اخبار

«جان بری» بنیانگذار بهره‎گیری از پاپ در موسیقی فیلم

«جان بری» بنیانگذار بهره‎گیری از پاپ در موسیقی فیلم
نشست بررسی آثار آهنگسازان برتر موسیقی فیلم جهان با حضور نصرالله داوودی (آهنگساز، مترجم و پژوهشگر مستقل) پنج شنبه 26 اردیبهشت در فرهنگسرای نیاوران برگزار می‎شود.

 

 

به گزارش روابط عمومی بنیاد آفرینشهای هنری نیاوران، این نشست به زندگی هنری «جان بری»، آهنگساز انگلیسی اختصاص دارد. در این نشست نمونههای صوتی و تصویری مختلف «جان بری» ارائه خواهد شد و سبک آهنگسازی منحصر به فرد این آهنگساز تحلیل میشود.

«جان بَری» در 3 نوامبر 1933 در یورک انگلستان از پدری ایرلندی و مادری انگلیسی به دنیا آمد. پدرش در دوران صامت سینما آپاراتچی سینما بود، اما با نبوغ فراوان تجاری توانست در طول چند دهه مالک مجموعهای از  سینماهای کوچک و بزرگ در انگلستان شود. مادرش پیانیست بود و هم او بود اولین درسهای پیانو را به فرزندش آموخت. او به دلیل شغل پدرش مدام در سینما بود و به مرور به فیلم علاقمند شد اما علاقه اصلی او بیشتر به موسیقی بود. وی همزمان با تحصیل درسهای پیانو و آهنگسازی را هم میآموخت. «بری» در زمان خدمت سربازی به دسته موزیک نظام پیوست و ترومپت را به عنوان ساز تخصصیاش برگزید و همزمان به آهنگسازی و تنظیم آثار دیگران میپرداخت. پس از پایان سربازی که مصادف با اواسط دهه پنجاه، ظهور بیتلها و خلق موسیقی پاپ انگلستان بود «جان بری» تصمیم گرفت تا به عنوان یک هنرمند پاپ به شهرت برسد لذا گروه کوچکی را تشکیل داد که در آن علاوه بر آهنگسازی خود نیز سلوی ترومپت مینواخت. زمانی که مدیر یکی از برنامههایش که تهیهکننده اولین فیلم جیمز باند بود از او خواست تا تم اصلی را برای فیلم تنظیم کند او به اجبار پذیرفت و مسیر زندگی هنریاش برای همیشه تغییر کرد. این فیلم به چنان شهرت در جهان رسید که «جان بَری» برای بقیه عمر به آهنگسازی فیلم روی آورد و حتی تا پایان عمر مقیم هالیوود شد.

«جان بَری» را به همراه «انیو موریکونه» میتوان بنیانگذاران استفاده از موسیقی پاپ در موسیقی فیلم دانست. آثار او به دو دسته اصلی پاپ و کلاسیک تقسیم میشود. در مجموعه موسیقی فیلمهای پاپ او میتوان به آثاری چون «سقوط مرگبار» و «پرونده اپسِرس» و یازده فیلم از مجموعه «جیمز باند» را نام برد. در بخش موسیقی فیلمهای کلاسیک او نیز «زولو»، «بیرون از آفریقا»، «با گرگها میرقصد»، «ماری، ملکه اسکاتلند»، «آزاد آفریده شده»،  «شیر در زمستان»، «آخرین دره»، «قانع کنندهها»، «چاپلین» و «انیگما» (که در ایران به رمزگشایی ترجمه شده) جای دارد. او همچنین برای بسیاری از فیلمها ترانه پاپ ساخت که از آن جمله میتوان به «کابوی نیمه شب»  اشاره کرد.

«جان بری» در طول زندگی هنری خود نامزد هفت و برنده پنج جایزه اسکار، نامزد چهار و برنده دو بفتا، نامزده ده و برنده یک گلدن گلوب شد. وی موفق شد نام خود را در زمره بهترین آهنگسازان موسیقی فیلم تاریخ سینما ثبت کند.

گفتنی است نشست پژوهشی موسیقی فیلم «جان بری» پنجشنبه 26 اردیبهشت ساعت 17 در سالن کنفرانس فرهنگسرای نیاوران برگزار خواهد شد. حضور علاقمندان در این برنامه آزاد است.

۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۰۸:۵۱
روابط عمومی فرهنگسرای نیاوران |