بوقلمون سرد آغاز شد. سپس به دلیل اجرای کنسرتهای فراوان پاپ و راک از موسیقی فیلم دور ماند تا اینکه در سال 1981 با موسقی فیلم موسیقی ضربی همزمان نامزد دو اسکار شد و همین باعث شد جدی تر به موسیقی فیلم بپردازد.

سبک آهنگسازی ارکسترال او بیشتر به آهنگسازان بزرگ هالیوود چون المر برنشتاین و موریس ژار شباهت دارد. و تا کنون نامزد بیست جایزه اسکار و برنده دو اسکار هفت جایزه گرَمی، دو جایزه اِمی شده است و همچنین دهها جوایز بین المللی دیگر را نیز در کارنامه خود دارد. رندی نیومن را به عنوان یک آهنگساز ارکسترال هالیوودی جداً میتوان میراثدار خوبی برای نسل اول آهنگسازان نیومن در دوران طلایی هالیوود دانست.

از مهمترین آثار وی میتوان به موسیقی ضربی، بیداری، طبیعی، کله چرمیها، ملاقات با خانواده فوکر،ملاقات با والدین، بوقلمون سرد، فلفل، پدر و مادری، تکرو، مایکل، ماجرای یک ازدواج  و همچنین انیمیشنهای موفقی چون داستان اسباب بازی 1و 2 و 3 و 4، دانشگاه هیولاها، شاهزاده و قورباغه، زندگی یک حشره، ماشینها 1 و 3 و .. اشاره کرد.

نشست بررسی موسیقی فیلمها - رندی نیومن - ، پنجشنبه 28 آذر ساعت 17 در اتاق کنفرانس فرهنگسرای نیاوران برگزار میشود. حضور علاقمندان در این نشست آزاد است.

۲۴ آذر ۱۳۹۸ ۰۹:۲۴
روابط عمومی فرهنگسرای نیاوران |