اخبار

در آستانه ۷۷ سالگی ؛ آیین پاسداشت فریدون شهبازیان در نیاوران برپا شد

در آستانه ۷۷ سالگی ؛  آیین پاسداشت فریدون شهبازیان در نیاوران برپا شد
آیین بزرگداشت فریدون شهبازیان، در آستانه هفتادو هفتمین زادروز تولد این هنرمند عرصه موسیقی در نهمین همایش بزرگ شعر و موسیقی، عصر یکشنبه 19 خردادماه در فرهنگسرای نیاوران برگزار شد.

 

 

به گزارش روابط عمومی بنیاد آفرینشهای هنری نیاوران، این برنامه به همت کانون ادبی زمستان ومشارکت بنیاد آفرینشهای هنری نیاوران و با حضور جمعی از هنرمندان و هنردوستان برگزار شد.

در ابتدای این برنامه و پس از شعر خوانی  محمد سلمانی ، عبدالجبارکاکائی ، مجید معارف وند و اجرای موسیقی توسط محمد اصفهانی خواننده نام آشنای کشورحسین علیزاده،صدیق تعریف، محمداصفهانی، محمدرضا چرغعلی، سیدعباس سجادی، شمس لنگرودی ، صدیق تعریف، ماهور موسائیان و اکبر آزاد به روی سن آمدند

حسین علیزاده ، ردیف‌دان، آهنگ‌ساز، پژوهش‌گر و نوازنده تار و سه‌تار، در سخنان کوتاهی ضمن اشاره به دوستی دیرینه خود با شهبازیان گفت: «فریدون شهبازیان از نخستین تجربههای من در رادیو تا امروز همواره همراه و پشتیبان من  بود. او برایم همچون یک استاد و معلم بزرگ است. فریدون شهبازیان لایق قدردانی بسیار زیاد است. امشب به شما تبریک میگویم که نخستین قدردانی را شما از این هنرمند انجام دادید. ما احساس غرور میکنیم که شهبازیان را در کنار خود داریم.»

اکبر آزاد، شاعر و ترانهسرا، نیز در سخنانی گفت: «بی شک فریدون شهبازیان یکی از آهنگسازانی که در نیم قرن اخیر آثار جاودانهای خلق کردهاند. من هنوز هم در هر هفته یکی از آثار این هنرمند بزرگ را گوش میدهم. شهبازیان تنها آهنگسازی است که اشعار خیام را معرفی کرد، مجموعهای بی نظیر با دکلمه شاملو و صدای شجریان و آهنگسازی خوب شهبازیان.» آزاد سپس افزود: «شهبازیان مثل یک برادر بزرگتر از من در شورای موسیقی حمایت کرد.» وی در پایان سخنان خود آثار شهبازیان را به یقین از آثار ماندگار موسیقی ایران دانست.

صدیق تعریف، ردیف‌دان و خواننده سنتی نیز طی سخنانی ضمن ابراز خوشحالی از حضور در جلسهای که برای بزرگداشت فریدون شهبازیان برگزار شده گفت: «شهبازیان به گردن موسیقی ایران حق بسیار زیادی دارد. آشنایی من با این هنرمند به دوران دانشجویی دانشگاه باز میگردد. نخستین کارهایی که از ایشان شنیدم همان اثر معروف با رباعیات خیام است و به دنبال آن اثر بسیار ماندگاری که شهبازیان روی شعر شادروان فریدون مشیری کار کرده است، که به باور من از جمله ماندگار ترین آثار تاریخ صد ساله موسیقی ایران است. او همدلی زیادی تقریبا با تمام هنرمندان موسیقی دارد و یکی از خصوصیات بارز شهبازیان این است که به کسی که با او کار میکند دلگرمی میدهد.

محمد اصفهانی، خواننده نیز در سخنانی با اشاره به این مطلب که  فریدون شهبازیان علاوه بر این که آهنگساز خوبی است انسان بسیار شریفی هم است ابراز داشت :  شهبازیان از من به عنوان خواننده حمایت زیادی کرد. همواره خود را مدیون این هنرمند میدانم.» اصفهانی تواضع را از ویژگی های بارز شهبازیان دانست و افزود : در زندگی هنری خود را وامدار فریدون شهبازیان، همایون خرم و بابک بیات میدانم.

محمدرضا چراغعلی، آهنگساز، نیز درباره شهبازیان گفت:«شهبازیان فراتر از ذهن عمل میکند. وی علاوه بر آثار بزرگی که ساخته اخلاقیات و منش بی نظیری دارد. رفتار هنری او برای من همواره ارزشمند بوده است.»

سیدعباس سجادی، شاعر و مدیر عامل بنیاد آفرینش های هنری نیاوران نیز طی سخنانی درباره شهبازیان  با ذکر این مطلب که فرهنگسرای نیاوران و بنیاد آفرینشهای هنری نیاوران بر خود می بالد که امشب را با نام نامی فریدون شهبازیان آغاز میکند گفت : من در دهه هفتاد هنگامی که به‌ عنوان عضو شورای شعر وارد رسانه صدا و سیما شدم دورهای بود که شهبازیان تاثیر و حضور چشمگیری در شورای موسیقی داشت. به باور من شهبازیان دریچههایی را گشود که گشودنش آن زمان بسیار خطرناک و حساس  بود و در آن دوران مورد هجمههای مختلفی هم قرار گرفت و هنوز هم گاهی برخی به نادرستی قضاوتهایی میکنند که در واقع شهبازیان و هنرش را نمیشناسند.»

 سجادی در ادامه افزود: «باید بگویم که برخی افراد در اجتماع نقش مویرگی دارند استاد فریدون شهبازیان برای موسیقی ایران دارای نقشی مویرگی است. نقش وی مثل خونی است که به بخشهای مختلف این هنر آسمانی  جان بخشید که امیدواریم سایهاش مستدام باشد.»

سخنران بعدی مراسم ماهور موسائیان  همسر شهبازیان بود. او در سخنانی گفت : تمام دوران کودکی و نوجوانی من در خانهای گذراندم که از پخش صوت کوچک مادرم، نسرین جافری، اشعار شاملو و موسیقی شهبازیان را میشنیدم. من آشنایی با شهبازیان را مدیون مادرم هستم. همچنین به خاطر مادرم بسیار خوشحالم که کنار شهبازیان زندگی میکنم و توانستهام به افتخار نشر در حوزه موسیقی دست یابم.»

فریدون شهبازیان به عنوان آخرین سخنران با ذکر این مطلب که من اگر سخنی میگویم برای موسیقی است با ذکر این مطلب که تکرار شنیدن موسیقی خوب مطمئن ترین راه برای بالا بردن سلیقه و قضاوت در هنر است اظهار داشت :موسیقی مانند کلام هنری جامع و در درون خودکاوی است، که در عین حال با کلام تفاوتهایی دارد، از جمله این که در موسیقی رابطه میان خلاق این هنر و احساس شنونده بسیار مستقیمتر از آنست که به آموزش مقدماتی یا قراردادهای بین دو طرف نیاز داشته باشد، در حالی که بین نویسنده یک اثر ادبی و خوانندهاش قطعا شرایط دیگری ورای این ارتباط لازم است.

 شهبازیان افزود: موسیقی فنی است که به فراگیری، تمرین و ممارست یازمند است که در کنار خلاقیت، عواطف، الهامات و انگیزه و اشتیاق به هنری والا و رشگانگیز تبدیل میشود.

درپایان این برنامه پس از سخنان فریدون شهبازیان هدایایی به رسم یادبود به این هنرمند اهدا شد .همچنین امید صباغ نو شاعر معاصر نیز شعری را برای حضار قرائت نمود

 

۲۰ خرداد ۱۳۹۸ ۱۰:۱۸
روابط عمومی فرهنگسرای نیاوران |