اخبار

جشن شعر و ترانه در شب میلاد آفتاب

جشن شعر و ترانه در شب میلاد آفتاب
آیین اختتامیه دومین جشنواره شعر نیاوران عصر پنج شنبه ٢٥ آذر ماه در آستانه میلاد با سعادت پیامبر مهربانی ها با حضور علی مرادخانی معاون هنری وزارت ارشاد و با تقدیر از نفرات برتر در سالن خلیج فارس فرهنگسرای نیاوران برگزار شد.

 

 

به گزارش روابط عمومی بنیاد آفرینش های هنری نیاوران این آیین با شعر خوانی  هرمز علیپور شاعر پیشکسوت شروع شد همچنین در ادامه کلیپی از اظهارات اعضای هیات داوران پیرامون ویژگی های دومین جشنواره سراسری شعر نیاوران پخش شد که مورد استقبال حاضرین قرار گرفت.

در ادامه سید عباس سجادی مدیر عامل بنیاد آفرینش های هنری نیاوران به عنوان نخستین سخنران با حضور در جایگاه با تشکر از حمایت های دکتر صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و  علی مراد خانی معاون هنری وزیر ارشاد در حمایت از برگزاری جشنواره شعر نیاوران در سخنانی اظهار داشت:بسیار خوشحالم که مراسم اختتامیه دومین جشنواره شعر نیاوران همزمان با هفته وحدت و سالروز تولد پیامبری که معجزه اش کلام و کلمه بود برگزار می شود.

وی در ادامه افزود:جشنواره شعر نیاوران در ادامه برگزاری جلسات سه شنبه های شعر نیاوران برگزار شد و  هدف آن پاسخگویی به نیاز های شعر کشور است.در دومین جشنواره شعر نیاوران نیز آثار رسیده به دبیر خانه سه برابر دوره اول بود که این مهم برای ما بسیار دلگرم کننده است.  سجادی در پایان صحبت هایش گفت: امیدواریم با حمایت های معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شاهد برگزاری سومین دوره جشنواره نیاوران نیز باشیم.

در ادامه برنامه محمد سلمانی دبیر جشنواره شعر نیاوران گزارشی از روند برگزاری جشنواره همچنین تعداد آثار دریافتی و شرکت کنندگان در هر بخش ارائه داد که حاکی از پیشرفت چشمگیر کیفی و کمی دومین دوره جشنواره شعر نیاوران بود.

شعر خوانی جمعی از برگزیدگان جشنواره بخش دیگر این برنامه بود که با حضور محمدحسین ملکیان از اصفهان، سمیرا قطب از زنجان و محمد گوهری ازغندی از مشهد اجرا شد.

در ادامه برنامه علی مرادخانی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی  در سخنانی با اشاره به ارتباط حوزه فعالیت های این معاونت با شعر گفت: در معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی چند بخش به نظر غیر متجانس داریم که به هر حال به یکدیگر مرتبط هستند. به عنوان مثال حوزه هنرهای تجسمی که در آنجا گرافیک، خوشنویسی، نقاشی و مجموعه ای از نمادها را دارید. در حوزه تئاتر با کلام و خیلی وقت ها با شعر سر و کار دارید یا در موسیقی که بسیاری از دوستان به نحوی با شورای شعر معاونت هنری که نگاه آن به آثاری است که منتشر می شود در تعامل هستیند.

وی ادامه داد: به هر حال مجموعه اینها در باطن به یکدیگر وصل هستند و ما هر اندازه تلاش کنیم کیفیت محتوایی این هنرها را ارتقا دهیم که به نظر می آید حبل المتین و در واقع اصل و ذات آنها شعر باشد، اتفاقات مهمی را می توانیم در آینده رقم بزنیم.

معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی «جشنواره شعر نیاوران» را یکی از این اتفاقات مهم ادبی کشور دانست و با تأکید بر اینکه کیفیت این جشنواره باید بالا برود، خاطرنشان کرد:برخی اوقات انتقادهایی نسبت به حوزه های مختلف می شود که یکی از این انتقادها به حوزه شعر است و اینکه چرا روز به روز کیفیت شعر پایین می آید.

مرادخانی «جشنواره شعر نیاوران» را از جمله اقداماتی ارزیابی کرد که می تواند به ارتقاء این کیفیت کمک کند؛ طوری که در حوزه های مختلف نیز به نحوی بروز و ظهور پیدا می کند و نوید افق روشنی را می دهد.

معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه گفت:عزیزان شاعر و همه بزرگانی که در این زمینه کمک کردند، کمک هایشان بیشتر از روی دِل، و عشق و علاقه بوده و به آن معنای اداری نبوده است. حجم کارهای رسیده به جشنواره نشان می دهد که همه تشنه آن موضوع اصلی یعنی «بازگشت به هویت خودمان» هستند و می خواهیم آنچه را که خود داریم بهتر و بهتر عرضه کنیم.

مرادخانی در پایان از تمامی کسانی که برای برگزاری جشنواره شعر نیاوران تلاش کرده اند، تشکر کرد و گفت: هم اینک به دست اندرکاران جشنواره می گویم که با قوت و قدرت اقدامات لازم برای برگزاری سومین جشنواره سراسری شعر نیاوران  را آغاز کنند . امیدوارم که جشنواره سوم بالنده تر، باشکوه تر، و با مباحث اساسی تر کار خود را آغاز کند و استمرار آن موجب ارتقاء و بالندگی شعر ما شود.

در بخش دیگری از این برنامه  نماهنگ  "من کودکم" بر اساس یکی از ترانه های برگزیده جشنواره اثر احمد امیر خلیلی پخش شد که خواننده آن حسین دادفر و دکلمه آن توسط ساره نور موسوی "بازگر فیلم نفس" با مفهوم صلح به طور زنده روی صحنه اجرا شد  که مورد استقبال علاقمندان قرار گرفت. همچنین در بخشی دیگر اعضای گروه ماهیما  به خوانندگی حجت اشرف زاده قطعاتی را اجرا کردند.

در ادامه برنامه دکتر بهزاد خواجات بیانیه هیئت داوران دومین جشنواره شعر نیاوران را قرائت کرد.در بخشی از این بیانه آمده بود:در بررسی شعرهای این دوره ی جشنواره، داوران با حفظ آرای منفرد خود، همگی بر این تعادل و لزوم طبیعی بودن نگاه و بیان شاعرانه و استحکام و انسجام زبانی در کنار خلاقیت های زیباشناختی اجماع داشته اند ، یعنی چیزی که در آثار نوآمدگان شعر امروز ، اغلب به یکسانی زبانی و کلیشه بندی منظرها و منظره های فکری و بلاغی بدل شده است.

در ادامه این بیانیه با اشاره به ضعف های موجود در آثار دریافتی در بخش  شعر طنز عنوان شد:با عنایت به سطح کیفی غیر قابل قبول آثار دریافتی از حیث به کارگیری عناصری چون ملاحت، ظرافت، رندی، شیرینی و خنده در کنار استحکام بیانی و زبانی، هیئت داوران بخش طنز  هیچ یک از آثار را برنمی گزیند و تنها چند اثر را به عنوان شایسته ی تقدیر معرفی می کند .

در ادامه نفرات برگزیده در بخش های مختلف جشنواره  با حضور علی مرادخانی معاون هنری، دکتر حسینی مشاور وزیر ،سید عباس سجادی مدیر عامل بنیاد آفرینش های هنری نیاوران  و اعضای هیئت داوران در هر بخش معرفی شدند .

برگزیدگان در  بخش سپید عبارتند از:نیما باغبان از شیراز، سیما رحمانی از تهران، جواد خوانساری از اصفهان، سمیرا قطب از زنجان، حسین کاظمیان از تهران و برگزیدگان بخش ویژه سپید نیز صابر ساده از کرج و امیر بختیاری از تهران .

در بخش شعر کلاسیک بهمن بنی هاشمی از تهران، مهدی جهاندار از اصفهان، محمدرضا طاهری از تهران، محسن کاویانی از قم ، محمدحسین ملکیان از اصفهان و در بخش ویژه نیز  اهورا فروزان و سجاد حیدری قیری به عنوان برگزیدگان این بخش معرفی شدند .

در بخش ترانه اسامی برگزیدگان به این شرح است؛ احمد امیرخلیلی از تهران، علیرضا بندری از تهران ، مریم بهروزی از تهران ،  امید روزبه از تهران و  محمد گوهری ازغندی از مشهد و در بخش ویژه به پاس نگاه شاعرانه و بومی به خرمشهر بعد از جنگ  ترانه مهدی رحیم زاده در بخش ویژه به عنوان تنها اثر  برگزیده معرفی شد 

شایان ذکر است که از نفرات انتخابی در بخش ویژه جشنواره ( صلح و طبیعت ) از طرف سازمان محیط زیست تقدیر شد . سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور نیز تندیسی را به شاعران بخش ویژه اهدا کرد .

گفتنی است اسامی اعضای هیات داوران دومین جشنواره سراسری شعر نیاوران به این شرح می باشد:مهدی استاد احمد ، ابراهیم اسماعیلی اراضی ، اسماعیل امینی ، محمدعلی بهمنی ، سعید بیابانکی ، بهزاد خواجات ، سعید دبیری ، ابوالفضل زرویی نصرآباد ، بهزاد زرین پور ، محمد سلمانی ، حمیدرضا شکارسری ، محمدعلی شیرازی ، غلامرضا طریقی ، مهدی فرجی ، مهرنوش قربانعلی ، هرمز علیپور ، نیلوفر لاری پور ، اصغر معاذی ، افشین یدالهی.

همچنین در پایان این برنامه با حضور معاون هنری وزارت ارشاد ، دکترحسینی مشاور وزیر و رئیس موزه ملک و محمد علی بهمنی از دومین کتاب جشنواره شعر نیاوران با عنوان "پایتخت شعر دو " رونمایی شد.

 

۲۷ آذر ۱۳۹۵ ۱۳:۰۸
روابط عمومی فرهنگسرای نیاوران |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید