اخبار

خوشنویسی اشرف هنرهای تمدن اسلامی است

خوشنویسی اشرف هنرهای تمدن اسلامی است
اعضای گروه هنر های سنتی فرهنگستان هنر ،حسن بلخاری، محمود پناهی، بهمن نامور مطلق، مهدی مکی‎نژاد، محمد مهدی هراتی چهارشنبه 28 آذر ماه از نمایشگاه «دستخط» بازدید کردند.

 

 

به گزارش روابط عمومی بنیاد آفرینشهای هنری نیاوران در پایان این بازدید که با مشایعت سید عیباس سجادی مدیر عامل بنیاد آفرینش های هنری نیاوران همرا بود حسن بلخاری، پژوهشگرورئیس گروه هنرهای سنتی فرهنگستان هنر و عضو هیات امنای بنیاد آفرینشهای هنری نیاوران، تجمیع آثار خوشنویسی سه تن از بزرگان این حوزه را بسیار افتخارآمیز دانست. وی همچنین افزود: برایم بسیار خوشحالکننده است که توانستم آثار هنری سه استاد برجسته خوشنویسی، غلامحسین امیرخانی، علی شیرازی و مجتبی ملکزاده را یک جا ببینم.

بلخاری ضمن تقدیر از مدیریت بنیاد آفرینشهای هنری نیاوران در برپایی نمایشگاههایی از این دست ابراز خرسندی کرد که فرهنگسرای نیاوران جایگاه بسیار ویژهای در میان هنرمندان و هنردوستان یافته است.

وی در ادامه گفت: همان گونه که مطلعید خوشنویسی اشرف هنرهای تمدن اسلامی است. این موضوع به کلمهمحوری در ذات تمدن ما باز میگردد، که اتفاقا خاص تمدن اسلامی نیست. ما پیش از اسلام هم در حوزه اوستا کلمه محور بودیم. وقتی که آدمی در چنین خط و خطوطی این همه زیبایی، جمال و جلال را میبیند حقیقتا هم به ایرانی بودن و هم به مسلمان بودن خود افتخار میکند. چون تمامی مضامینی که ما در خوشنویسیها دیدیم دقیقا حوزه حکمت و عرفان اسلامی است.

بهمن نامور مطلق، پژوهشگر و عضو دیگر هیات امنای بیناد آفرینشهای هنری نیاوران نیز  این نمایشگاه از چند جهت کم نظیر دانست و گفت: این که سه استاد خوشنویسی، امیرخانی، شیرازی و ملک زاده آثارشان در یک جا جمع شده است به این نماسشگاه عیار خاصی بخشیده است. این اساتید علاوه بر اینکه درجه یک هستند، یکدیگر را هم تکمیل میکنند.  استاد امیرخانی، علاوه بر تمامی این موارد، به عنوان پدر خوشنویسی ایران، مطرح است.

نامور مطلق همچنین در ادامه گفت: کشور ایران،  در عرصه  خوشنویسی سرآمد دنیا است. در این فرهنگسرا سه نفر از برجسته ترین اساتید خوشنویسی کشورمان آثارشان به نمایش در آمده است. مطمئنا در آینده بسیاری آرزو میکنند تا از چنین نمایشگاهی دیدن کرده بودند و کارهای زیبای خوشنویسی ایران را ببینند. ما در خوشنویسی مولف هستیم. کمتر فرهنگی داریم که به اندازه ایرانیان در حوزه خوشنویسی مولف و صاحب سبک باشند. دوره معاصر یکی از قلههای تمام تاریخ ما در خوشنویسی همین است.

وی همچنین آثار به نمایش درآمده در نمایشگاه «دستخط» را بسیار فاخر دانست و اظهار امیدواری کرد که  این نمایشگاه در شهرهای مختلف نیز برپا شود و به کشورهای دیگر هم برود و تا آنها قدرت هنر ایرانیان را مشاهده کنند.

گفتنی است نمایشگاه خوشنویسی «دستخط» مجموعه آثار غلامحسین امیرخانی، علی شیرازی و مجتبی ملکزاده تا 2 دی ماه  در گالری شماره ١ فرهنگسرای نیاوران برپاست.

علاقمندان میتوانند جهت بازدید از این نمایشگاه در روزهای عادی از ساعت ١٠ الی ٢٠ و در روزهای تعطیل از ساعت ١٤ الی ٢٠ به گالری شماره ١ فرهنگسرای نیاوران مراجعه کنند.

۱ دی ۱۳۹۷ ۱۰:۰۳
روابط عمومی فرهنگسرای نیاوران |