اخبار

رونمایی از کتاب ابعاد ظریف مذاکرات

رونمایی از کتاب ابعاد ظریف مذاکرات
آیین رونمایی از کتاب ابعاد ظریف مذاکرات عصر روز شنبه دهم مهرماه با حضور وزیر امورخارجه ، اعضای تیم مذاکره کننده، معاون هنری وزارت ارشاد، خانواده شهدای هسته ای و اهالی فرهنگ و هنر در فرهنگسرای نیاوران تهران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد آفرینش های هنری نیاوران در این برنامه که به منظور قدردانی از تلاش های اعضای تیم مذاکره کننده برگزار گردید همچنین از خانواده شهدای هسته ای کشور تجلیل به عمل آمد.

کتاب ابعاد ظریف مذاکرات شامل بر اشعار طنز پیرامون مذاکرات هسته ای و کاریکاتورهای مرتبط با این موضوع به کوشش سید عباس سجادی ، توسط بنیاد آفرینش های هنری نیاوران تهیه و تنظیم شده که در این برنامه با حضور اعضای تیم مذاکره کننده رونمایی شد.

در ابتدای این برنامه نماهنگ ویژه مذاکرات هسته ای شامل بر سخنان مقام معظم رهبری در خصوص تیم مذاکره کننده همچنین تصاویر شهدای هسته ای ، سخنان ریاست محترم جمهوری و مراحل مختلف مذاکرات تا تحقق نتیجه نهایی پخش شد و سپس سیدعباس سجادی مدیرعامل بنیاد آفرینش‌های هنری نیاوران به عنوان اولین سخنران ضمن خوش آمد گویی به میهمانان با اشاره به  شکل‌گیری کتاب ابعاد ظریف مذاکرات،گفت:از روزهای آغاز مذاکرات هسته ای شاهد بازتاب گسترده این موضوع در رسانه ها بودیم و طبیعتا از همان زمان اهالی طنز و هنرمندان حوزه کاریکاتور نیز نگاه متفاوتی نسبت به این موضوع داشتند. در همان زمان به ذهن من آمد که بتوانیم در کنار این کار ارزشمند ملی و جهانی، قدمی با اهالی فرهنگ و هنر برداریم و به همین دلیل موضوع را با اعضای محترم تیم مذاکره کننده ، جناب آقای دکتر ظریف و همکارانشان در میان گذاشتیم که ایشان فرمودند اجازه بدهید ابتدا برجام به فرجام برسد و پس از آن چنین برنامه ای را برگزار کنیم.این کتاب تلفیقی از شعر و کاریکاتور است تا گوشه‌ای از این حماسه ملی را از نگاه اهالی فرهنگ و هنر بیان کند. از تمام هنرمندان کاریکاتوریست که تعدادی از آن‌ها در این جمع حضور دارند و شاعران برجسته و ارجمند تشکر می‌کنم. همچنین باید بگویم که این برنامه به نوعی قدردانی اهالی فرهنگ و هنر از تیم مذاکره کننده و فرزندان غیور این ملت است.

سجادی در ادامه، پیام وزیر فرهنگ ارشاد و ارشاد اسلامی را که موفق به حضور در این جلسه نشده بود، قرائت کرد. علی جنتی در این پیام ضمن قدردانی از تلاش های تیم مذاکره کننده تصریح کرد: کارهای بزرگ به ویژه در حوزه سیاست و دیپلماسی، برخوردار از حاشیه هایی است که معمولا از نظرها پنهان می ماند. نکاتی که معمولا دیده نمی شود و در بالای اخبار و گزارش ها پنهان می ماند.

وی در ادامه افزود: بیشتر شهروندان، سیاستمداران را از طریق رسانه ها تماشا می کنند در قالب شخصیت هایی با لباس های اتوکشیده، چهره ای گشاده همراه لبخند رضایت؛ و چنین تصور می کنند که اهل سیاست دل خجسته ای دارند! نه غم و غصه ای! نه بیماری و نگرانی! و نه دلتنگی برای اهل و عیال! اینها برخی از برداشت های نادرست و حواشی دیپلماسی است که ابعاد ظریف آن نادیده گرفته می شود.برادر ارجمندم دکتر ظریف بیش از هر کس به این حواشی واقف است این حواشی معمولا به طور مستقیم و یا غیرمستقیم در فرایند کار سیاسی و دیپلماتیک اثر می گذارد و بار اصلی آن بر دوش دیپلمات هاست.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه شاید بهترین و شیواترین شیوه برای تلطیف و بیان این حواشی زبان طنز باشد اظهار داشت:زبان قادر است برای ماجراهای تلخ دستکم پوششی شیرین فراهم کند و با لطافت و ظرافت به فهم و ادراک مسائل کمک نماید؛ کاری که در کتاب ابعاد ظریف به مذاکرات صورت پذیرفته است.تحمل همه ابعاد این دشواری ها و دلنگرانی ها برای یک دیپلمات آنگاه سهل و شیرین خواهد بود که مطمئن شود تلاش او منجر به پیروزی خواهد شد.

وی در پایان این پیام آورد: اینجانب به سهم خود به نمایندگی از اهالی فرهنگ و هنر و رسانه از تک تک اعضای تیم مذاکره کننده و به ویژه دوست دیرین و گرانقدرم جناب آقای دکتر ظریف به خاطر تدبیر هوشمندانه و مدیریت دقیق فراینده مذاکرات صمیمانه سپاسگذاری می کنم و برای ایشان آرزوی سلامتی و موفقیت روزافزون دارم.

در بخش دیگری از این برنامه، علی مرادخانی معاون امور هنری وزیر ارشاد با بیان این‌که باید از جامعه هنری به‌خاطر دغدغه‌هایش سپاسگزاری کرد، گفت: ما باید هنر را در کشور به‌صورت کارآمد مورد استفاده قرار دهیم. هنر در ایران در هر لحظه و مکان کارآمدی خود را به اثبات رسانده است، در انقلاب، دفاع مقدس و مواقع دیگر. در حوزه موسیقی، تجسمی و تئاتر، هنرمندان واکنش‌هایی را به فراخوان‌ها نشان داده‌اند. برجام هم به‌نحوی پیچیدگی‌هایی داشت و معرفی آن در قالب کار هنری پیچیده‌تر و سخت‌تر بود.

او ادامه داد:خوشبختانه دوستان ما در این حوزه ساز و کار این موضوع را پیدا کرده و اتفاق خوبی را رقم زده‌اند که می‌تواند الگوی خوبی باشد. زبان کتاب به‌گونه‌ای است که افراد را برمی‌انگیزد. مردم ما با طنز آشنا هستند و کلام‌شان چند لایه است. زحمتی که آقای ظریف و همکاران‌شان کشیدند، اتفاق مهمی را برای تاریخ ایران رقم زد و جا داشت که هنرمندان به سهم خود به این اتفاق واکنش نشان دهند.

مرادخانی همچنین گفت: این آغاز راه است. امیدوارم شاهد اتفاقات دیگری در این زمینه باشیم، چون اگر کاری با هنر آمیخته شود، جاودانه می‌ماند.

در ادامه محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ضمن قدردانی از عوامل برگزاری این برنامه همچنین معاون هنری وزارت ارشاد، مدیرعامل بنیاد آفرینش های هنری نیاوران و شاعران و کاریکاتوریست هایی که پیرامون موضوع مذاکرات هسته ای این آثار ارزشمند را خلق نمودند گفت:امروز به واقع توان صحبت ندارم. برخلاف اسمم که ظریف است، از ظرافتی که در میان بزرگواران این جمع موج می‌زند، بهره‌ای نبرده‌ام و صرفا از آن‌ها سپاسگزاری می‌کنم.

وزیر امور خارجه گفت: بسیاری از هنرهای ما از موسیقی اصیل گرفته تا تئاتر و سینما، زبان بین‌المللی دارند و همه دنیا می‌توانند از این زبان، عمق فرهنگ مردم را درک کنند و تصویر ایران‌هراسانه کنار زده شود.

او ادامه داد: من شایسته این همه بزرگواری و محبت نیستم. امیدوارم این بزرگواری مردم ما که در شما هنرمندان و فرهیختگان متبلور شده و این بزرگ‌منشی مردم که اگر استقامت، فهم، درک، شعور، صبر و متانت آن‌ها نبود، امکان رسیدن به هیچ دستاوردی در هیچ زمینه‌ای وجود نداشت، در شما پایدار باشد.

وی همچنین تأکید کرد:شهدای ما برجسته‌ترین نمونه استقامت همین مردم هستند. فرهنگ ایثار، استقامت و شهادت است که این کشور را نگه داشته است و در آثار دوستان طنزپرداز، از شعر و کاریکاتور موج می‌زند. من قابل این همه محبت نبوده‌ام و نخواهم بود.

وزیر امور خارجه با بیان این‌که جامعه به نقد و گفت‌وگو نیاز دارد، گفت: همان‌طور که در یکی از شعرهای خوانده‌شده در این جلسه به آن اشاره شد، اگر می‌توانستیم در جامعه گفت‌وگویی شفاف داشته باشیم، چه به زبان طنز و چه نقد غیرطنز، اتفاق خوبی بود. اگرچه بعضی طنزها خیلی جدی است.

او بیان کرد: باید توان نقد کردن و پذیرفتن نقد را در جامعه‌ای که مبنای ارتباط آن برادری و دوستی است، داشته باشیم. اگر به آیه شریفه توجه کنیم، از بزرگ‌ترین نعمت‌های خداوند که به وسیله پیامبر بزرگوارش ارزانی داشته، نزدیک شدن قلوب ما است که اگر رسالت پیامبر (ص) نبود، ما در یک جنگ دائمی می‌زیستیم. اگر چنین تصوری را از جامعه‌ای داشته‌ایم و داریم، زبان و حال‌وهوای ما باید گفت‌وگو و نقد کردن و نقد پذیرفتن باشد.

ظریف ادامه داد:چه زیباست که نقد به زبان طنز و مطایبه بیان آن راحت‌تر است و به دل می‌نشیند. یک‌بار دیگر از این میزان لطف و بزرگواری سپاسگزاری می‌کنم. امروز روز سپاس از هنرمندان ماست، روز شناسایی و قدرشناسی اصحاب هنر است. آن‌ها با زبان نقد و طنز جامعه را به سمت فهم بیشتر هدایت می‌کنند و بعید است زبانی را بتوان پیدا کرد که هنر در آن نهفته نباشد.

وزیر امور خارجه با بیان این‌که امیدوارم از این مسیر بتوانیم باب جدیدی را در کشور، جامعه و شاید در جهان فراهم کنیم، گفت: بسیاری از هنرهای ما از موسیقی اصیل گرفته تا تئاتر و سینمای ایران زبان بین‌المللی دارند و همه مردم دنیا می‌توانند از این زبان عمق فرهنگ مردم را درک کنند و تحلیل غیرواقعی و دروغی را که از ایران ارائه شده و یک تصویر ایران‌هراسانه است، کنار بزنند. تصویری که شما به فرهنگ این مرز و بوم و رساندن صدای این مردم به همه ایجاد کرده‌اید.

ظریف همچنین اضافه کرد:در آستانه ماه سالار شهیدان، برای شهدا علو درجات را خواستارم و از خداوند می‌خواهم آن‌ها را بر سر سفره سالار شهیدان مهمان کند. در اینجا یاد همکار و برادر بزرگوارمان دکتر صالحی را که در این جمع حضور ندارد، گرامی می‌دارم که اگر زحمات و تلاش او نبود، توافق هسته‌ای امکان‌پذیر نمی‌شد. از تلاش‌های او و همکارانش در سازمان انرژی اتمی سپاسگزاری می‌کنم.

محمد سلمانی ، فرامرز ریحان‌صفت، ، سعیده موسوی‌زاده، مهدی استاد احمد، سعید بیابانکی، محمدرضا گلزار، سعید طلایی و امید صباغ نو در این برنامه اشعار  طنز خود پیرامون مذاکرات هسته ای را در حضور تیم مذاکره کننده خواندند همچنین عبدالجبار کاکایی شعری پیرامون شهیدان سرفراز ایران اسلامی قرائت نمود و آن را به شهدای هسته ای تقدیم کرد.

در ادامه این برنامه  کتاب «ابعاد ظریف مذاکرات» با حضور وزیر امور خارجه، سید عباس عراقچی و مجید تخت روانچی اعضای تیم مذاکره‌کننده  و معاون امور هنری وزارت ارشاد رونمایی شد.

همچنین در بخش پایانی از خانواده های شهدای هسته ای شهیدان رضایی نژاد ، علی محمدی ، شهریاری و قشقایی تجلیل به عمل آمد.

۱۱ مهر ۱۳۹۵ ۱۱:۱۴
روابط عمومی بنیاد آفرینش های هنری نیاوران |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید