اخبار

گرامیداشت یکصدمین سالروز تولد استاد سنجری

گرامیداشت یکصدمین سالروز تولد استاد سنجری
آئین گرامیداشت یکصدمین سالروز تولد استاد حشمت سنجری به همراه اکران فیلم مستند رقص دایره پنج شنبه 19 اسفندماه با حضور جمعی از هنرمندان سرشناس موسیقی ،همچنین شاگردان و خانواده این هنرمند در فرهنگسرای نیاوران برگزار می شود.

 

 

به گزارش روابط عمومی بنیاد آفرینش های هنری نیاوران در این  آئین  فرهاد فخرالدینی ، لوریس چکناواریان و دکتر محمد سریر ،تقی ضرابی و ... در کنار شاگردان و خانواده این هنرمند برجسته ایرانی حضور خواهند داشت.همچنین گروه کر دیسوناس به رهبری مهدی جاور در این برنامه  قطعاتی را اجرا خواهند کرد.

حشمت سنجری متولد ۱۲۹۶ تهران آهنگساز در سال 1331 رهبری ارکستر سمفونیک تهران را بر عهده گرفت و نزدیک به بیست و هفت  سال ،  در سه دوره زمانی مختلف ،  و با همراهی  نوازندگان  برجسته ای چون یهودی منوهین،رافی پتروسیان و ایزاک اشترن  توانست برنامه های بسیار خوبی را اجرا کند. وی در پاییز ۱۳۶۸ پس از اجرای کنسرتی به مناسبت چهلمین روز درگذشت مرتضی حنانه با ارکستر سمفونیک تهران برای همیشه خداحافظی کرد.

از آثار این هنرمند برجسته ایرانی می توان به «سوئیت تابلوهای ایرانی»،«پوئم سمفونی بر روی تم‌های زورخانه با اشعار شاهنامه»،«قهرمانان آسیا»و «به امید دیدار» اشاره کرد . »،«سوئیت تابلوهای ایرانی» بارها توسط خود او و رهبران دیگر ارکستر اجرا شده است.حشمت سنجری  چهاردهم دی ماه سال 1373 در اثر بیماری و کهولت سن درگذشت.

 همچنین فیلم مستندی از زندگی این استاد برجسته موسیقی به کارگردانی فرزاد فره وشی و گویندگی ژرژ پطروسی اکران می شود. در این مستند در کنار پرداختن به زندگی حرفه ای و اقدامات " حشمت سنجری " ، شرایط اجتماعی و تاثیر آن در گروه های موسیقی ، چگونگی ایجاد هنرستان موسیقی ، معرفی افراد جریان ساز در تشکیل ارکستر و معرفی استادان هنرستان مورد بررسی قرار گرفته است. در واقع این فیلم  تلاش دارد تا تصویری روشن و حقیقی از وقایع و اقدامات جریان ساز در حوزه‌ی موسیقی و به طـور خاص ارکستر سمفونیک تهران برای مخاطبان ارایه  دهد . تهیه کننده این فیلم مستند  موسسه‌ی فرهنگ و هنر رها فیلم می باشد.

گفتنی است آئین گرامیداشت یکصدمین سالروز تولد استاد حشمت سنجری پنج شنبه 19 اسفندماه ساعت 18:30 در سالن خلیج فارس فرهنگسرای نیاوران برگزار می شود و حضور کلیه علاقمندان در این برنامه آزاد می باشد.

۱۶ اسفند ۱۳۹۵ ۱۰:۵۶
روابط عمومی فرهنگسرای نیاوران |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید