اخبار

نماد صلح و وصال

نماد صلح و وصال
دومین نمایشگاه مفهومی لباس دفاع مقدس باحضور هنرمندان ،طراحان لباس و مسئولین فرهنگی هنری، شامگاه چهارشنبه 27 بهمن ماه درسال خلیج فارس فرهنگسرای نیاوران افتتاح شد.

  

 

به گزارش روابط عمومی بنیاد آفرینش های هنری نیاوران در ابتدای این برنامه مینا افروزی مدیر مسئول موسسه یشم اظهار داشت: لباس دفاع مقدس نشانه ای از حفظ و پاسداری از ارزش ها ست ،نشان از درخت صلح است ،لباس دفاع مقدس تن پوش جنگ نیست نماد صُلح و وصال است.

وی با بیان اینکه این نمایشگاه در سال روز عملیات والفجر ۸ با شعار یا زهرا هر ساله برگزار خواهد شد و هدف آن فرهنگسازی درمد و لباس می باشد افزود:این لباس چیزی جز سادگی ،تواضع ،ایثار و شجاعت نبود واین نمایشگاه بهانه ای شد تا برای نخستین بار از نماد ها و مفاهیم جنگ در حوزه طراحی لباس درکشور بهره مند شویم.

افروزی  با بیان اینکه لباس از جنبه های هنری و کاربردی برخوردار است گفت: می توان گفت جنبه کاربردی این نمایشگاه مربوط به تولید لباس می باشد و جنبه دیگرآن مربوط به هنر است. در حوزه تئاتر ،تجسمی ،سینما و موسیقی در مورد دفاع مقدس بسیار کارشده است ولی درحوزه هنری مدل ولباس نه تنها درحوزه دفاع مقدس بلکه در هیچ حوزه ای کار فرهنگی نشده است.

این طراح لباس در ادامه بیان داشت:دوست داشتم که نشان بدهم می توان با این هنر نیز در حوزه دفاع مقدس و روی مفاهیم آن مثل حماسه ،شهادت ،ایثار و شجاعت که از مفاهیم دفاع مقدس  می باشند کارهای متفاوت و موثری انجام داد.

دیگر سخنران این برنامه سید عباس سجادی مدیرعامل بنیادآفرینش های هنری نیاوران بود. وی با بیان این که نقش فرهنگسرا در این نمایشگاه تآمین فضا بوده اظهار داشت:پوشش ولباس در فرهنگ ایران جایگاه بسیار ویژه ای  دارد،اگر به سنگ نگاره های تخت جمشید و ایران باستان  نگاه بکنیم و اگر بخواهیم آنها را با سنگ نگاره های یونانی و سایر تمدن های غربی مقایسه نماییم ،یکی از تفاوت های اصلی در  لباس است که نقش بسیار شاخصی در آن دارد، اگر تآکید نقش های برجسته و معماری مغرب زمین به نشان دادن عریانی در لباس است در ایران نقش ها به گونه دیگری است و مفاهیم ارزشمندی را بیان می کند.

وی افزود:باید گفت در ایران حتی قبل از اسلام نیز پوشیده بودن لباس مسئله مهمی به شمار می رفت. پوشش در فرهنگ ایرانی بوده و به دلیل قرابت محتوایی اسلام و فرهنگ ایرانی مردمان این سرزمین  اسلام را با افتخار پذیرفتند در حالی که پوشش در ایران باستان همیشه بوده و پس از اسلام شکل آن کمی متفاوت شده است.

وی افزود:آنچه باعث شد که ما این نمایشگاه را برای دومین بار میزبانی نماییم این بودکه مینا افروزی به همراه همکارانشان، طرح بسیار خوبی در خصوص موضوع دفاع مقدس درقالب طرح های مفهومی لباس به فرهنگسرای نیاوران ارائه دادند و فرهنگسرا به احترام این نام و این فرهنگ که هشت سال جوانان این کشور با استقامت از کشور دفاع کردند میزبان این نمایشگاه شده است.

علی مرادخانی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در خصوص نمایشگاه مفهومی لباس دفاع مقدس اظهار داشت:من سال گذشته هم از این نمایشگاه بازدید کردم و باید بگویم امسال شاهد پیشرفت خوبی در کارها بودیم. به عقیده من خلاقیتی که در استفاده از لباس به عنوان یک رسانه برای انتقال مفاهیم صورت گرفته بسیار ارزشمند است هرچند هنوز هم جای پیشرفت بیشتر و ارتقای سطح این هنر وجود دارد. از همکاران خوبم در مجموعه فرهنگسرای نیاوران و اقای سجادی هم تشکر می کنم که در برگزاری این نمایشگاه حمایت و همراهی خوبی داشتند. به نظر من و با توجه به اتفاقاتی که در جشنواره و فعالیت های حوزه مد و لباس شاهد بوده ایم پیشرفت خوبی در این بخش حاصل شده و می توانیم شاهد اتفاقات بسیار ارزشمندی در این بخش باشیم.

گفتنی است در پایان این برنامه از چهار تن از طراحان این نمایشگاه  روژان هوشیار ، ساناز مسلمى ، سپیده پارساپور و شیما شعبانى فر تقدیر به عمل آمد.

 این نمایشگاه تا 5اسفند ماه درگالری شماره 2 فرهنگسرای نیاوران دایر می باشد.

ساعت  بازدید برای علاقمندان ازساعت ١٠ الی ٢٠ در ایام هفته و جمعه‌ها نیز از ساعت ١٤ تا ٢٠ می باشد.

۳۰ بهمن ۱۳۹۵ ۰۹:۲۱
روابط عمومی فرهنگسرای نیاوران |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید