اخبار

رونمایی از آلبوم تصویری خداوندان اسرار

رونمایی از آلبوم تصویری خداوندان اسرار
نشست خبری آلبوم تصویری «خداوندان اسرار» به آهنگسازی سهراب پورناظری و خوانندگی همایون شجریان روز سه‌شنبه سوم اسفندماه در سالن خلیج‌فارس فرهنگسرای نیاوران تهران برگزار شد.

سید عباس سجادی مدیرعامل بنیاد آفرینش‌های هنری نیاوران در ابتدای این نشست ضمن ابراز خرسندی از انتشار این آلبوم تصویری بیان کرد:خوشحالم که گروهی به نام «سیاوش» به وجود آمد تا میراث‌دار گذشتگان موسیقی اصیل ایرانی باشد. به هر حال دو خانواده بزرگ شجریان و پورناظری نمایندگانی دارند که به نظر من از این خانواده‌ها آبروداری می‌کنند و بسیار خوشحالم که امروز شاهد رونمایی آلبوم تصویری «خداوندان اسرار» هستیم که توسط بانو رخشان بنی‌اعتماد کارگردانی شده و از فردا در دسترس علاقه‌مندان موسیقی قرار می‌گیرد.

سهراب پورناظری آهنگساز آلبوم تصویری «خداوندان اسرار» نیز گفت: خانم رخشان‌ بنی‌اعتماد افتخار دادند همراه با گروه خود متشکل از باران کوثری، سپیده عبدالوهاب، هایده صفی‌یاری و مجتبی میرطهماسب کارگردانی تصویری اثر را که در سال ۹۱ در قالب پروژه «آیینه‌ها» روی صحنه رفت، به عهده بگیرند. این پروژه ۵۳ اجرا در تهران، شهرستان‌ها و کشورهای دیگری داشت که برای من پروژه بسیار خاطره‌انگیزی بود و باعث شد تا همکاری من با همایون شجریان آغاز شود.

وی ادامه داد: این اثر در سه اپیزود طراحی شد که در آن، اشعاری از مولوی، خیام و حافظ در قالب سازبندی‌های مختلف به مخاطبان ارائه خواهد شد؛ ضمن اینکه در همین آلبوم، یک اثر نیز از پدرم کیخسرو پورناظری گنجانده شده که فکر می‌کنم می‌تواند برای مخاطبان قابل توجه باشد.

همایون شجریان خواننده آلبوم تصویری «خداوندان اسرار» نیز بعد از صحبت‌های پورناظری گفت: فضای این آلبوم تصویری با کنسرت «آیینه‌ها» متفاوت است و ما حتی در طراحی دکور نیز تفاوت‌هایی را بین قطعات ایجاد کرده‌ایم. مجموع این آثار به شکلی است که باید در دو لوح فشرده برای مخاطبان اجرا شود؛ ضمن اینکه تا آنجا که بنده اطلاع دارم، قرار بر این است که جدای از این آلبوم تصویری یک مستند نیز برای مخاطبان ارائه شود که برای رونمایی و ارائه آن برنامه‌های دیگری توسط شرکت «ایران‌گام» طراحی شده است. البته به شما اطمینان می‌دهم هیچ نفع مالی برای ارائه جداگانه اثر وجود نداشته و ما فقط به جهت اینکه باید این دو کار در قالب متفاوت به مخاطبان ارائه می‌شد، کار را به دو بخش تقسیم کردیم.

سهراب پورناظری هم در تایید صحبت‌های شجریان تصریح کرد: ما حتی در طراحی‌های لباس دو بخش کنسرت نیز به صورت جداگانه اقدام کردیم پس مطمئن باشید به هیچ وجه انگیزه مادی در این کار وجود نداشته، کما اینکه ما علاوه بر ارائه آلبوم تصویری، آلبوم صوتی را نیز در لوح اول به مخاطبان ارائه دادیم چون اصلاً امکان نداشت که فضای پروژه در قالب یک بسته باشد.

این آهنگساز در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به انتخاب رخشان بنی‌اعتماد برای کارگردانی تصویری این پروژه توضیح داد: طراحی صحنه کنسرت ما بر عهده باران کوثری بود که این آشنایی باعث شد تا ما جلساتی را نیز با خانم بنی‌اعتماد برای مشاوره تصویری داشته باشیم. در این جلسه جهانگیر کوثری گفت چرا خود خانم بنی‌اعتماد این کار را انجام ندهد و ما نیز از این پیشنهاد آقای کوثری استقبال کرده و با کمال میل و افتخار از او خواستیم تا به عنوان کارگردان تصویری آلبوم «خداوندان اسرار» همراه ما حضور داشته باشد، زیرا بر این باوریم این کار باید استانداردهایی را داشته باشد که حتماً یک کارگردان کاربلد حوزه سینما از عهده آن برمی‌آید.

همایون شجریان نیز گفت: وقتی به خانم بنی‌اعتماد پیشنهاد کارگردانی کار را ارائه دادیم او از ما خواست تا چند روزی فکر کند و خوشبختانه وقتی با پاسخ مثبت این کارگردان مطرح سینمای ایران مواجه شدیم، بسیار برای گروه اتفاق خوبی بود که یکی از بهترین کارگردانان سینمای ایران را برای پروژه خود در نظر گرفته است.

این خواننده موسیقی ایرانی در ادامه این نشست رسانه‌ای به موضوع توجه مخاطبان به موسیقی ایرانی اشاره کرد و گفت: مساله‌ای که برای من برای اجرای هر پروژه‌ای اهمیت داشته و دارد، توجه به نسل آینده کشورمان است که باید این موسیقی را بشنود و با آن زندگی کند و این موسیقی نیز بتواند نیازهای روزمره این نسل را پاسخگو باشد. نسل امروز ما، نسل بچه‌های من و شما هستند و شما خوب می‌دانید که هم‌اکنون در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که پیوند دادن نسل جدید به ریشه اصیل موسیقی کار بسیار مشکلی است. شما برای اینکه بتوانید این پیوند را ایجاد کنید، کار بسیار سختی پیش رو دارید تا بتوانید این موسیقی اصیل ایرانی را به گوش نسل جدید برسانید. بنابراین من به عنوان یک خواننده، تمام تلاش خود را کرده‌ام که کاری کنم تا این ارزش‌ها به نسل آینده موسیقی انتقال داده شود و از سوی دیگر، کاری کنم که آن اثر، ارزش انجام دادنش را داشته باشد.

متأسفانه ادبیات ایران در حال حذف شدن است و ما باید تمام تلاش خود را انجام دهیم که با موسیقی، این پیوند را با گذشته عمیق‌تر و گسترده‌تر کنیم

سهراب پورناظری در ادامه صحبت‌های همایون شجریان بیان کرد: برای اجرای موسیقی دستگاهی بسیار مهم است که چطور نسل ۱۵ ساله این کشور به سمت و سویی کشیده شود که ریشه در ادبیات کهن این سرزمین دارد. متأسفانه ادبیات ایران در حال حذف شدن است و ما باید تمام تلاش خود را انجام دهیم که با موسیقی، این پیوند را با گذشته عمیق‌تر و گسترده‌تر کنیم. ما هم‌اکنون در شرایطی هستیم که ادبیات و شعر، زبان زنده جامعه ما نیست و این یک هشدار است که باید مسئولان به آن توجه کنند. من بر این باورم فاجعه‌ای در حال رخ دادن است که در طی آن، فلان شبکه ترکیه‌ای می‌آید و به عنوان تعیین‌کننده فرهنگ یک جامعه نقش ایفا می‌کند. ما باید به این موضوع آگاه باشیم که چنین فضایی، یک هشدار است و یک علامت سؤال بزرگ که چرا خیلی از مردم حتی یک بیت حافظ را هم حفظ نیستند.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با قدردانی از همایون شجریان گفت: همایون شجریان در این پروژه نه تنها به عنوان یک خواننده بلکه به عنوان یک همراه و همفکر اصلی در کنار ما حضور داشت. او در آهنگسازی فیلم «رگ خواب» نیز همراه بسیار ارزشمند و مفیدی برای گروه آهنگسازی بود که در کنار هم سعی کردیم فضایی را به وجود آوریم که به ادبیات نزدیک باشد. این کارها سهل‌الوصول نیستند و شما اصحاب رسانه باید خیلی به این ماجرا توجه کنید که بتوانیم همراه با هم به معرفی ادبیات ایران بپردازیم. باور کنید بعد از ساخت موسیقی فیلم‌هایی چون «رگ خواب» و «آرایش غلیظ»، به همان اندازه که تعریف و تمجید شدم، به همان اندازه نیز در فضای مجازی فحش خوردم که چرا دست به کاری زده ایم که مقداری ساختارشکنانه است، در حالی که من به عنوان یک هنرمند فعال موسیقی تمام تلاش خود را انجام دادم تا بتوانیم با رویکردهایی جدید و منطقی به معرفی و پرهیز از مهجوریت ادبیات کمک کنیم.

همایون شجریان در ادامه این نشست خبری با ذکر مثالی از توجه اهالی پیشکسوت هنر موسیقی ایران به ادبیات گفت: پدر من فامیلی داشت که این عزیز در زندگی شخصی خود علاقه به هنر موسیقی و نوازندگی داشت. یکی از روش هایی که اقوام پدرم برای یاددادن شعر و ادبیات به کار می‌گرفت راین بود که هر کدام از فرزندان که می‌توانست شعری را از حفظ کند، پدر به او دو تومان پول می‌داد. روزی یکی از فرزندان بستگان پدر من، پیش پدرش آمد و فقط یک مصرع را برای پدرش خواند. پدر از او سوال کرد که چرا یک مصرع خواندی و بقیه شعر کجا رفت که فرزند در جواب پدر گفت برای اینکه من به یک تومان بیشتر نیازمند نبودم. این فضا، همان ماجرایی است که من در ابتدای صحبت‌هایم اشاره کردم اینکه بتوانیم با هر سیاست تشویقی، فضا را به گونه‌ای فراهم کنیم تا نسل جدید کشورمان با موسیقی و ادبیات نزدیکی بیشتری پیدا کند.

 

محمدرضا شجریان فعلا امکان بازگشت به صحنه را ندارد

این خواننده موسیقی ایرانی در بخش دیگری از صحبت‌های خود در پاسخ به پرسشی مبنی بر اوضاع و احوال جسمانی پدر برای تولید آثار جدید توضیح داد: هم اکنون مشغول آماده سازی یک آلبوم از کارهای پدرم هستیم که تاکنون درجایی منتشر نشده و متعلق به ۲ سال گذشته است. به هر حال ایشان فعلا امکانی برای بازگشت روی صحنه ندارد اما همگی امیدواریم که این مسیر درمان به خوبی و خوشی طی شود و ما نیز علاوه بر تولید آثار موسیقیایی شاهد حضورش روی صحنه باشیم.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه چرا تمایلی برای برگزاری کارگاه‌های آموزشی آواز ندارد؟ عنوان کرد: هیچ دلیلی جز کم حوصلگی و تنبلی برای این ماجرا وجود ندارد. چرا که من بر این باورم برای برگزاری کارگاه‌های آموزشی و کلاس های آواز باید وقت گذاشت که فعلا من حوصله آن را ندارم اما در فکرش هستم تا در یک فرصتی که لیاقت یک معلم با صلاحیت را داشتم قطعاً تجربیات خودم را برای علاقمندان موسیقی ایرانی ارائه دهم.

سهراب پورناظری هم پس از صحبت‌های شجریان درباره اظهارات اخیر وزیر ارشاد پیرامون اعطای مجوز آلبوم موسیقی محمدرضا شجریان تصریح کرد: به نظر من این مجوز باید پنج سال پیش داده می‌شد زیرا هر کودکی می‌داند هدف این مجوز چه بوده است. این صورت قشنگی ندارد، وقتی در روزهایی سپری می‌کنیم که استاد شجریان در حال درمان است بیایند و صحبت از اعطای مجوز و اجرای زنده کنند. به هر حال فاصله‌ای که میان صدور مجوز استاد شجریان قبل از آلبوم طریق عشق و اثر دیگرشان داشتند مقداری شائبه برانگیز بود.

 

پور ناظری به تولید یک اثر مشترک با محمدرضا شجریان هم اشاره کرد و گفت: ما یک اثر مشترک با استاد شجریان داریم که در ماه‌های آینده نسبت به اطلاع رسانی آنها و اعلام جزئیات اقدام می‌کنیم. اما فعلا در مرحله‌ای هستیم که کار را همراه با همایون پیش می‌بریم و با توجه به اینکه فضای کار نیز از خصوصیات جالب توجهی برخوردار است، فکر می‌کنم بهتر است در وقت دیگری به جزئیات آن بپردازیم.

بخش بعدی این نشست به فعالیت‌های مشترک همایون شجریان با سهراب پورناظری اختصاص داشت که همایون شجریان در این باره توضیح داد: من برای کارهایی که همراه با سهراب و تهمورس پورناظری داشتم به این موضوع فکر می‌کردم که روحیات نزدیکی با هم داریم. من منعی برای کارکردن با دیگر افراد ندارم، اما خوشبختانه در این دوسال فضایی فراهم شد که برای من بسیار لذت‌بخش بود و می‌توانم بگویم که در پرونده کاری من آثار دوست داشتنی و ارزشمندی هستند که به آنها افتخار می‌کنم، ضمن این که نزدیک بودن ایده‌ها، دلیل دیگری بود که طی این سال ها فعالیت مشترکی با سهراب و تهمورس پورناظری داشته باشم.

 

آقای شهبازیان با تلفن من تماس گرفته بود

وی در ادامه صحبت‌های خود در پاسخ به یکی از خبرنگاران مبنی بر اظهارات چند ماهه گذشته فریدون شهبازیان برای همکاری این خواننده در ارکستر ملی و اجرای آثار پدرش اظهار کرد: استاد شهبازیان مدتی دنبال من می‌گشتند تا با من موضوع همکاری با ارکستر ملی را مطرح کنند، اما من به دلیل اینکه شماره ایشان را در حافظه تلفن همراهم نداشتم، نمی‌توانستم پاسخ تلفن ایشان را بدهم اما گویا عجله‌ای برای برگزاری این کنسرت وجود داشت که آقای شهبازیان باید نسبت به اجرای آن اقدام می‌کرد. در هر صورت، این هنرمند، من را پیدا نکرد و بعدها مصاحبه‌ای را دیدم که از همکاری من با ایشان در ارکستر ملی خبر می‌داد.

شجریان افزود: من بسیار خوشحال می‌شدم که در خدمت این استاد مسلم موسیقی برای اجرای آثار پدرم باشم اما به دلیل تراکم کاری بسیار بالایی که دارم و اینکه شنیده بودم دوستان می‌خواهند یک هفته‌ای کار را برای اجرای برنامه آماده کنند از این جهت امکان حضور در این پروژه را پیدا نکردم و اگر واقعا فرصت برای چنین فضایی به وجود بیاید قطعاً دوست دارم که با ارکستر ملی به رهبری آقای شهبازیان همکاری کنم اما باور کنید برنامه‌های کنسرت ما به قدری مرا نگران کرده که هنوز نمی دانم چطور باید آنها را مدیریت کنم ولی مطمئن باشید خواست قلبی من برای حضور در این پروژه، فرصت مغتنمی است که برای من هم ارزش دارد.

خواننده آلبوم تصویری «خداوندان اسرار» در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به اجرای قطعه آوازی این آلبوم که با استقبال مخاطبان مواجه شده است، توضیح داد: من تا زمان اجرای کنسرت کار جدی با تنبور را تجربه نکرده بودم و وقتی با این فضا مواجه شدم به دنبال شعری می گشتم که بتواند منطبق با آن چیزی باشد که سازندگان اثر می خواهند. بنا بر این در ابتدا به مولانا مراجعه کردم و به محض اینکه آن کتاب قطور را باز کردم شعر زیبای از عشق تو دیوانه گشتم در همان نگاه اول پیدا شد و من دیدم این اثر کاملا از لحاظ معنا و وزن ها همان چیزی است که دنبالش می گشتم و احساس کردم شانس بزرگی را پیدا کردم؛ چراکه ممکن بود حتی دو هفته برای پیدا کردن شعر وقت لازم داشته باشم و بسیار خوشحالم که بعد از اینکه شعر را پیدا کردم و آن را با سهراب در میان گذاشتم، او نیز تحت تاثیر قرار گرفت و کار به نتیجه رسید.

سهراب پورناظری هم در پاسخ به پرسشی مبنی بر تعویق انتشار آلبوم تصویری «خداوندان اسرار» گفت: دلیل این دیرکرد ترافیک کاری ما بود وگرنه این آلبوم دو سال پیش آماده انتشار بود بنابراین هیچ مساله دیگری درباره تعویق و تاخیر در انتشار آلبوم تصویری وجود نداشت، ضمن اینکه من جا دارد از صدرالدین حسینخانی مدیر موسسه ایران گام برای انتشار این اثر تقدیر کنم که نهایت همکاری را با ما انجام داد.

 

انتشار آلبوم موسیقی از فیلم «رگ خواب»

همایون شجریان در بخش دیگری از این نشست خبری با اشاره به فعالیت های دیگر خود در عرصه موسیقی به خبرنگاران گفت: اثری با فردین خلعتبری دارم که حدود ۵ سال پیش ضبط آن انجام گرفت و هنوز به مرحله انتشار نرسیده و امیدوارم بتوانیم در سال جاری آن را منتشر کنیم. خودم هم درگیر پروژه دیگری هستم که بنا دارم هر چه زودتر کار آن را نیز آغاز کنم. یک اثر دیگر نیز با علیرضا قربانی داریم که تمام مجوزهای آن گرفته شده و شبانه روز در حال آماده سازی نهایی کار هستیم تا آن را نیز برای انتشار آماده کنیم البته پروژه موسیقی فیلم «رگ خواب» نیز در ردیف برنامه های تولیدی ما قرار دارد که حالا نمی دانم در ابتدا قرار است قرعه به نام انتشار کدام آلبوم بیفتد.

وی بار دیگر درباره اوضاع جسمانی پدرش محمدرضا شجریان تصریح کرد: پدر هم اکنون در سلامتی به سر می برد و نسبت به چند ماه گذشته اوضاع جسمانی بهتری دارد، اما چون طی ماه های گذشته ۱۵ جلسه رادیوتراپی کرده و درگیر آسیب های عصبی این فرایند پزشکی است بنابراین احتیاج به استراحت دارد و پس از آن باید به مرحله شیمی درمانی وارد شود. خوشبختانه پیشرفت بیماری او تغییری نکرده اما سرطان همیشه در کمین است و ما باید مراقب باشیم تا تغییری در مکانیزم سلامت او به وجود نیاید تا پس از عبور از این دوره بتوانیم شیمی درمانی را آغاز کنیم.

 

نمی دانیم قطعه «رگ خواب» چگونه در اختتامیه فجر پخش شد

سهراب پورناظری در جواب به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر اتفاقات پرحاشیه ای که برای ساخت موسیقی فیلم «رگ خواب» به وجود آمد، توضیح داد: متاسفانه فارغ از ماجراهایی که برای داوری بخش آهنگسازی فیلم به ویژه در مورد فیلم «رگ خواب» اتفاق افتاد، اتفاق ناخوشایند دیگری نیز افتاد. اینکه دوستان برگزیده مراسم اختتامیه بدون هیچ گونه اجازه ای از من یکی از قطعه های پرطرفدار فیلم به خوانندگی همایون شجریان را روی یک کلیپ برای حاضران در مراسم پخش کردند و ماجرا به قدری برای ما گیج کننده بود که اصلا نفهمیدیم این قطعه چطور به دست آنها رسیده است حتی جالب است شما بدانید این قطعه فقط اتودی از کار بود که واقعا نمی دانم چطور به دست دوستان رسیده است. به هر صورت اینکه موسیقی «رگ خواب» دیده نشده برای من مهم نیست. نکته مهم در اینجا است که این اثر بدون هیچ گونه سود مادی برای گروه سازنده در بدترین کیفیت خودش نیز در حال کپی و دست به دست شدن مخاطبان است.

وی با اشاره به همکاری های مستمر خود با حمید نعمت الله و اینکه چرا فقط با او در عرصه آهنگسازی فیلم همکاری می کند، بیان کرد:من خودم را به حمید نعمت الله محدود نکردم اتفاقا اوست که خودش را به من محدود کرده و با لطف زیادی که به بنده دارد برای آهنگسازی آثارش به ما پیشنهاد می دهد. به اعتقاد من حمید نعمت الله یک کارگردان درجه یک است و من برای همکاری با او به خودم افتخار می کنم البته من استقبال می کنم تا با دیگران همکاری های موسیقایی داشته باشم.

این آهنگساز در بخش دیگری از صحبت های خود بار دیگر از همکاری با همایون شجریان ابراز خرسندی کرد و گفت: همکاری های من با همایون شجریان دلیل احساسی و قلبی دارد که به دنبال تغییر آن نیستم. من بر این باورم که با همایون شجریان به یک بیان مشترکی رسیده ام که دل خودم را لرزانده و دوست ندارم آن را از دست بدهم. البته این به معنای نفی ارزش و هنر دیگر هنرمندان نیست بلکه فقط بیان یک احساس مشترکی است که هنوز وقتی قطعه اولیه «خداوندان اسرار» را می شنوم دلم را می لرزاند.

 

۳ اسفند ۱۳۹۵ ۱۶:۰۶