اخبار

اثر نقاشی استاد جمشید مشایخی از چهره همسرش به خانواده اش اهدا شد.

اثر نقاشی استاد جمشید مشایخی از چهره همسرش به خانواده اش اهدا شد.
آیین گشایش نمایشگاه نقاشی حجت شکیبا، عصر روز جمعه 23 فروردین با حضور هنرمندان، هنردوستان و چهره‎های برجسته فرهنگی هنری و با اهدای طراحی جمشید مشایخی به خانواده این هنرمند بزرگ در فرهنگسرای نیاوران برگزار شد.

 

 

به گزارش روابط عمومی بنیاد آفرینشهای هنری نیاوران، در ابتدای این مراسم که در گالری شماره 1 فرهنگسرای نیاوران برپا بود، جواد مجابی، مترجم و شاعر به عنوان سخنران نخست مراسم گفت: «در آثار شکیبا عشق او به ایران مشاهده میشود، عشقی ستودنی. آثار این هنرمند از اولین نمایشگاهش که نشانگر خلاقیت او بود ، کاملا مشهود بود . شکیبا ایراندوست است. وی با دقت در فرهنگ ایرانی ، بهترین بخشهای آن را به نمایش گذاشته است. او همواره تلاش کرده آثاری شعرگونه بیافریند از این رو  آثارش به واقع اسنادی از فرهنگ ایران در دورههای مختلف تاریخی است.

جواد بختیاری، هنرمند خوشنویس و نقاش سخنران بعدی مراسم بود. وی در ابتدای صحبت هایش با ذکر این مطلب که از شکیبا گفتن بسیار دشوار است ابراز داشت : شکیبا از مفاخر هنرهای تجسمی معاصر است. عمر این هنرمند سراسر به آفرینش گذشته است.

 بختیاری  شکیبا را از جمله هنرمندانی دانست که گامهای بلندی را در زنده نگاه داشتن ایران فرهنگی برداشته است و افزود: «در دوره معاصر با جدیت میتوان گفت حجت شکیبا از جمله هنرمندانی است که جانمایه ایران فرهنگی را غنا داده است.»

بختیاری در ادامه به 3 ویژگی آثار شکیبا را که او را در میان دیگر هنرمندان ممتاز کرده است اشاره کرد و گفت: «ویژگی نخست آثار شکیبا این است که بیننده با دیدن آنها تحیر میکند، در مرحله بعد آثارش مخاطب را به تخیل و در نهایت به تفکر وا میدارد.  وی همچنین افزود: «استمرار هیجانها در آثار این هنرمند به شدت دوام دارد و همیشگی است.».

جواد بختیاری در پایان سخنان خود به انتخاب رنگ در آثار شکیبا اشاره کرد و گفت: «رنگها در آثار شکیبا کاراکتری کاملا ایرانی دارند. از رنگهای به کار رفته در آثار میتوان فهمید که هنرمندی ایرانی این اثر را خلق کرده است.»

سید عباس سجادی، مدیر عامل بنیاد آفرینش های هنری نیاوران  نیز با حضور در جایگاه  در ابتدای صحبت هایش با ذکر این مطلب که ما در فرهنگسرای نیاوران بسیار خرسندیم که میزبان آثار فاخری از هنرمندان برجسته ایرانی هستیم که شکیبا نیز یکی از این هنرمندان است گفت: «تمام این آثار حاصل تفکر ناب و بلند حجت شکیبا است. ما در تابلو های این هنرمند علاقه و عشق وافرش را به ایران را شاهد هستیم. به باور من هر کدام از این قاب ها  پنجرهای به سوی فرهنگ ایرانزمین است.»

مدیر عامل بنیاد آفرینشهای هنری نیاوران در ادامه افزود: «فرهنگ و هنر نیازمند توجه است. برگزاری این نمایشگاه در فرهنگسرای نیاوران اتفاق نمیافتاد مگر به پیشنهاد استاد عبدالرشیدی، و برادران میرباقری در خانه فرهنگ گویا که همواره موجب وقوع رخدادهای جدی فرهنگی و هنری در این سالها هستند و  همچنین نشر گویا هنرمند دیگری هم که موجب برگزاری این نمایشگاه بود و همواره برای دیگران بیش از کار خودش تلاش می‌کند جناب اسرافیل شیرچی نازنین بود که برای این برنامه و این نمایشگاه تلاش بسیاری کرد. در چنین مراسمی شخصیت های بزرگی همچون جناب مجابی حضور دارند که این خود نشانگر ارزش هنری آثار شکیبا است.»

سجادی در ادامه صحبت هایش با اشاره  به درگذشت جمشید مشایخی، هنرمند برجسته سینمای ایران و رونمایی از اثر طراحی جمشید مشایخی در این نمایشگاه گفت: «در روز تشییع زندهیاد جمشید مشایخی سخن شایستهای از زبان فرزندش سام مشایخی شنیدم که گفت برای پدر من القاب بسیاری بود همچون کمال الملک سینمای ایران، اما در واقع پدرم جمشید مشایخی سینمای ایران بود. این نکته بسیار درست و ظریف است.» سجادی با اشاره به فداکاریهای همسر جمشید مشایخی از نقش بانوان ایرانی در پیشبرد اهداف فرهنگی و هنری تقدیر کرد.

مدیر عامل بنیاد آفرینشهای هنری نیاوران، در پایان سخنانش به کار سترگ حجت شکیبا در همکاری با علی حاتمی کارگردان فقید ایرانی اشاره کرد و گفت: «در دورانی که فناوری به شکل امروز نبود شکیبا توانست به خوبی دقت و وسواس حاتمی را در ساخت فیلمهای تاریخی پاسخ گوید. یکی از آثار شکیبا به تصویر کشیدن پرسپکتیو خیابان لالهزار در فیلمهای حاتمی است که به حق کار عظیم و بسیار زیبایی است.»

در انتهای این برنامه حجت شکیبا در سخنانی  با اشاره به درگذشت جمشید مشایخی و سابقه همکاری خود با علی حاتمی، فیلمساز شهیر، به عنوان مشاور هنری گفت: «سالها پیش سر صحنه فیلمبرداری کمالالملک با مشایخی آشنا شدم. جمشید مشایخی در همان دوران که برای ایفای نقش کمال الملک نزد من آموزش نقاشی میدید، اثری را خلق کرد که پر از عشق است. اگر چه این اثر به نظر طراحی سادهای است اما با عشق کار شده است. من در این گردشهای مداد مشایخی در آفرینش این اثر عشق را میبینم. این اثر پس از گذشت 30 سال از گنجینه من بیرون آمد و لازم دیدم که آن به صاحب اصلی اثر یعنی همسر این هنرمند بزرگ و خانواده مشایخی تقدیم کنم.»

پس از سخنان شکیبا، نادر مشایخی هم ضمن قدردانی از این هنرمند طی سخنانی اظهار داشت:  «امشب از دیدن این اثر بسیار خوشحال شدم چرا که ما به دنبال گردآوری چیزهایی از پدرم هستیم که فراموششان کردهایم، که این اثر هم یکی از آنهاست.»

در پایان مراسم اثر طراحی شده توسط زندهیاد جمشید مشایخی از سوی حجت شکیبا به نادر مشایخی تقدیم شد.

فاضل جمشیدی و  داوود حیدری در میان برنامه قطعاتی آوازی را برای حضار خواندند

گفتنی است نمایشگاه آثار نقاشی حجت شکیبا، تا 30 فروردین ماه در گالریهای شماره 1 و 2 برپاست. علاقمندان میتوانند جهت بازدید از این نمایشگاه در روزهای عادی از ساعت 10 الی 21 و در روزهای تعطیل از ساعت 14 الی 21 به فرهنگسرای نیاوران مراجعه کنند.

۲۴ فروردین ۱۳۹۸ ۱۱:۱۵
روابط عمومی فرهنگسرای نیاوران |