اخبار

نمایشگاه حجت شکیبا در فرهنگسرای نیاوران ادامه می یابد

نمایشگاه حجت شکیبا در فرهنگسرای نیاوران ادامه می یابد
حجت شکیبا نقاش نام آشنا که آثارش در ایام نوروز در فرهنگسرای نیاوران در معرض دید عموم قرار گرفت از به نمایش در آمدن طراحی جمشید مشایخی در گالری فرهنگسرای نیاوران در روز های آتی خبر داد.

 

 

به گزارش روابط عمومی بنیاد آفرینش های هنری نیاوران نمایشگاه آثار نقاشی حجت شکیبا به مناسبت فرا رسیدن ایام نوروز تا ٣٠ فرودین ماه سال ٩٨ در گالری شماره یک  برپاست. این هنرمند قصد دارد در ادامه این نمایشگاه آثاری بازسازی شده از قدیم و نیز طرحی کشیده شده از جمشید مشایخی را به روی دیوار های گالری فرهنگسرای نیاوران ببرد .

شکیبا در گفتگویی با روابط عمومی بنیاد آفرینش های هنری نیاوران با ذکر این مطلب که آثار این مجموعه از نظر زمانی جدیدتر از آثار قبلی هستند گفت :  این آثار به لحاظ هنری تکنیکیتر هستند. به باور من این آثار بیننده را راضی میکند.

وی در ادامه با ذکر این مطلب که آثار به نمایش در آمده در این نمایشگاه  با بهرهگیری از درونمایه ادبی و بیشتر شاهنامه فردوسی خلق شده اند افزود :  این آثار مخاطب را به شدت راضی نگه میدارد، چرا که بیننده این آثار شاهنامه را میشناسد، با قهرمانهایش آشنا و با آنها زندگی کرده است. بنابراین به خوبی با آنها ارتباط برقرار میکند. آثاری که در مجموعه دوم در گالری شماره دوی فرهنگسرای نیاوران به نمایش در خواهد آمد  به لحاظ زمانی متاخرتر است و  به باور من از نظر سبک و تکنیک مورد پسند مخاطب خاص قرار خواهد گرفت . بخشی از این آثار هم بازسازی کارهای قدیمی هستند.

شکیبا با اشاره به همکاریش با علی حاتمی در ساخت  فیلم کمال المک ابراز داشت: در 3 اثر از علی حاتمی یعنی «دلشدگان»، کمالالملک» و مجموعه «هزاردستان» هم به عنوان مشاور هنری در زمینه نقاشی و هم به عنوان نقاش و آموزگار نقاشی  در کنار مرحوم جمشید مشایخی حضور داشتم. در فیلم «کمالالملک» حدود 60 اثر را نقاشی کردم، یعنی تمام آثار کار من بود، همچنین نقش دیوار شکسته در زمان حصر «کمالالملک» نیز کار من است. باید بیافزایم که  از نظر هنری بسیار مهم بود که در فیلمی همچون «کمالالملک» که زندگی نقاش ایرانی، محمد غفاری ملقب به «کمالالملک» را به تصویر میکشد، همه چیز رعایت شود. حتی جاگیری هنرمند میبایست به گونهای صحیح انجام میشد تا ظاهر و رفتار و کنشهای بازیگر به عنوان یک نقاش در فیلم برای بیننده باورپذیر باشد. من در این فیلم به زندهیاد مشایخی اصول صحیح ایستادن یک نقاش و ... را نیز آموزش دادم تا فیلم جلوهای از واقعیت گرفت.

وی افزود : بدون این اقدامات فیلم جلوهای مصنوعی مییافت. همان طور که پیشتر هم گفتم بخشی از کار من آموزش نقاشی به مرحوم جمشید مشایخی بود، با توجه به اینکه ایشان به تازگی از بین ما رفتهاند جالب است که بگویم که یک اثر از این هنرمند پیش من موجود است که مشایخی در همان دوران آموزش طراحی کردهاند، تصویری از همسرشان که از روی عکس طراحی کردهاند، این کار بسیار حسی است و به نظر من بسیار با ارزش است . در نظر دارم به همراه آثار جدیدی که در فرهنگسرای نیاوران به نمایش در میآورم طراحی جمشید مشایخی را نیز در معرض دید علاقمندان قرار دهم تا بدین ترتیب یاد این هنرمند تازه درگذشته را نیز گرامی بداریم و این نمایشگاه را به روح بزرگ این هنرمند تقدیم می کنم و در نهایت هم این اثر را به همسر زندهیاد جمشید مشایخی تقدیم می کنم.

حجت شکیبا بیشتر با خلق نقاشی‌هایی با موضوع ایران باستان شناخته ‌شده است و با سبک هایپررئالیسم فعالیت میکند و تاکنون نمایشگاه‌های متعددی از آثار این هنرمند شهیر ایرانی در ایران و جهان برگزار شده‌ است. همچنین حجت شکیبا آثار متعددی را منتشر کرده است که از جمله آنها میتوان به «نقاشی‌های شکیبا» (با مقدمه دکتر جواد مجابی)، «مجموعه سه رنگ عشق»، «مجموعه نرگس خاتون»، «مجموعه ایرانشهر»، «کتاب خیام»، «کتاب ایراندخت»، «نقش عکس در هنر ایران» و ... اشاره کرد.

شایان ذکر است نمایشگاه آثار نقاشی حجت شکیبا تا ٣٠ فرودین ماه سال ٩٨ در گالری شماره یک و دو  بر پاست. علاقمندان میتوانند جهت بازدید از این نمایشگاه به جز روز های تعطیل رسمی درج شده در تقویم ، در روزهای عادی از ساعت ١٠ الی ٢٠ به فرهنگسرای نیاوران مراجعه کنند.

 

۲۰ فروردین ۱۳۹۸ ۰۹:۳۷
روابط عمومی فرهنگسرای نیاوران |