اخبار

راویان سرزندگی ،عشق و حماسه

راویان سرزندگی ،عشق و حماسه
جشن عاشیق‎های ایران و ترکیه با هدف معرفی فرهنگ و هنرکهن عاشیق‎ها و اشتراکات فرهنگی دو کشور باحضورعاشیق محمود قاراداش،عاشیق گلتکین بولوت ازکشور ترکیه وعاشیق ایمران حیدری وعاشیق محبوب خلیلی از ایران درفرهنگسرای نیاوران تهران برگزار شد.

 

 

 

 

 

در این برنامه که با مشارکت موسسه یونس امره ترکیه و موسسه فرهنگی اکو همچنین بنیاد آفرینش های هنری نیاوران برگزار شد ، نوری شیمشگ لر رایزن فرهنگی ترکیه با اشاره به اهمیت گسترش تعاملات فرهنگی و ادبی دوکشورگفت:ایران و ترکیه درتمام زمینه های فرهنگی ، ادبی و هنری  روابط  نزدیکی با هم دارند .توجه کشور ترکیه به زبان و ادبیات فارسی ، از دوران محمود غزنوی آغازشده است ودرتمام این سال ها کشور ترکیه خود را از زبان ،فرهنگ و ادبیات ایران جدا ندانسته است .درشهر آناتولی که یکی از زیبا ترین شهرهای ترکیه است ، دردوره حکومت عثمانی بعد از قرآن بیشترین کتابی هایی که دراین شهر مطالعه شده ،اشعار و کتُب مولانا ،پند نامه عطار نیشابوری و گلستان سعدی بود و همچنین درهمین شهراشعار حافظ به زبان ترکی به رشته تحریر درآمده است.

وی افزود:درقرن 18 میلادی شاعران بسیار زیادی درشهر آناتولی ترکیه پرورش یافتند که به زبان فارسی اشعارزیادی را سروده اند همچنین باید گفت 70درصد اسامی دختران ترکیه اسامی فارسی است.

تورقای شفق رئیس مؤسسه یونس امره دیگر سخنران این مراسم با بیان اینکه عاشقی در مناطق مختلف با اسم های گوناگون شناخته شده است اظهار داشت:این برنامه در خصوص سنت های عاشقی است که یکی از میراث های فرهنگی دو کشور به شمار می رود و باعث گسترش مبادلات فرهنگی بین کشورایران و ترکیه خواهد بود .مؤسسه " یونس امره" درتهران درسال 2012 کار خود را شروع کرده است  و یکی از اهداف این موسسه برقراری ارتباط فرهنگی ،هنری و ادبی با کشورایران است و دراین راستا  به تعداد زیادی ازایرانیانی که علاقمند به فراگیری زبان ترکی هستند آموزش داده شده است همچنین تعداد ی زیادی نمایشگاه ،نمایش فیلم ،کنسرت ،تئائر و نشست  در تهران برگزار شده است.

وی درادامه از دولت و ملت ایران که درپی کودتای نافرجام 2016 درکنار دولت و ملت ترکیه بودند تشکر کرد.

افتخار حسین عارف رئیس موسسه فرهنگی اکو نیز در این برنامه پیرامون موسیقی عاشیقلار و برگزاری این جشن در فرهنگسرای نیاوران گفت:از اینکه امشب در جمع شما حضور دارم و شاهد اجرای موسیقی زیبای عاشیقلار هستیم بسیار خرسندم و باید از همه کسانی که در برگزاری این برنامه مشارکت داشتند خصوصا موسسه یونس امره و مجموعه بنیاد آفرینش های هنری نیاوران که در کنار موسسه اکو برای برگزاری این برنامه تلاش کردند تشکر کنم.

رئیس اکو اضافه کرد:موسیقی عاشیقلار یک هنر اصیل و سنتی در منطقه ماست که طرفداران زیادی دارد و اشتراکات فرهنگی مردمان ترک زبان در بسیاری از کشورهای منطقه را به نمایش می گذارد. میلیون ها نفر از مردم منطقه به این موسیقی پرطرفدار و محبوب علاقمند هستند و این نکته موجب تقویت ارتباطات فرهنگی کشورهای منطقه است. در واقع عاشیق ها هنرمندان توانمندی هستند که موجب تقویت تعاملات و نزدیکی هرچه بیشتر این کشورها در منطقه اکو می شوند و موسیقی عاشیقلار زبان مشترک فرهنگی این ملت ها است. امیدوارم با همکاری و همراهی سازمان ها و نهادهای دیگر برای معرفی این موسیقی زیبا و اصیل به سراسر جهان تلاش کنیم.

سیدعباس سجادی مدیرعامل بنیاد آفرینش های هنری نیاوران  در ادامه برنامه با بیان اینکه بعد از کودتای نافرجام ترکیه  موضع گیری ملت ودولت جمهوری اسلامی ایران که درکنار ملت و دولت ترکیه بودند باعث شد ارتباط عمیق تری بین دوکشور ایجاد شود اضافه کرد:ارتباط فرهنگی بین دو ملت باعث شده که مردم این دوکشور درطول تاریخ ارتباط نزدیک و بسیار خوبی با هم داشته باشند.

وی درادامه افزود:موسیقی عاشقی درسراسر ایران گسترش دارد و عاشیق های ایران روایت گر سرزندگی ،عشق وحماسه هستند.درجشنواره موسیقی عاشق لری که چندی پیش برگزارشده بود، عاشیق هایی از چین تا اروپا حضورداشتند که این نشانه گسترش این نوع موسیقی است و دراین جشنواره هم عاشیق های ایران که یکی از متنوع ترین موسیقی های عاشقی را دارا ست ،خوش درخشیدند.

در این برنامه عاشیق محمود قاراداش ،عاشیق گلتکین بولوت از کشور ترکیه و عاشیق ایمران حیدری و عاشیق محبوب خلیلی از ایران با بداهه نوازی موسیقی عاشیقلار لحظاتی خاطره انگیز را برای مخاطبان رقم زدند.

۳۱ مرداد ۱۳۹۵ ۱۲:۰۰
روابط عمومی بنیاد افرینش های هنری نیاوران |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید