اخبار

لیونل نیومن، از آهنگسازی فیلم تا مدیریت موسیقی در هالیوود

لیونل نیومن، از آهنگسازی فیلم تا مدیریت موسیقی در هالیوود
نشست بررسی موسیقی فیلم‎های لیونِل نیومن 25 مهر با حضور نصرالله داوودی در فرهنگسرای نیاوران برگزار خواهد شد.

 

 

به گزارش روابط عمومی بنیاد آفرینشهای هنری نیاوران، در این نشست نصرا... داوودی به بررسی زندگی و آثار «لیونل نیومن» آهنگساز، پیانیست، رهبر ارکستر و پرافتخارترین مدیران موسیقی تاریخ هالیوود خواهد پرداخت. گفتنی است که این نشست دومین نشست از یک مجموعه نشست پیاپی است که در آن به خدمات «خانواده نیومن» در تاریخ هالیوود پرداخته میشود.

لیونِل نیومن، در 4 ژانویه 1916 در شهر نیوهاون ایالت کانِتیکت آمریکا چشم به جهان گشود. او یکی از برادران کوچکتر آلفرد نیومن، یکی از بزرگترین آهنگسازان تاریخ هالیوود، بود. وی تعالیم موسیقی را از برادرانش آلفرد و اِمیل آموخت و در شانزده سالگی پس از مهاجرت به هالیوود برای نخستین بار برای «اِرل کارول» مدیر برنامه مشهور، به رهبری ارکستر پرداخت و در همانجا با بِوِرلی کارول، برادرزاده وی ازدواج کرد. وی چندین سال بعد در نیویورک مجددا به طور رسمی به فراگیری موسیقی از «جُزف آرکون» و «ماریو تِدِسکو» پرداخت. در دهه 1930 به عنوان پیانیست تمرینها و رهبر ارکستر با «مای وِست» مشغول به کار شد و به موفقیت چشمگیر رسید. در هجده سالگی در خط کشتیرانی هلند-آمریکا به نام «اس اس روتردام» به عنوان نوازنده پیانو مشغول شد و «ارکستر انجمن نیومن» را تشکیل داد. این سفرها چنان تاثیری بر زندگی او گذاشت که همیشه تا پایان عمر از آنها به نیکی یاد میکرد.

پس از آن به کمپانی «فاکس قرن بیستم» رفت و پس از مدتها کارآموزی نزد برادر بزرگترش آلفرد نیومن و همچنین سالها کار کردن به عنوان پیانیست تمرینات، سرانجام ترفیع گرفت و تا سال 1959 به سمت مدیر بخش موسیقی تلویزیون در این کمپانی منصوب شد. پس از آن به سرعت به مدیریت موسیقی بخش تلویزیون و سینما و در نهایت مدیریت ارشد موسیقی بخش موسیقی فیلم رسید. وی به مدت 46 سال در این سمت ماند و در این مدت برای بیش از دویست فیلم موسیقی فیلم ساخت و صدها اثر از آهنگسازان دیگر را رهبری و مدیریت کرد. در زمان مدیریت او ارکستر استودیوی فاکس قرن بیستم به یکی از بهترین ارکسترهای کل آمریکا تبدیل شد و علاوه بر موسیقی فیلم کنسرتهای بسیاری از آثار آهنگسازان کلاسیک را نیز به رهبری خود او در سراسر آمریکا و کاندا، نیوزیلند و بریتانیا اجرا کردند.   

سرانجام لیونِل نیومن در سال 1985 خود را بازنشسته کرد و در 3 فوریه 1989 بر اثر سکته قلبی در سن 73 سالگی در هالیوود درگذشت. او در طول حیات پربار هنریاش یازده بار نامزد دریافت جایزه اسکار شد و سرانجام برای فیلم «سلام دالی» موفق به دریافت این جایزه شد. از آثار او میتوان به «کابوی و خانم»، «دختر طلایی»، «از پَسِش بر میام»، «بهترین چیزهای زندگی رایگانند»، «طالبان لذت»، «دکتر دُلیتِل»، «عشق آوریل»، «سلام دالی»، «برنده تمام جوایز»، «بوسه قبل از مرگ»، «شلاق نقرهای»، «محاصره در رودخانه سرخ»، «قاتل آزاد است»، «بخوان پسر، بخوان»، «لطفا مزاحم نشوید»، «شمال به سمت آلاسکا» و دهها اثر ارزشمند دیگر اشاره کرد. 

نشست بررسی موسیقی فیلمهای لیونل نیومن 25 مهر ساعت 17 با حضور نصرالله داوودی در سالن کنفرانس فرهنگسرای نیاوران برگزار خواهد شد. حضور علاقمندان در این برنامه آزاد است.

۲۲ مهر ۱۳۹۸ ۰۹:۰۳
روابط عمومی فرهنگسرای نیاوران |