اخبار

گرامیداشت یکصدمین سالروز تولد استاد سنجری

گرامیداشت یکصدمین سالروز تولد استاد سنجری
آیین گرامیداشت یکصدمین سالروز تولد مرحوم حشمت سنجری موسیقیدان برجسته با حضور علی مرادخانی دکتر محمد سریر،فرهاد فخرالدینی،تقی ضرابی ،لوریس چکنواریان ،مرسده بایگان همسر مرحوم سنجری و سیدعباس سجادی در سالن خلیج فارس فرهنگسرای نیاوران برگزار شد.

 

 

در ابتدای این برنامه گروه کر 'دیسوناس' به رهبری مهدی جاور سرود ملی ایران را اجرا نمودند و در ادامه سید عباس سجادی مدیرعامل بنیاد آفرینش های هنری نیاوران جهت خوش آمد گویی به حضار پشت تریبون حضور یافت. سجادی در سخنانی ضمن قدردانی از میهمانان و چهره های صاحب نام حوزه فرهنگ و هنر اظهار داشت:خوشحالیم که به بهانه یکصدمین سالروز تولد استاد سنجری پذیرای شما هستیم. ایشان هنرمندی بود که عاشقانه به دنیا آمد ، عاشقانه زندگی کرد و عاشقانه از جهان رفت و میراث ارزشمند او به جز عشق چیزی نبود.

مدیرعامل بنیاد آفرینش های هنری نیاوران اضافه کرد:این مجموعه در دوره جاری فعالیت خودش برگزاری چنین برنامه هایی را  یک وظیفه می داند و در همین راستا امیدواریم بتوانیم خدمتگذار اهالی فرهنگ و هنر باشیم. جا دارد که از اقای مرادخانی تشکر کنم چرا که ایشان با با وجود بیماری تاکید داشتند که باید به هر شکل در این برنامه حضور یابند.

یاد بزرگان را زنده نگاه داریم

در ادامه علی مرادخانی معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان خاطراتی از استاد سنجری گفت: زمانی که به مرکز سرود و آهنگ های انقلابی آمدم، استاد سنجری دیگر در ارکستر سمفونیک نبود اما به شرایط ارکستر به شدت توجه داشت.در آن زمان ارکستر وضعیت بسیار متزلزلی داشت به همین دلیل از استاد خواستم که با حضورش ارکستر را سامان دهد؛ وی نیز بسیار علاقمند بود اما وضعیت جسمانی او گاهی یاری نمی کرد با این حال از هیچ راهنمایی دریغ نمی ورزید.

وی گفت:بزرگان زیادی در کشور داشته ایم که بعضا از آنها یاد نمی شود یا کمتر یاد می شود؛ این درحالی است که باید به بزرگان خود بیشتر توجه کنیم و یاد آنها را زنده نگه داریم.امیدوارم که خداوند به ما توفیقی دهد تا زمانی که بزرگان ما حضور دارند، این سعادت را داشته باشیم که هر از چندگاهی خدمت آنها برسیم و از محضرشان استفاده کنیم.

مرادخانی همچنین گفت: به جوانان کشور توصیه می کنم که در مقابل بزرگان کشور زانوی ادب به زمین بزنند چراکه این رفتار در فرهنگ دینی ما همیشه نقش بزرگی در تربیت افراد داشته و به ما کمک می کند که به هویت خودمان برگردیم.

راه او ادامه خواهد داشت

در بخش دیگری از این برنامه دکتر محمد سریر مدیرعامل و رییس شورای عالی خانه هنرمندان ایران با اشاره به شخصیت ارزشمند و فعالیت های تاثیرگذار استاد سنجری گفت:آقای سنجری تاثیر قطعی بر زندگی شاگردانشان داشتند و به واقع افق های تازه ای را نشان می دادند. بنده در مسیری که گذراندم و تا اندازه ای در آن موفق بودم تاثیر چشمگیر ایشان را مشاهده می کنم و باید بگویم کلاس های ایشان سرنوشت من را تغییر داد. به همین جهت استاد سنجری را پدر معنوی خودم می دانم و یادشون در خاطر همه شاگردانی که تغییر و تاثیر را در زندگی داشتند زنده خواهد بود.

استاد فرهاد فخرالدینی موسیقیدان برجسته کشور نیز در این برنامه گفت:یاد و خاطره حشمت سنجری همیشه برای ما گرامی است و او برای ما الگو و نمونه خواهد بود.

وی افزود:وقتی انسانی الگو و نمونه می شود، شاگردان او هم همان راه را ادامه می دهند و این راه ادامه پیدا می کند؛ استاد سنجری الگو بود و راه او هنوز ادامه دارد.

فخرالدینی ادامه داد:استاد سنجری زحمت زیادی برای ارکستر سمفونیک ایران کشید، در زمینه مدیریت هنری نیز مدیر بسیار لایق و رهبر ارکستر شایسته ای بود.

این استاد موسیقی با بیان اینکه سنجری در تمام طول زندگی خود برای ایران افتخار آفرید، گفت:هر کشوری را با هنر و فرهنگش می شناسند و سنجری سهم عمده ای در بالا بردن سطح فرهنگی، هنری و ادبی کشور داشت.

در بخش دیگری از این آیین خانم مرسده بایگان همسر استاد سنجری ضمن قدردانی از برگزارکنندگان این برنامه به بیان خاطراتی از این هنرمند فقید پرداخت و گفت: استاد نسبت به شاگردانش احساس مسئولیت زیادی داشت و زحمت زیادی می کشید. در داخل کلاس بسیار جدی بود و خارج از آن مثل پدری مهربان روی آنها تاثیر داشت. او همچنین برای ارکستر زحمت زیادی کشید و فکر می کنم به همین دلیل یادش در میان اهالی موسیقی زنده خواهد ماند. آقای مرادخانی آخرین کسی بود که پیش از مرگ به دیدارش آمد و با او گفت و گو کرد.

در پایان این برنامه با حضور معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و شمار زیادی از پیشکسوتان و استادان موسیقی، شاگردان استاد سنجری، همسر و خانواده وی از فیلم مستند 'رقص دایره' که 'فرزاد فره وشی' کارگردانی و تولید آن را برعهده داشته است، رونمایی شد.

۲۱ اسفند ۱۳۹۵ ۱۱:۳۶
روابط عمومی فرهنگسرای نیاوران |