اخبار

با هدف کمک به زلزله زدگان کرمانشاه\ «آرش» در فرهنگسرای نیاوران بر خوانی می‎شود.

با هدف کمک به زلزله زدگان کرمانشاه\ «آرش» در فرهنگسرای نیاوران بر خوانی می‎شود.
نمایشنامه «آرش» نگاشته بهرام بیضایی و به کارگردانی ماهناز رجبی از 8 آذر در سالن گوشه فرهنگسرای نیاوران خوانش می‎شود.

 

 

به گزارش روابط عمومی بنیاد آفرینشهای هنری نیاوران، آرش کمانگیر یا آرش کمانکش، یکی از اسطوره‌های کهن ایرانی و همچنین نام شخصیت اصلی این اسطوره‌است. آرش، از سپاهیان منوچهر بود که پس از پایان جنگ ایران و توران به عنوان کماندار ایرانی برای بازشناختن مرز ایران و توران برگزیده شد و از بالای کوه «اییریو خشوتا» از چهارمین کشور روی زمین در زادگاه فریدون رفت و با تمام نیرو تیری را به سوی کوه «خوانونت» در خاور رها کرد. «آرش» در نوشته بیضایی قهرمان نیست و تیر را با عشق پرتاب نمی‌کند. او ستوربانی است که تیر را با بیزاری رها می‌کند و ناخواسته قربانی می‌شود و ناخواسته شهید و قهرمان می‌شود. بیضایی این اثر را در جوانی، بین سالهای 1334 تا 1337 نوشت است. 

نمایشنامه خوانان این اثر عبارتد از: بهزاد بابازاده(کشواد و آرش)، محمدرضا مهمیزی(راوی، سرگروه، پدر)، سعید شیرازی(سردار و شاه توران و البرز)، پرواز نجفیان مقدم(نقال)، مریم عظیمی(دستیار کارگردان)، مصطفی بانیان(گردآوری موسیقی)، ماهناز رجبی(طراح ماسک، صحنه و لباس)

گفتنی است «آرش» از 8 تا 10 آذر همه روزه ساعت 19 در سالن گوشه فرهنگسرای نیاوران به روی صحنه میرود. علاقمندان میتوانند جهت تهیه بلیت با تلفن 22207081، 22287082 تماس بگیرند و یا به گیشه فرهنگسرا مراجعه کنند.

۲۹ آبان ۱۳۹۶ ۱۰:۱۴
روابط عمومی فرهنگسرای نیاوران |