اخبار

نقاشی همه زندگی من است

نقاشی همه زندگی من است
نمایشگاه نقاشی هنرمند صاحب نام ادمان آیوازیان با تابلوهای نقاشی و تصاویری از طراحی بر روی کاشی و چوب با عنوان "رنگ‌های سرزمین مادری ام "پس از چهارسال به تهران می‌آید و در نگارخانه اصلی فرهنگسرای نیاوران میزبان اهالی فرهنگ و هنر خواهد بود.

 

 

آیوازیان پیش از آغاز این نمایشگاه در گفت و گو با روابط عمومی بنیاد آفرینش های هنری نیاوران پیرامون حضور در مجموعه فرهنگسرای نیاوران اظهار داشت:زمانی که پایه و اساس این فرهنگسرا را بنا می کردند من اینجا بودم و کسانی که این پروژه را در دست داشتند به خوبی می شناختم و وقتی که تصمیم گرفتم نمایشگاهی در تهران داشته باشم این آرزوی من به حقیقت پیوست که دراین فرهنگسرا نمایشگاهی داشته باشم.

آیوازیان درخصوص برخی از آثار جالب توجه خودش  که در کشورهای مختلف به یادگار مانده از جمله اجرای هتل گاجره و دبیرستان ارمنی طوماسیان ،طراحی داخلی مسجد فرودگاه ریاض، نقاشی دیواری فرودگاه جده، نقاشی دیواری برای موزهٔ ملی عربستان و طراحی موزاییک برای مسجد جامع عمان عنوان داشت:درزمان جوانی کار کردن و درکنار آن تحصیل کردن همچنین کمک به خرج خانواده از وظایفی بود که باید انجام می دادم. فعالیت در کارهای گرافیک و کاشی کاری ونیز کارهای تبلیغاتی بسیار خوب بود. خط و رسم فارسی را به خوبی می شناختم و سه سال نیز کاشی کاری و رنگ ها را آموختم تا بتوانم توفیق کار درمساجد و کلیسا ها را داشته باشم اما کار اصلی من نقاشی است در واقع همه زندگی من نقاشی است و کارهای دیگر را برای امرار معاش انجام می دادم.

وی درادامه افزود:در کارهایی که در کلیسا و مسجد ها انجام دادم برای شروع کار بر روی هرتمی ماه ها فکر کرده ام تا کارهای من ازقلب باشد و صراحت خود را نشان دهد.

آیوازیان با بیان اینکه بهتر است در هنر حدود نگذاریم چون طبیعت حدود ندارد افزود:هر اثری که من ارائه می کنم نشان دهند یک فکر و احساس است نه قانون . من آثار خودم را بیشتر با ایرانگردی خلق کردم و در واقع هر اثر را در همان محل کشیده ام .

آیوازیان که در طراحی کتیبه‌های خط ثلث و کوفی و کاشیکاری‌های مساجد عربستان، کویت و عمان از نقاشی اسلامی و ایرانی تأثیر پذیرفته بیان داشت:دردیوار شرکت ملی نفت ایران با کاشی کاری اصفهان و کاشی کاری مدرن تصویری ازپالیشگاه را نشان دادم ،متأسفانه چند سال پیش وقتی به آن محل رفتم دیدم کتابخانه ای جلوی آن گذاشته اند و به همین دلیل دیگر به فکر اینکه کارهایم بر روی دیگران اثر بگذارد نیستم بلکه فقط عشق به نقاشی است که باعث می شود این کار را ادامه بدهم .

وی با بیان اینکه درسال های اخیر در کشورهای هلند و انگستان نمایشگاه های گروهی برپا کرده و اخیرا نیز درایروان ارمنستان درموزه ملی این کشور یک نمایشگاه انفرادی برگزار کرده،  گفت:انسان به خودش هم درس می دهم وهدفم از برپایی این نمایشگاه این است که می خواهم کارهایم را عرضه نمایم تا به خودم نیز درس بدهم.

«رنگ‌های سرزمین مادری‌ام» عنوان نمایشگاهی است که شامل بر طراحی از مدل‌های زنده، تصاویری آبرنگی از معماری کویری، امام‌زاده‌ها، بافت‌های روستایی ایران و سرانجام هر آنچه را که این هنرمند نامی در زمینه نقاشی آبستره خلق کرده خواهد بود و بخشی از مجموعه رباعیات و  نقاشی‌های آبستره ادمان آیوازیان نیز در این نمایشگاه عرضه خواهد شد.همچنین مجموعه‌ای از جزییات آثار معماری، نقاشی دیواری، تصاویری از کالیگرافی‌های این هنرمند معمار و نقاش ایرانی از ساخته‌هایش در ایران، مساجد و موزه‌های کویت، عمان، عربستان و... ارایه می شود.

گفتنی است نمایشگاه نقاشی‌های رنگ‌های سرزمین مادری‌ام عصر روز جمعه ١٢ شهریور در فرهنگسرای نیاوران گشایش خواهد یافت و تا ٢٠ شهریور از ساعت ١٠ الی ١٩ و جمعه‌ها از ساعت ١٤ تا ٢١ برپاست.

۹ شهریور ۱۳۹۵ ۱۲:۴۲
روابط عمومی فرهنگسرای نیاوران |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید