اخبار

سومین جشنواره شعر نیاوران برگزیدگانش را معرفی کرد

سومین جشنواره شعر نیاوران برگزیدگانش را معرفی کرد
آیین پایانی جشنواره شعر نیاوران به همراه رونمایی از کتاب «پایتخت شعر (3)» با حضور علی مرادخانی معاون امور هنری و محمد سلگی سرپرست معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی عصر روز سه‎شنبه 28 شهریور ماه در فرهنگسرای نیاوران برگزار شد.

 

 

به گزارش روابط عمومی بنیاد آفرینشهای هنری نیاوران،  در ابتدای  این مراسم محمدعلی بهمنی، شاعر پیشکسوت، اشعاری را برای حاضران قرائت کرد. در ادامه سید عباس سجادی مدیر عامل بنیاد آفرینش های هنری نیاوران با حضور بر روی سن در سخنان کوتاهی از کلیه کسانی که به جشنواره آثارشان را ارسال کرده و هویت بخش جشنواره شعر نیاوران بودند تشکر کرد  

سپس محمد سلمانی، دبیر سومین جشنواره شعر نیاوران، ضمن ارائه گزارشی از روند برگزاری جشنواره شعر نیاوران، اظهار داشت: خوشبختانه در سومین دوره جشنواره شعر نیاوران آثار خوبی به دست ما رسید از این رو می توان گفت جشنواره همچون یک پنجره ای برای مشاهده شعر و ادب کشور است.

وی در پایان سخنان خود از مرادخانی، معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به خاطر حمایت از برگزاری جشنواره تشکر کرد و ابراز امیدواری کرد تا رسیدن به جایگاه مطلوب حمایت از شعر و شاعران ادامه یابد.

در ادامه و پس از  شعر خوانی سه برگزیده این جشنواره، سید حاتم نیکیار، سکینه نودهی و امیر علی سلیمانی بیانیه هیات داوران توسط بهزاد خواجات قرائت شد  دربخشی از  این بیانیه آمده بود : سومین جشنواره ی شعر نیاوران امسال در غیاب یکی از همراهان خود ، دکتر افشین یداللهی برگزار می شود . او اینک خود کلمه ای است از شعری بلند حتا اگر که مرگ ، همچنان ناگهانیِ پرسش باشد و گاه ، ناگهان تر از خویش . یادش در خاطره بازی ارغوان ها !

در ادامه این بیانیه نکاتی در خصوص اشعار ارسال شده به جشنواره  ارائه شد.

علی مرادخانی  معاون وزیر در امور هنری، سپس به روی صحنه آمد و در ابتدای سخنان خود  از زحمات همه افرادی که در این حوزه فعالیت کردهاند قدردانی نمود واظهار داشت: حوزه شعر در معاونت هنری یک حوزه کاربردی است، هر چند که وابستگی ذاتی شعر با هنر غیر قابل انکار است. در معاونت هنری شعر لاجرم در تولید آثار موسیقی نقش بارز و اساسی ایفا میکند. به این ضرورت از آقای سجادی خواستم تا جشنواره شعر را در  فرهنگسرای نیاوران برگزار کند. باید گفت که کار کردن در این حوزه ها هم سخت است، چون معیاری وجود ندارد، فضا تعریف نشده است. اما با این وجود خوشبختانه اتفاق های خوبی افتاد و فرهنگسرای نیاوران در این سه، چهار سال گذشته عملکرد قابل توجهی از خود نشان داد.

وی افزود :باید شرایطی را فراهم کنیم که بتوانیم از آثار این جشنواره به ویژه آثار جوانان استفاده بکنیم. در این جشنواره بیش از هشتاد درصد کسانی که شرکت کرده اند جوان هستند. چندین هزار اثر به دبیرخانه شعر نیاوران ارسال شده است، همه اینها سرمایه فوق العاده ای برای ما است. آثار ارسالی به این جشنواره از کیفیت مطلوبی برخوردار بود. از این رو  به نظر میرسد شرایط نویدبخشی را در آینده خواهیم داشت.

مراد خانی با ذکر این مطلب که یکی از اهداف ما در معاونت امور هنری شکل گیری اقتصاد هنر است خاطر نشان کرد : حضور چهره های ناشناس و شاعران ناشناخته و همچنین  فعالیتهای آنان باعث میشود اقتصاد هنر هم شکل بگیرد. به این معنی که شاعر هر چه شعر بگوید، نقاش هر چه تابلو بکشد، موسیقیدان هر چه موسیقی بسازد اگر اینها یک مابه ازا منطقی اقتصادی نداشته باشد بعد از مدتی سرخوردگی ایجاد میشود و ما میخواهیم از این امر جلوگیری کنیم. من حتی به  آقای سجادی پیشنهاد دادم که این آثار را با صدای شاعران هم منتشر کند و حتی روی بعضی از این آثار کارهای موسیقایی بکنیم و قطعاتی ساخته شود.

معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی  در پایان سخنان خود یاد ترانه سرا، افشین یداللهی را گرامی داشت.

یادمان مرحوم افشین یداللهی، بخش دیگر اختتامیه جشنواره بود که با دعوت از برادر این شاعر به جایگاه انجام گرفت.

 در ادامه این مراسم، برگزیدگان سومین جشنواره شعر نیاوران معرفی شدند.

فهرست اسامی برگزیدگان سومین جشنواره شعر نیاوران به شرح زیر است:

بخش آزاد –کلاسیک

1-محسن انشایی- مازندران

2- علی اصغر شیری-قم

3- سید سعید صاحب علم – تهران

4-سید سلمان علوی- قم

5-سید حاتم نیکیار-کرمانشاه

بخش ویژه-کلاسیک

1- احمد داوودیان –کاشمر

2- فاتیما رنجبری –ساری

امین بهاری زاده- تقدیری ویژه نوجوان – دزفول

بخش آزاد –سپید

1-  صابر سعدی پور-تهران

2-  محمد عسکری ساج-

3-  مهتاب تقی گیل-

4-  ابوذر پاکروان-خوزستان

5-  آریا معصومی-دهدشت

بخش ویژه-سپید

1-  میثم زردشتیان-کرمانشاه

2-  سکینه نودهی-اسفراین

تقدیری سپید:

رها بهرامی 10 ساله–تهران نگاه شاعرانه به افقی بسیار دوردست تر از آنچه در سن ده سالگی قابل انتظار است

بخش آزاد – ترانه

1- حسن سرداری-خراسان رضوی

2- علی محمودی- کرمان

3- سمانه مصدق- مشهد

بخش ویژه-ترانه

1-  پیام پولاد-کرج

بخش آزاد –طنز

1-  امیرعلی سلیمانی-همدان

2-  شروین سلیمانی – تهران               

3-  علیرضا لبش-تهران 

بخش ویژه-طنز

1-محمدحسین مهدویان –قم

در پایان آیین سومین دوره جشنواره شعر نیاوران محمد معتمدی با حضور بر روی سن قطعاتی را برای حاضرین در جمع اجرا کرد . معتمدی قطعه پایانی برنامه خود را که با شعری از افشین یدالهی تصنیف شده بود را به این ترانه سرای نام آشنا تقدیم کرد .

محمدمهدی مظاهری رییس موسسه فرهنگی اکو، سیدمجتبی حسینی مشاور وزیر و رییس موزه و کتابخانه ملک ،دکتر حق شناس رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهرو پروفسور امین محقق و پژوهشگر از دیگر میهمانان این برنامه بودند

فراخوان سومین جشنواره شعر نیاوران از تاریخ سه شنبه 12 اردیبهشت در تمامی خبرگزاری ها منتشر شد . مهلت ارسال آثار به دبیرخانه این جشنواره تا 23 تیرماه بود و در مجموع بیش از 3200 اثر به این جشنواره از شهر های مختلف کشور ارسال شد .

گفتنی است نزدیک به هشتاد درصد از برگزیدگان این جشنواره در سومین دوره  از شهر های مختلف ایران انتخاب شده بودند .

۲۹ شهریور ۱۳۹۶ ۱۲:۲۵
روابط عمومی فرهنگسرای نیاوران |