اخبار

شاعر آرمان شهر

شاعر آرمان شهر
همزمان با سالروز درگذشت مرحوم دکتر قیصرامین پور شاعر و غزل سرا ، شامگاه شنبه ٨ آبان آیین بزرگداشتی با همکاری دفتر شعر جوان و بنیاد آفرینش های هنری نیاوران و با حضور معاون هنری وزارت ارشاد درسالن اصلی فرهنگسرای نیاوران برگزار شد.

 

به گزارش روابط عمومی بنیاد آفرینش های هنری نیاوران در این برنامه با حضور خانواده این شاعر ،شخصیت های بزرگ فرهنگی و هنری ،شاعران و اهالی فرهنگ و هنر به ایراد سخن پرداختند.

سید عباس سجادی مدیرعامل بنیاد آفرینش های هنری نیاوران در ابتدای این برنامه با بیان اینکه قیصر امین پور از نظر من انسان غریبی بود بیان داشت:پشت چهره همیشه خندان وی غمی نهفته بود زیرا این شاعر بزرگ هیچ گاه ازدرد جامعه دورنبود. وقتی آقای پرس در سال 1960 جایزه نوبل ادبی را دریافت کرد گفت:شاید این جایزه لایق من باشد ولی لایق شعر نیست. شاعر باید وجدان آگاه جامعه خودش باشد و باید بگویم قیصر امین پور وجدان آگاه جامعه خودش بود.

درادامه مقاله دکتر نظری استاد دانشگاه  در خصوص قیصر امین پور نیز قرائت شد که در بخشی ازاین مقاله آمده است:قیصر ازمعدود شاعرانی است که اخلاق وانصاف را در اشعارش رعایت کرده است. وی شاعری بوده که انقلاب را تجربه کرده ولی ازشتاب زدگی دراشعارش اجتناب می کند ،دراشعار قیصر می توان ظرایف و تعامل را دریافت کرد. قیصر شاعری است که ساکن آرمان شهر و سازنده  آرمان شهر بود. قیصر جامعه ای آرمانی که عدالت درآن گسترده باشد طلب می کرد ،آرمان شهری که پیوند میان فرد و مذهب را می پندارد.

چرخه امید وناامیدی درادبیات معاصر

ساعد باقری شاعر وترانه سرا در ادامه با بررسی اشعار اجتماعی نیما و قیصر امین پور وبا بیان اینکه بعد از کودتای 28 مرداد ،درحوزه ادبیات معاصر گردش چرخه امید و ناامیدی کارساز است عنوان داشت:دراشعار معاصر شاعران ایران ،گردش امید ونا امیدی  محرز است اما سماجت امید کارساز می شود.امید دوم که امید مجرب است دوباره امید نخست می شود و این چرخه هیچگاه متوقف نمی شود ،یعنی دراین چرخه دوبار امید را می توان دید. با توجه به این چرخه می توان چهار شعر نیما و چهار شعر قیصر امین پور را باهم مقایسه نمود. اشعار نیما چون پادشاه فتح ،آقا توکا و اشعاری چون میراث باستانی و نوبت ازقیصر امین پور را می توان دراین نوع اشعار دید. دراین اشعار یاس مطلق وجود دارد ولی در نهایت سوسوی امید را نیز می توان ملاحظه نمود.

محمد علی بهمنی شاعر و غزل سرای صاحب نام کشور نیز در این برنامه با بیان اینکه قیصر کاشف راز بود ،قطعه شعری را درمورد قیصر امین پور قرائت کرد.

در ادامه مصطفی ملکیان نویسنده و مولف پیرامون شخصیت قیصر امین پور گفت: یکی از مشکلاتی قیصر در اشعارش به آن اشاره می کند فاصله گرفتن از کودک درونش است. در واقعا این منشا بسیار مهمی است در  دردها و رنج های او که علاوه بر درد و رنج مردم ، شخصیت بیرونی او بسیار سالخورده تر از درونش بود. این شاعر در اشعار خودش به 18 نیاز کودک درون خودش اشاره می کند که قابل توجه است. با این وجود اولین و مهمترین نکته در اشعار قیصر عاشقی است.

در پایان این برنامه با حضور علی مرادخانی معاون هنری وزارت ارشاد و اسرافیل شیرچی هنرمند خوش نویس، یکی از آثار ارزشمند این هنرمند به خانواده امین پور هدیه شد.

در این برنامه بسیاری از شخصیت های برجسته فرهنگی و هنری از جمله فاضل جمشیدی ،سهیل محمودی ، محمد سلمانی ، غلامرضا طریقی  و چیستا یثربی همچنین زیبا اشراقی همسر مرحوم قیصر امین پور حضور داشتند.

۹ آبان ۱۳۹۵ ۱۱:۳۲
روابط عمومی فرهنگسرای نیاوران |

نظرات بینندگان

بابا
۱۳۹۵/۰۸/۱۰
0
0
0

با سلام چرا از سخنرانی بسیار زیبای خانم اشراقی در تنظیم خبر شما چیزی نگفتید؟ دلیل خاصی دارد؟ متاسفم


نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید