اخبار

اشتراکات بداهه نوازی در شرق و غرب

اشتراکات بداهه نوازی در شرق و غرب
کنسرت بداهه نوازی جیووانی گوئیدی نوازنده مطرح ایتالیایی با الهام از آثار موسیقی دانان جز اروپا روزهای دوم و سوم شهریور با استقبال قابل توجه علاقمندان در فرهنگسرای نیاوران برگزار شد.

 

 

به گزارش روابط عمومی بنیاد آفرینش های هنری نیاوران گوئیدی که سابقه اجرا در کشور های مختلفی همچون آرژانتین، برزیل، آمریکا، آلمان، فرانسه، ایرلند، کره جنوبی، چین، انگلستان، ایتالیا و ... را در کارنامه هنری خود دارد برای اولین بار در منطقه خاورمیانه  ایران حضور یافت و قرار است پس از بازگشت از تهران، سومین آلبومش را  توسط شرکت ای‌سی‌ام با عنوان Ida Lupino روانه بازار کند.

وی در گفت وگویی اختصاصی با روابط عمومی بنیاد آفرینش های هنری نیاوران بداهه نوازی را  به  معنای بیرون کشیدن بخشی از زندگی در لحظه خلق اثر توصیف کرد و خاطر نشان کرد:این تلقی وجود دارد که بداهه نوازی کار ساده ایست در حالی که بداهه نواز باید حس و حال  اتفاقاتی که در محیط پیرامونش روی می دهد را با زبان موسیقی به مخاطبانش منتقل کند. این برای من بسیار مهم است. در بداهه نوازی خیلی کم اتفاق می افتد که همه چیز بدیع و تازه باشد. خیلی از چیز ها با ترکیب های مختلف در بدااهه نوازی متبلور می شود . در بداهه نوازی نباید صرفا به دنبال خلق کار های نو بود چرا که پیشینه نوازنده  و برخورد های او با این موضوع به کارش  مرتبط است و در هر اجرا به گونه ای خودش را نشان می دهد.

جیووانی گوئیدی  در ادامه  با ذکر این نکته که بداهه نوازی تنها با به کار گیری تکنیک و منطق به جایی نمی رسد به شباهت های بداهه نوازی در شرق و غرب اشاره کرد و افزود:اصل موضوع در بداهه نوازی با اتفاقی که در مشرق زمین روی می دهد در خصوص بداهه یکی است، فقط ممکن است در شکل ظاهری تفاوت هایی داشته باشد. من در حوزه جز کار می کنم و مثل مکتب شما سینه به سینه نکات را آموخته ام.همانطور که در بداهه نوازی شرقی بداهه نواز به پشتوانه و با الهام از آثار گذشتگان اثری را در لحظه بوجود می آورد  در حوزه بداهه نوازی جز نیز  ما دنباله روی بزرگانی مثل چارلی پارکر هستیم و هنگام خلق اثر  از آموزه های آنها استفاده می کنیم. در واقع آثار اساتید مثل ظرفی می مانند که هر کس می تواند هر چه قدر می تواند از آن برداشت کند و در کار هایش از آنها استفاده کند.

 گوئیدی که دومین آلبومش " This is the Day" یکی از پرفروش ترین آثار موسیقی جز اروپا بود در پایان صحبت هایش گفت:در نیاوران و روی صحنه خیلی لحظات خوبی داشتم . زمانی که با آقای رامین صدیقی در خصوص اجرا در ایران صحبت می کردم او به من می گفت:آماده باش با مخاطب خاصی طرف خواهی شد .  در طول دو شب اجرایم در فرهنگسرای نیاوران  نزدیک ترین فضا را به چیزی که  می خواستم با حضور مخاطبان ایرانی تجربه کردم و در طول مدت اجرایم سکوتی که سرشار از انرژی بود را از طرف جمع دریافت می کردم  و این نزدیک ترین بافت از رفتار مخاطب با اجراهایم بود. 

گفتنی است کنسرت بداهه نوازی جیووانی گوئیدی به همت نشر هرمس در روزهای دوم و سوم شهریور ماه در سالن خلیج فارس فرهنگسرای نیاوران برگزار شد

۶ شهریور ۱۳۹۵ ۱۰:۵۳
روابط عمومی بنیاد آفرینش های هنری نیاوران |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید