اخبار

نمایشی که والدین را بیش از نوجوانان شوکه کرد

نمایشی که والدین را بیش از نوجوانان شوکه کرد
نمایش "تابستان یخی" که از 9 آبان تا 5 آذر درسالن اصلی فرهنگسرای نیاوران به روی صحنه رفت ،نمایشی متفاوت برای مخاطبان کودک ، نوجوان و خانواده ها به شمار می رفت که در واقع فضایی جالب توجه برای مخاطبان خودش ایجاد کرده بود.

 

 

این نمایش برای گروه سنی کودک ونوجوان در نظر گرفته شد و به موضوع سردی رابطه والدین و تاثیر آن بر افکار کودکان می پرداخت.اینکه این سردی چقدرمی تواند برای کودک و نوجوانی که با مشکلات بلوغ و ورود به جامعه روبرو هستند ،مشکل ساز باشد. درعین حال کارگردان ونویسنده و عوامل نمایش  تابستان یخی سعی کردن. بانمایشی شاد ، فانتزی وجذاب  پیام های آموزشی جالب توجهی به مخاطب خود منتقل کنند که از این زاویه می توان گفت این نمایش علاوه بر کودکان و نوجوانان برای زوج ها و والدین در سنین مختلف نیز سودمند و حتی جذاب بود.

تئاتر ما درحوزه سنی نوجوان فقیر است

ایمن دلپذیرنویسنده و کارگردان نمایش"تابستان یخی" در گفت و گو با روابط عمومی بنیاد آفرینش های هنری نیاوران و در پاسخ به این سئوال که چرا نمایشی را برای گروه سنی نوجوان به روی صحنه برد گفت:تئاتر ما درحوزه سنی نوجوان فقر است.با اینکه درجشنواره تئاتر فجر بخش کودک و نوجوان ازهم جدا شده است بازهم بیشتر کارهای تئاتر برای سنین زیر 10 سال است. البته درحوزه نوجوان همین امسال تئاتر پدر یک دقیقه ای از رضا فیاضی به روی صحنه رفته است ولی بازهم من فکر می کنم دراین حوزه کم کارشده است.چون نوجوانان دراین مرحله مشکلاتی چون بلوغ و پذیرفته شدن در بین دوستان و غیره را دارند به همین دلیل باید با یک سری مسائل روانشناختی بیشتر درتئاتر نوجوان نسبت به کودک کارکرد.

وی درخصوص دکور سنگین و هزینه های زیادی که برای اجرای این تئاتر انجام شده وآیا می توان انتظار داشت که هزینه ها با وجود استقبال مخاطب از این سبک نمایش برگردد ،بیان داشت:مابه بازخورد مالی زیاد فکر نکردیم و هدف ما ارائه یک کار با کیفیت بود. ازهرجهت چه پشت صحنه ،طراحی لباس ،هنرپیشگان ،موسیقی و غیره در واقع خواستیم در هر زمینه ای بهترین را انتخاب کنیم. تیم ما در مدت 4یا5 ماه وقت گذاشت تا موضوع نمایش را باروانشناسی کردن درقالب یک نمایش فانتزی وجذاب ارائه کند و پیام مورد نظرخود را به پدرومادر برساند. در عین حال باید تلاش می کردیم که نمایش تلخ نباشد و کودک ونوجوان ازآن لذت ببرند تا درنهایت با ارائه یک کارباکیفیت ،رسالت خودمان را به عنوان یک تولید کننده نمایش برای مخاطب انجام داده باشیم .

نویسنده تابستان یخی  درخصوص راضی بودن مخاطب و خودش از اجرای این نمایش عنوان داشت:آرزوی هرنویسنده وکارگردان این است ، متنی را که برای نمایش می نویسد بر روی صحنه ببیند و این موضوع خیلی کم اتفاق می افتد ،ولی دراین نمایش خوشبختانه می بینم 80درصد آن چیزی را که برای آن پیش بینی کرده بود م اتفاق افتاده و این مرا هیجان زده می کند. درعین حال با مخاطبان  محدودی که داشتم نیزمصاحبه کردم. خوشبختانه به آن نتیجه دوجانبه و هدفی که هم برای کودک و نوجوان و هم پدرومادرمی خواستم رسیدیم . اینکه مخاطب نوجوانم با دیدن یک نمایش  درام و قصه خوب ،فانتزی ،جذاب،به همراه  انیمیشن ،عروسک و موسیقی که گروه شرنگ برای این تئاترساخته اند، ازچهره های شناخته شده تلویزیون و سینما استفاده کردیم که درتئاتر کودک و نوجوان کم اتفاق می افتد ، یعنی سعی کردیم همه گزینه ها را داشته باشیم تا یک اجرای ،شاد،سرگرم کننده و درعین حال آموزنده را مخاطب نوجوان تجربه نماید. همچنین فکر می کنم والدین بیش از کودک ونوجوان ازدیدن این نمایش شوکه شدند.زیرا پدرومادر،تلنگرمی خورد و تمام پیام قصه را به همراه کیفیت خوب نمایش می بیند و دریافت می کند.

استقبال تئاتر کودک درفرهنگسرای نیاوران

امین دلپذیر درپاسخ به اینکه چرا فکر می کند تبلیغات این نمایش کم بوده عنوان داشت:گستردگی تبلیغات مجازی ،تراکت و بنر درسطح قابل قبول بوده و باتوجه به تجربه من که درتئاتر کودک درسالن گوشه فرهنگسرا نیاوران قبلا"داشتم باید گفت فرهنگسرای نیاوران مخاطب تئاتر کودک خودش را دارد یعنی با یک بنر و پیامک 40 تا 50 درصد سالن در هر سانس بصورت تضمین پر می شود ،همچنین مدارس و مهد کودک های منطقه یک از تئاتر کودک درفرهنگسرای نیاوران خیلی خوب استقبال می کنند،ولی متاسفانه چون برای اولین بار است ،که درمنطقه یک نمایشی درگروه سنی نوجوان برروی صحنه می رود ، مدارس ، مهد کودک ها یک کارموزیکال و نوستالژیک کودک را انتظار دارند. بر همین اساس برای اولین بار بود که با این نوع نمایش مواجه می شدند  که شاید مقداری ازبازخورد آن می ترسیدند.

ناصر آویژه ،بهراد خوازی،مهرداد بهزاد اول ،مارال فرجاد و پریسا نقدی زاده بازیگران نمایش تابستان یخی بودند وصداپیشگی این نمایش نیز به عهده  راضیه برومند و بهرام شاه محمد لو بود.همچنین آهنگساز وخوانند نمایش تابستان یخی به عهده بهزاد اول بود.

گفتنی است نمایش« تابستان یخی » تا 5آذر، هرروز ساعت 30/17 در سالن خلیج فارس فرهنگسرای نیاوران به روی صحنه رفت.

۶ آذر ۱۳۹۵ ۱۱:۲۵
روابط عمومی فرهنگسرای نیاوران |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید