اخبار

نگاهی مشترک به فضای بداهه نوازی

نگاهی مشترک به فضای بداهه نوازی
کنسرت بداهه نوازی پویان بیگلر و پژمان حدادی پنجم شهریورماه در سالن خلیج فارس فرهنگسرای نیاوران تهران برگزار می شود.

 

 

به گزارش روابط عمومی بنیاد آفرینش های هنری نیاوران در این کنسرت پویان بیگلر به همراه پژمان حدادی قطعاتی را در موسیقی دستگاهی ایرانی اجرا می کنند. این دو هنرمند که پیش از این نیز آلبوم «سفر خاموش» را منتشر کرده اند، همزمان با برپایی این اجرای زنده از آلبوم «آیان» رونمایی خواهند کرد. "آیان " اثری در دستگاه راست پنجگاه است که توسط موسسه فرهنگی _هنری « پرده هنر موسیقی» در شب کنسرت این دو هنرمند منتشر خواهد شد

پویان بیگلر نوازنده تار و سه تار در گفتگو با روابط عمومی بنیاد آفرینش های هنری نیاوران با ذکر این مطلب که در دوبخش تکنوازی تار و دیگری سه تار  بداهه نوازی خواهد کرد گفت :نحوه برخورد ما با موسیقی دستگاهی ایران از یک سنت می آید.از این رو نگاه مان به این موسیقی یک نگاه کاملی است که در آن از دیدگاه های اساتید ردیف در گذشته نیز بهره مند است.

وی با اعلام این مطلب که  مخاطبان موسیقی اصیل ایرانی خصوصا بداهه نوازی هنوز برای دیدن چنین اجراهایی به سالن های کنسرت می آیند خاطر نشان کرد:در بسیاری از کشور ها خصوصا اروپا مخاطبان غیر ایرانی به موسیقی بی کلام اقبال خوبی نشان می دهند و به دنبال بخش های اصیل موسیقی هستند.

او در ادامه افزود :متاسفانه نسل جوان در ایران انتظار دارد به سرعت به پیام شخصی برسد و آن را به مخاطب منتقل کند در حالی که برای رسیدن به سبک خاص در موسیقی باید زمان لازم بگذرد.اساتید بزرگ موسیقی ایران همچون جلیل شهناز ، محمد رضا لطفی ،فرهنگ شریف و ... در گذر زمان آثاری را ارائه دادند که بعد از گذشت سال ها هنوز در جامعه از بازخورد خوبی برخوردارند.

وی در پایان صحبت هایش پژمان حدادی را هنرمندی خوش ذوق  توصیف کرد که به شیوه های مختلف تمبک نوازی آشنایی کاملی دارد واین آشنایی به او در اجرا کمک بزرگی می کند.

پژمان حدادی نوازنده تمبک نیز در صحبت هایی با اشاره به توانایی پویان بیگلر در بداهه نوازی خاطر نشان کرد:از گذشته با نحوه نوازندگی پویان بیگلر آشنا بودم. عدم شتاب در نوازندگی ، رعایت سکوت های به موقع و توانایی در بداهه نوازی از ویژگی  های پویان بیگلر است.ما نگاه مشترکی در فضای بداهه نوازی  موسیقی داریم و تلاش می کنیم تا در نهایت سادگی و با پشتوانه موسیقی غنی ایران  اثری در زمینه موسیقی سازی خلق کنیم.

وی ادامه داد:بداهه نوازی فرمی بسیار مهم در موسیقی ایرانی است. متاسفانه امروز شاهد ریزش بخشی از مخاطبان این فرم از موسیقی هستیم . یکی از دلایل این اتفاق بالا رفتن تعداد  کنسرت های موسیقی در طی سال های اخیر برای مردم است. در واقع امروزه مردم بیشتر جذب کنسرت ها و شنیدن موسیقى پاپ شده اند ولى متاسفانه درصد بالایى از این موسیقى در ایران از لحاظ کیفى قابل سوال است و پاپ سطح بالا بسیار کم شنیده میشود. متاسفانه پایین بودن سطح کیفى سبب میشود که این فرم از موسیقى در نوع خودش هم فاقد ریشه باشد.

وی همچنین فضای مجازی و در دسترس بودن انواع مختلف موسیقی را یکی دیگر از دلایلی عنوان کرد که می تواند در جذب مخاطب در موسیقی ایران تاثیر گذار باشد و افزود :در گذشته با یک کاست، کلی خاطره برایمان خلق می شد اما امروزه فایل های فشرده موسیقی و نوع پخش آن باعث شده سلیقه مردم تغییر کند .البته در همه جای  جهان شاهد این اتفاق هستیم و مردم نسبت موسیقی جدی کمی بی تفاوت شده اند.

حدادی در پایان صحبت هایش بداهه نوازی را اساس موسیقی ایرانی برشمرد حفظ فرم بداهه نوازی را یکی از وظایف نسل امروز عنوان کرد.

گفتنی است کنسرت بداهه نوازی پویان بیگلر و پژمان حدادی پنجم شهریورماه ساعت 21 در سالن اصلی فرهنگسرای نیاوران برگزار می شود و علاقمندان جهت تهیه بلیط می توانند به سایت ایران کنسرت مراجعه فرمایند.

 

۳۱ مرداد ۱۳۹۵ ۱۱:۰۶
روابط عمومی بنیاد آفرینش های هنری نیاوران |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید