اخبار

آلبوم «خیال آمدنت» در نیاوران رونمایی شد

با حضور محمدعلی بهمنی،حمید اسفندیاری مسعود فروتن، مسعود جاهد، محمد سلمانی، الهام پاوه نژاد،مرتضی صنایعی، سفیر استرالیا و ...«خیال آمدنت» به خوانندگی علیرضا شفایی در فرهنگسرای نیاوران رونمایی شد.
آلبوم «خیال آمدنت» در نیاوران رونمایی شد
با حضور محمدعلی بهمنی،حمید اسفندیاری مسعود فروتن، مسعود جاهد، محمد سلمانی، الهام پاوه نژاد،مرتضی صنایعی، سفیر استرالیا و ...«خیال آمدنت» به خوانندگی علیرضا شفایی در فرهنگسرای نیاوران رونمایی شد.

 

 

به گزارش  روابط عمومی بنیاد آفرینش های هنری نیاوران  مراسم رونمایی از آلبوم موسیقی «خیال آمدنت» بعداز ظهر روز شنبه 11 شهریور 1396 در فرهنگسرای نیاوران برگزار شد.

«خیال آمدنت» را علیرضا شفایی خوانده و آهنگسازی این اثر برعهده‌ی فرید سعادتمند و پیمان خازنی بوده است.

تهیه کننده باید درک درستی از هنر و امور فرهنگی داشته باشد

سید عباس سجادی مدیر عامل بنیاد آفرینش های هنری نیاوران در ابتدای این مراسم در سخنانی اظهار داشت :  آلبوم موسیقی " خیال آمدنت"  براساس موسیقی ایرانی و ملی تولید و  توسط هنرمندانی خوش ذوق خلق شده است . حاصل همکاری این هنرمندان  قطعا اثری شنیدنی و نویی است .

وی در ادامه با قدردانی از تهیه کننده آلبوم " خیال آمدنت " خاطر نشان ساخت : امروزه  یکی از جدی ترین بحث های در زمینه تولید آثار هنری ، تهیه کنندگی است . خیلی از آثار هنری در حال حاضر مرده به دنیا می آیند چرا که  تنظیم اثر هنری از آغاز با نقصان روبه رو است و تهیه کنندگان آثار هنری کاربلد نیستند. در حالی که تهیه کننده  باید کسی  باشد که فهم و درک درستی از هنر و امورفرهنگی دارد و تنها در این صورت است که اثر خوب و شاخص تولید می شود .

نسل جدید نیاز به عمق دارند

مسعود جاهد آهنگساز و ردیف‌دان موسیقی ایرانی گفت: آشنایی ای که با پیمان خازنی دارم از این حکایت می کند که آثارش نشانه هایی از مدرنیته دارد. از دیرباز در ایران سنت و مدرنیته همیشه با هم در جدال بوده اند و با هم کنار نیامدند. البته در دورانی شاهد آشتی سنت و مدرنیته بودیم. سنت هویت و شناسنامه تاریخی هر سرزمینی است. در اروپا از طریق کنسرواتوارها سعی می کنند که سنت را حفظ کنند. بدون سنت پیشینه ی یک سرزمین زیر سوال می رود. مدرنیته بدون سنت مانند یک حباب است و بالاخره می ترکد و از بین می رود. اساس سنت صداقت است.

جاهد ادامه داد: اگر صداقت در هنر نباشد نتیجه اش شارلاتانیزم است. نمونه های این شارلاتانیزم در برخی از آثار هنرمندان امروزی دیده می شود. هنرهای هفتگاه به هم وصل هستند. یک هنرمند زمانی می تواند در جامعه خودش و البته در سطح بین الملل مطرح شود که به سنت ها احترام بگذارد.

این ردیف دان موسیقی ایرانی درباره ورود نسل های مختلف به عرصه موسیقی گفت: هر نسلی که وارد عرصه هنر می شود، بخش محدودی از آنها پایبند به سنت می شوند و در عین حال بیشترشان اتشِ مدرنیزم در آنها موج می زند. کاری که نسل جدید انجام می دهد را نسل های گذشته به سختی می پذیرند؛ اگر هم بپذیرند تنها از سر احترام است. نسل جدید به لحاظ تکنیک واقعا خوب هستند. اما به نظرم نیاز به عمق دارند. هنر بدون عمق سطحی است و در ذهن نمی ماند.

مسعود فروتن مجری با سابقه رادیو و تلویزیون در بخش دیگری از این مراسم گفت: پیمان خازنی آرتیستی است که هیجان از او می بارد. هر بار که او را دیدم حس کردم که چقدر باید بدوم تا شاید بتوانم به او برسم و اثرش را بشنوم. مطمئنم «خیال آمدنت» اثری خوب و دلپسند و دلنشین است.

در بخش دیگری از برنامه محمدعلی بهمنی شاعر سرشناس عرصه ادبیات روی صحنه آمد و شعری آزاد برای حاضران خواند.

بخش هایی از این شعر به این شرح بود:

 

«تنها آینه ی اتاق تو پیر نشانم نمی دهد

این جیوه را به اکسیر آغشته ای تا شیر شعر از تو بنوشم هر بار جوانترم می کنی

امروز کوچکتر، فردا کودکتر، گهواره ام در این اتاق تاب می خورد

خواب آوازی بخوان، رویاهای ندیده بر پلک هایم سنگینی می کند»

«خیال آمدنت» ترجمان عالم درون به زبان موسیقی است

خواننده آلبوم «خیال آمدنت» سخنران بعدی این مراسم بود. او که با پوششی خاص از برساخته های فایضه کامیاب به روی صحنه آمد، در آغاز صحبت هایش گفت: در این عصر تابستانی در خدمت شما هستم تا اولین قدم جدی ام در عرصه موسیقی را با شما جشن بگیرم. آلبوم «خیال آمدنت» مجموعه ای از جوشش های درونی من و برگرفته از احساسات درونی ام بود. «خیال آمدنت» ترجمان عالم درون به زبان موسیقی است.

شفایی گفت: سال پیش تصمیم به حضور در عرصه موسیقی گرفتم و در این سال ها در خدمت استادان درس گرفتم. غالب درس هایی که در حوزه آواز گرفتم در نزد استاد رستمیان بود.

این خواننده درباره زمان شکل گیری «خیال آمدنت» تاکید کرد: سه سال طول کشید که «خیال آمدنت» را تولید کنیم. سعی کردم که از فضای بازار کنونی موسیقی دور باشم. خواستم اسپانسر یا تهیه کننده ای را وارد بازار کنم اما دیدم که تهیه کنندگان به فکر بازار هستند. به همین دلیل کار را خودم برعهده گرفتم تا آنچه که خودم می خواهم را بخوانم. از همه ی کسانی که من را در این راه کمک کردند تشکر می کنم. از پدرم که موثرترین شخص در زندگی من بودند تشکر می کنم. جای مادرم اگر چه خالی است اما روح بزرگ او همیشه در کنار من بوده و در طول زمان تولید همراهم بوده است.

او در پایان سخنانش از تمامی عواملی که در تهیه و تولید این آلبوم وی را یاری کردند، تشکر فراوان کرد.

هم سوییِ ارکستر و صدای خواننده در آلبوم «خیال آمدنت»

محمود توسلیان منتقد و روزنامه نگار که یکی دیگر از مهمانان بود، گفت: نکته‌ی مهم در اثر «خیال آمدنت» هم سویی ارکستراسیون و صدای خواننده است که متاسفانه گاهی در میان آثار بزرگان هم این همسویی در نظر گرفته نمی‌شود. اگر این همسویی وجود داشته باشد، صدای ارکستر را طوری تنظیم می کنند که با حجم و ویژگی های صدای خواننده متناسب باشد.

توسلیان در ادامه از فرصتی که به هم نسلان او داده شده تا در عرصه تولید آثار موسیقی حضور داشته باشند، تشکر کرد و گفت: اسم موسیقی را کجاوه ی لیلی گذاشته ام و امیدوارم مسولان کمک کنند تا این کجاوه ی لیلی را به سرمنزل برسانیم.

صبوری این خواننده ستودنی است

پیمان خازنی یکی از آهنگسازان آلبوم «خیال آمدنت» گفت: چهار سال پیش تلفن من زنگ زد و علیرضا شفایی گفت که روی یکی از آثار بی کلام من آواز خوانده ام. من از این ماجرا خیلی ناراحت شدم. چون برای ما آهنگسازان آثار بی کلام ارزش خاصی دارند. همان اول که این پیشنهاد را داد ناراحت شدم و راضی نبودم که روی اثر بی کلامم چیزی خوانده شود. اما به او گفتم که نتیجه را بخوانید و برایم بفرستید. روی کاری آواز خوانده بود که برای من خیلی حساس بود و اصلا دوست نداشتم رویش کلام باشد. اما وقتی آواز را شنیدم، خیلی خوشم آمد و تصمیم به همکاری با علیرضا گرفتم.

خازنی تاکید کرد: علیرضا هنر اولش صبوری است. خوشحالم که امروز تولد اثرش را با هم جشن می گیریم.

در پایان این مراسم پیام سوری پیانونواز خوش قریحه با نواختن قطعاتی در مایه ی بیات اصفهان، علیرضا شفایی را همراهی کرد که این اجرا با تشویق های مکرر حضار روبرو شد.

آلبوم «خیال آمدنت» را موسسه نوخُسروانی باربد به مدیریت حمید اسفندیاری منتشر کرده است.

محمدعلی بهمنی،حمید اسفندیاری مسعود فروتن، مسعود جاهد، الهام پاوه نژاد،مرتضی صنایعی، سفیر استرالیا، مرتضی قربانی حکیم، کامبیز دارابی، امید صباغ نو، حجت حسنی،نسیم شاملو، وحید عسکریان، بابک بابایی، محمدسلمانی، پیام سوری و جمع کثیری از علاقمندان موسیقی از مهمانان این برنامه بودند.

۱۲ شهریور ۱۳۹۶ ۱۲:۲۸
اخبار مرتبط
اخبار مرتبط
Loading