اخبار

پارتیتور دست نویس نی نوا با حضور حسین علیزاده در نیاوران رونمایی شد

پارتیتور دست نویس نی نوا با حضور حسین علیزاده در نیاوران رونمایی شد
آیین رونمایی از تازه های نشر «تار و پود» کتاب «پارتیتور دست نویس نی نوا» با حضور حسین علیزاده و جمعی از اهالی موسیقی و اصحاب فرهنگ و هنر عصرجمعه ۳۱ خرداد در فرهنگسرای نیاوران برگزار شد.

 

 

 

به گزارش روابط عمومی بنیاد آفرینشهای هنری نیاوران،  این مراسم که به رونمایی از تازهترین آثار منتشر شده از سوی نشر « تار و پود» از جمله آلبوم های « در دل ماند»، «نهان» ، جلد های ۵ و ۶ کتاب  «ده قطعه برای تار» و کتاب «پارتیتور دست نویس نی نوا» اختصاص داشت، به همت بنیاد آفرینش های هنری نیاوران و مرکز نشر و پخش موسیقی جوان برگزار شد.

در ابتدای مراسم قطعه تار و پود دلشدگان پخش شد. سپس سید عباس سجادی، مدیرعامل بنیاد آفرینشهای هنری نیاوران طی سخنانی با ذکر این مطلب که همت استاد علیزاده وهمکارانش قابل ستایش جدی است چرا که  دارای نکات آموزشی واخلاقی است خاطر نشان کرد: به عنوان مثال دست نوشته جناب علیزاده در صفحه نخست کتاب ده‌قطعه۶ و تقدیم آن به استاد عزیز و دوست داشتنی‌اش عالیجناب هوشنگ ظریف قابل ستایش است.

وی در ادامه افزود: و اما «نی‌نوا» یکی از پر اقبال‌ترین آثار موسیقیایی ملی ایران در چهار‌دهه گذشته است که شهرتی فرامرزی دارد.این اثر ارکسترال در دستگاه «نوا» با محوریت ساز« نی» به آن جلوه‌ای خاص بخشیده و دارای فراز و فرودهای تأثیر گزاری است که به فراخور زمان‌ِخلق اثر و نیز با توجهی عمیق به گذشته ، نگاهی دقیق به افق‌های روبرو دارد که به همین سبب عموم شنوندگان با این اثر جوششی، احساس هم‌ذات پنداری‌ می‌کنند.

سجادی با ذکر این مطلب که علاوه بر نقش‌ محوری آهنگساز و تنظیم‌کننده و نگارش هوشمندانه پارتیتور این اثر ارجمند یگانه موسیقی دوران جناب استادحسین علیزاده، نقش نوازندگان کاربلد و خوش‌حس قطعات به‌ویژه نفس گرم تکنواز نی جناب آقای« جمشید عندلیبی» قابل توجه و اعتنایی جدی ‌است   افزود: به زعم بنده در نی‌نوا ، این بیت زیبای مولانا در ‌«نی‌نامه» به زیبایی تفسیری تصویری و موسیقایی می‌شود که فرمود:

نی ، حدیث راه پر خون می‌کند

قصه‌های عشق ‌مجنون می‌کند

به راستی که این «نیِ» بریده از نیستان، حدیث راه پرخون می‌کند و قصه‌های عشق مجنون ، وَ هَم از نینوا در کربلا روایت دارد و هم از خون سیاوش در ایران شکایت ، از آن روست که هر کسی به اشتیاق و سینه‌ای شرحه‌شرحه از فراق از ظنّ خود یار اوست

سجادی ادامه داد : ما امشب ذیل یک نام بزرگ یعنی حسین علیزاده گرد هم آمدهایم. مجموعه بنیاد آفرینشهای هنری نیاوران افتخار دارد که فاز دوم تولیدات تار و پود را به جشن بنشیند. این مرحله پس از رونمایی از  آلبوم موفق  «غمنومه فریدون» صورت میگیرد که سال 96 در گالری اصلی فرهنگسرای نیاوران برگزار شد. خشنودیم که این بار «تار و پود» از چندین آلبوم رونمایی میکند و خوشحالیم که  نام بزرگ علیزاده بر تارک این مجموعه میدرخشد.این مجموعه حاصل تلاش و تفکر جمعی و گروهی است. این نگاه گروهی حتی در شخصیت کسی به نام حسین علیزاده تلالو داشته است. خوشبختانه هم اکنون علیزاده چه در حوزه شاگردپروری و چه در حوزه خلق آثار راه خود را همچون گذشته ادامه میدهد.

 مدیر عامل بنیاد آفرینشهای هنری نیاوران، ضمن دعوت از علی بوستان، مدیر اجرایی و هنری «تار و پود»، گفت: «سکاندار اجرایی «تار و پود» که به عنوان مدیر هنری این موسسه فعالیت میکند هنرمندی برخاسته از یک خانواده هنرمند است. علی بوستان که اخلاق شخصیت و هنرش بر کسی پوشیده نیست فرزند ارشد مرد بزرگی که است که هربار نامش را بر زبان می‏‏آورم در دلم به احترامش قیام میکنم. هنرمند بزرگ، بهمن بوستان که از پژوهشگران عرصه موسیقی بود و خدمات بسیاری را به حوزه فرهنگ و هنر از جمله موسیقی کرد. علی بوستان ابتدا در محضر بزرگانی چون زندهیادان پرویز مشکاتیان و محمدرضا لطفی آموزش دیده و چندی هم در محضر استاد عبادی شاگردی کرد. البته که معلم نخستین او بهمن بوستان بود. وی سالیان سال هم در خدمت استاد علیزاده بود و مدیریت هنری و بخش اجرایی تار و پود را انجام میدهد و ارتباط آن دو یک ارتباط عاشقانه و کاملا متعالی است.

پس از سخنان سجادی، علی بوستان در ادامه با حضور در جایگاه گفت: امشب شب عزیزی است. استادی مثل حسین علیزاده حق بسیار زیادی بر ما و موسیقی ایران دارد.

 وی نخستین فعالیت «تار و پود» را انتشار آلبوم  «غمنومه فریدون» در سال 96 عنوان کرد و افزود:« در مجموعه پیش رو تلاش شده تا تمام جوانب آموزشی لحاظ و نگاه جدیدی به ارکستراسیون و تکنوازی عرضه شود.

 بوستان با اشاره به رونمایی آلبوم «نهان» به نوازندگی  پریسا پولادیان و بهزاد میرزایی گفت: « پولادیان نه تنها نوازنده و هنرجو بلکه به عنوان دستیار آموزش به همراه رادمان توکلی و بهزاد میرزایی  در نظام آموزشی خانه موسیقی حسین علیزاده که سالهاست به آموزش در قالب کارگاههای حرفهای فعالیت میکند حضور دارد  و شاگردانی را زیر نظر استاد پرورش میدهند .

بوستان سپس به معرفی آلبومهایی که نشر تار و پود رونمایی کرده پرداخت. وی در پایان سخنان خود از سید عباس سجادی و مجموعه تحت مدیریت او  در فرهنگسرای نیاوران قدردانی کرد. در ادامه از نیما جوان، احسان محرر، سیاوش نقشبندی،  مهیا فرمانی و نیوشا مزیدآبادی به دلیل تلاشها و همکاری با نشر «تار و پود» سپاسگزاری کرد.

پس از سخنان بوستان کلیپ آلبوم «نهان» پخش شد و سپس پریسا پولادیان به تکنوازی پرداخت.قبل از اجرای این هنرمند زادروز تولد او با حضور سحر ابراهیم برگزار شد  

در ادامه برنامه کیاوش صاحبنسق، استاد دانشگاه، آهنگساز و نوازنده پیانو ضمن حضور در جایگاه با ذکر این مطلب که در دههای که وانفسای موسیقی را تجربه میکردیم یعنی سالهای ۶۳ و۶۴  نسل من مشتاق موسیقی بودیم اظهار داشت : مکتوبات آن دوران که به عنوان رسمالخط موسیقی وجود داشت بسیار اندک بود. جلد دوم کتاب «ده قطعه برای تار» برای من شانزده، هفده ساله مواجه با یک کتاب به معنای واقعی کلمه  بود. این کتاب حیرتآور بود، دقت رسمالخط، توضیحات کافی و ثبت جسورانه پیچیدگیهای ذهنی یک آهنگساز و یک هنرمند از ویژگیهای آن بود.  جالب است که آن زمان نشر «ماهور» نسخههایی از این کتاب را به دو زبان فارسی و آلمانی منتشر کرده بود. امروز با گذشت بیش از حدود ۳۰ سال از انتشار آن مجموعه 4 جلدی، نشر «تار و پود» وارد عرصه شده و شاهد انتشار جلد های ۵ و ۶ این مجموعه توسط «تار و پود» هستیم. این مجموعه دربرگیرنده آثار ارکستری شخصی حسین علیزاده است. در این کتابها ما گسترههای صوتی را مشاهده میکنیم که با هم پرسش و پاسخ دارند و فقط یک مجموعه برای تمرین تار نیستند.

 صاحبنسق در ادامه گفت: در این مجموعه نگاه ویژهای وجود دارد و تار را تبدیل به یک ساز چند صدایی کرده است. استفاده از تک سیمها در کنار جفت سیمها، کوکهای خاص و کوکهای چند صدایی را روی این ساز امکان پذیر میکند.

این استاد دانشگاه گفت: اگر ما به عنوان فعال عرصه موسیقی  دغدغه ثبت و رسم الخط درست را نداشته باشیم  برای آیندگان چیزی باقی نمیماند که خوشبختانه این مهم در مجموعه آثار «تار و پود» به شدت رعایت شده است. این آثار ارزش پژوهشی بسیار بالایی برخوردارند.

وی در پایان خود را خوشبخت دانست که در عصری زندگی میکند که حضور علیزاده را تجربه کرده است.

پس از سخنان صاحب نسق کلیپ آلبوم «در دل ماند» پخش شد و در ادامه رادمان توکلی و حمید قنبری به دونوازی پرداختند. این دو هنرمند نیز قبل از اجرای خود با اهدای دسته گلی به حسین علیزاده از زحمات او قدردانی کردند.

سپس به دعوت سید عباس سجادی حسین علیزاده ،  فریدون شهبازیان ، علی اکبر شکارچی ، شهرام صارمی ، کیانوس صاحب نسق و فردین خلعتبری به همراه علی بوستان بر روی سن حاضر شدند و از  کتاب «پارتیتور دست نویس نی نوا» در میان تشویقی حضار در سالن  رونمایی شد

پیش از اجرای مراسم رونمایی متن دستنوشته استاد حسین علیزاده که در جلد ششم ده قطعه برای استاد هوشنگ ظریف به  چاپ رسیده است توسط سید عباس سجادی قرائت شد . در این نوشته آمده است :

به استاد هوشنگ ظریف

روزهای شنبه و ما سر کلاس در انتظار ...

طنین قدم هایش در بازار و دبستان حافظ

لحظه به لحظه نزدیک می شد .

نغمه های رویا زودتر از ورودش همه جا را پر می کرد .

در باز می شد و مردی خوش اندام و خوش سیما هدیه ای داشت ،صداهای رنگین با قلبی مهربان .

عشق را کاشت تا عاشق شویم تا عاشق بمانیم با یاد و نامش .

بعد از قرائت این متن، خدیو رفعتی شاگرد استاد هوشنگ ظریف  از طرف این هنرمند نیز متنی را برای تشکر از حسین علیزاده در سالن خواند.

حسین علیزاده آخرین سخنران مراسم رونمایی از تازهترین آثار نشر «تار و پود»  بود. علیزاده در ابتدای صحبت هایش با ذکر این مطلب که متاسفانه ما درگیر روزمرگی هستیم و به عنوان هنرمند در باره پرواز خیالمان با هم صحبت نمیکنیم گفت: در تمام دنیا مراکز هنری صفای خاصی دارند در ایران هم البته این صفا وجود دارد مثلاً در هنرستان موسیقی که فرشتهها در آن درس خواندهاند، که هنرمندانی همچون هوشنگ ظریف از این جملهاند.

 این موسیقیدان افزود: باور دارم که در هنر مسابقه معنی ندارد و با مسابقه راه برای ابراز عشق از میان میرود. ما به هنگام پرداختن به هنر و خلق اثر هنری گوهری را به هم امانت میدهیم. کاش به جای صحبت از کمبودها درباره ذهن و قلبمان صحبت کنیم و دریابیم که چه شد که این قطعه ساخته شد.

علیزاده هنرمند را به نوعی خالق یک اثر دانست که با خلق اثر هنری از روزمرگی بیرون میآید.

 وی در ادامه ابراز داشت: تمام آثار منتشر شده در این مجموعه به هم مرتبط است.

 علیزاده ضمن ابراز خرسندی از حضور همه جانبه و فعالیت بانوان در تمامی عرصههای موسیقی گفت: بانوان ما واقعا عالی هستند. آنها با وجود محدودیتها فعالیت میکنند.

آهنگساز نی نوا با ذکر این مطلب که  50 سال است که تدریس میکنم و اصلا ناامید نیستم ادامه داد : میدانم با وجود  محدودیتهایی که به  موسیقی تحمیل میشود اما جنب و جوش دارد و به ویژه در نسل جوان چهره‏های شایستهای ظهور یافتهاند.

حسین علیزاده در پایان صحبت هایش با ذکر این مطلب که  اگر آگاه باشیم میتوانیم هوشیارانه و البته بدون تعصب  از تجربه گذشتگان استفاده کنیم و از آن الهام بگیریم سخنانش را به اتمام رساند

شایان ذکر است مراسم رونمایی از آلبومهای منتشر شده از سوی نشر تار و پود شامگاه جمعه با جشن امضای این آثار در محوطه فرهنگسرای نیاوران با حضور استاد حسین علیزاده پایان یافت.

 

۱ تیر ۱۳۹۸ ۱۰:۳۴
روابط عمومی فرهنگسرای نیاوران |