اخبار

خاطره سازی «فصل سکوت» در فرهنگسرای نیاوران

خاطره سازی «فصل سکوت» در فرهنگسرای نیاوران
مراسم رونمایی از آلبوم موسیقی «فصل سکوت» با هنرمندی فرهاد هراتی جمعه 28 اردیبهشت ماه با حضور تعدادی از هنرمندان شناخته شده کشور در فرهنگسرای نیاوران برگزار شد.

 

 

به گزارش روابط عمومی بنیاد آفرینشهای هنری نیاوران،  در این مراسم که با حضور نام آورانی همچون دکتر محمد سریر، علیرضا عصار، پویا نیک پور، علی جعفری پویان، احسان غلامی، فقیه نصیری، علی اوجاقی، نیما جوان، مهندس ریاضی، سید عباس سجادی، فرید حامدی، امید نیک بین، علی مرادخانی، علی تفرشی آرمان موسی پور، بهرام دهقانیار و ... برگزار شد. کامبیز منصوری از موسسه «پیانو هفت» ناشر آلبوم «فصل سکوت» در ابتدای این برنامه گفت: «به اعتقاد من آلبوم «فصل سکوت» برای شنوندگان و طرفداران موسیقی بی کلام به طور حتم یک همراه متفاوت خواهد بود. این اثر یک آلبوم متفاوت برای خلوت هر شنوندهای است، و من این نوید را به هواداران موسیقی بی کلام بدهم که با اتفاق کم نظیری در ژانر موسیقی بی کلام مواجه میشوند.»

وی ادامه داد: «فرهاد هراتی هنرمندی است که برای تولید این آلبوم با تمام سختیها مبارزه کرد و تلاشهای شبانه روزی انجام داده که قطعا مورد پسند مخاطبان قرار خواهد گرفت. آلبوم «فصل سکوت» تجربه دوم من با فرهاد هراتی بعد از انتشار آلبوم «زمین مقدس» است که امیدوارم تا چندین اثر بعد پایدار بماند.»

نیما جوان مدیر «موسسه نشر و پخش جوان» هم دراین مراسم رونمایی بیان کرد: «متاسفانه در جاهای دیگر دنیا جنگ است، اما خوشبختانه ما امشب برای هنر اینجا جمع شدیم. من امشب بسیار خوشبختم که اعلام کنم که فرهاد هراتی افتخار پخش آلبوم «فصل سکوت» را به ما واگذار کرد و امشب از من خواست که به صورت حسی درباره آلبوم برای شما صحبت کنم. همه ما فرهاد هراتی را میشناسیم و میدانیم که او سالهاست رهبری گروه کُر «نامیرا» را عهده دار است. آثاری که او تاکنون چه در اجراهای زنده و چه در آلبومهایش شنیدهایم همیشه رنگ و بوی صلح، مهر و محبت داشته و من حتم دارم که آلبوم جدید او بر دل ها خواهد نشست.»

وی گفت: «در اینجا لازم است مانند همیشه نکته دیگری را یادآور شوم اینکه بیاییم با توجه به موضوع «کپی رایت» آن را سینه به سینه به اطرافیانمان یاد بدهیم و بدانیم کپی رایت چرخ دندههای هنر را قطعا روانتر خواهد کرد. من تردید ندارم آلبوم «فصل سکوت» هدیه بسیار ارزشمندی در این چارچوب است که میتواند در قالب یک اثر متفاوت و ارزشمند به عزیزانتان هدیه دهید.»

عباس سجادی، مدیرعامل بنیاد آفرینش های هنری نیاوران، هم بعد از صحبتهای جوان از انتشار آلبوم «فصل سکوت» ابراز خرسندی کرد و گفت: «در چنین فضای خوب و خاطره انگیزی باید خاطره سازی کرد و امشب به جهت انتشار آلبوم «فصل سکوت» شب خاطره انگیزی برای اهالی موسیقی است که به روایت عزیزانی که در کلیپ صحبت کردند حرفی برای گفتن دارد. به عنوان کسی که هم در عرصه موسیقی و هم در عرصه شعر به فعالیت مشغول است باید بگویم هروقت اثری را میشنویم باید بتوانیم در ذهن خود کلامی را هم متبادر کرده و آن را زمزمه کنیم.

وی ادامه داد: «خاطرم هست استاد محمدرضا شجریان در بزرگداشت استاد جلیل شهناز که سالها پیش توفیق برگزاری آن را در فرهنگسرای ارسباران داشتم میگفت: «استاد شهناز همواره آوازی ساز میزند». حتی چندی قبل در مستندی مشاهده کردم که استاد کسایی از بزرگان موسیقی ایران به پسرش جواد گفت: «وقتی ساز میزنی در ذهن خود شعری را مرور کن». به هر حال هر چند موسیقی وابسته به کلام نیست اما میتواند خارج از کلام، بیان خود را داشته باشد.»

مدیرعامل بنیاد آفرینش های هنری نیاوران تصریح کرد: «من این افتخار را داشتم که پیش از انتشار رسمی اثر دوبار آلبوم «فصل سکوت» فرهاد هراتی را بشنونم و وقتی شنیدم باید اذعان کنم تقویم و پاره تنی از فرهاد هراتی را دیدم که به وضوح در این اثر جاری است. این آلبوم اثری سهل و ممتنع است که مخاطب تا فکر میکند یک تم از قبل شنیده شده را میشنود بلافاصله حرفهای جدیدی مطرح میکند و اجازه نمیدهد شما درگیرکارهای دیگران شوید.»

سجادی در در بخش پایانی صحبتهای خود عنوان کرد: «سکوت بخش مهمی از موسیقی است و امشب خیلی خوشحالم چنین اثر قابل تاملی در بنیاد آفرینش های هنری نیاوران رونمایی میشود. این اثر غیر از هنرمندی فرهاد هراتی نوازندگان شایسته دیگری هم دارد که از نظر روحی به فرهاد هراتی نزدیک هستند. به اعتقاد من او در این آلبوم ققنوس وار زنده میشود و بر اساس تئوری مرگ مولف و به قول رولان بارت یا میشل فوکو که مولف با اثر قبلی خود میمیرد و با اثر جدید زنده میشود، تولد دوباره فرهاد هراتی با این آلبوم جدید را تبریک میگویم.»

فرهاد هراتی آهنگساز آلبوم «فصل سکوت» هم در این مراسم ضمن گرامیداشت یاد و خاطره زنده یاد ناصر چشم آذر گفت: «من برای انتشار این آلبوم در جایگاهی قرار گرفتم که کار من نیست. من مجبور شدم تا برای امنیت کار، خودم تهیه کننده باشم و از این فرزندی که تازه متولد شده مراقبت کنم. به هر صورت از سید عباس سجادی مدیرعامل بنیاد آفرینش های هنری نیاوران تشکر میکنم که به عنوان یک آرتیست و یک انسان جسور باعث شد تا این مراسم را در فضای باز فرهنگسرای نیاوران برگزار کنم.»

هانا هراتی فرزند فرهاد هراتی هم در این مراسم ضمن دریافت نمادین آلبوم «فصل سکوت» از مادربزرگش بیان کرد: «من می دانم اگر تک تک نت های این آلبوم را بشنوید، سپری شدن روزهایی که باید بهتر بود هم فهمیده میشد. من میدانم از این به بعد اگر این آلبوم را ببینم قویتر از قبل از جای خود بلند میشوم و البته هیچ چیزی بهتر از این نیست که یک پدر سکوت دخترش را بفهمد.»

پخش کلیپی از روند ضبط و تولید آلبوم «فصل سکوت»، پخش یک فیلم مستند کوتاه با تعدادی از هنرمندان و منتقدان مطرح موسیقی کشورمان درباره آلبوم «فصل سکوت»، پخش فیلمی از فرهاد هراتی درباره چگونگی ساخت و نمایش یک کلیپ تصویری از موسیقی آلبوم «فصل سکوت» بخشهای دیگر این مراسم رونمایی را تشکیل میدادند.

 

 

۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۰۸:۵۱
روابط عمومی فرهنگسرای نیاوران |