اخبار

حکایت همه پسران من در باغ نیاوران

حکایت همه پسران من در باغ نیاوران
نمایش "همه پسران من" که از14 مرداد در فضای باز فرهنگسرای نیاوران به روی صحنه رفته ، فضایی متفاوت برای تماشاگران به وجود آورده است .

 

 

شاید کمتر نمایش جدی را بتوان در فضای باز به نظاره نشست زیرا اغلب کارگردان ها به دلیل سختی کار،تمرینات زیاد بازیگر برای دیالوگ و دکوری که باید متفاوت باشد مایل نباشند این کار را انجام دهند  اما دانیال شهریاری کارگردان نمایش "همه پسران من "باهمه سختی ها،  این نمایش را در فضا ی باز فرهنگسرای نیاوران به روی صحنه برد.

وی در گفت و گو با روابط عمومی بنیاد آفرینش های هنری نیاوران در پاسخ به اینکه چرا نمایش همه پسران من درفضای باز به نمایش درآمده بیان داشت:کلیات این  نمایشنامه درفضای باز بوده زیرا تمام داستان درحیاط یک خانه آمریکایی بود. باتوجه به این موضوع می خواستیم یک فضای رئالیستی نیز برای تماشاگران به وجود بیاوریم تا تجربه ای جدید هم برای خودمان و هم برای تماشاگرانی که کمتر نمایش را درفضای باز می بینند ایجاد شود.

شهریاری درپاسخ به این سئوال که  نظر تماشاگران درخصوص اجرای نمایش درفضای باز چه بوده عنوان داشت:وقتی با بعضی از مخاطبان صحبت می کردم،ازاین فضا برای نمایش خوششان آمده بود و فکرمی کردند کار جدیدی  است که نمایش درفضای باز اجرا می شود. استقبال خوبی صورت گرفته و این اتفاق برای تماشاگر خیلی جالب است.

وی درمورد اینکه آیا نمایش های جدی دیگری را نیز می شود درفضای باز اجرا نمود گفت:مهم این است که فضای داستان نمایش باید به فضای باز بخورد که اگر این رعایت نشود به ضرر نمایش خواهد بود زیرا نمایش درفضای باز مشکلاتی چون سر و صدا،اتفاقات غیر قابل پیش بینی و مسائل دیگری دارد که طبیعتا در سالن سرپوشیده وجود نخواهد داشت. ساخت دکور این نمایش حدود 40 روز طول کشید و واقعا تلاش زیادی انجام دادیم. همچنین چندین ماه برای بیان مناسب دیالوگ ها در این فضا تمرین کردیم تا بتوانیم صدا را به گوش مخاطب درفضای باز برسانیم و این تجربه جذاب و خوبی  برای بازیگران این نمایش بود که ممکن است دیگر این تجربه را به دست نیاورند.

شهریاری درپاسخ به اینکه جذابیت فضای باز، دکور نمایش و صدایی که درفضای باز وجود دارد روی تمرکز مخاطب نمایش اثر می گذارد تصریح کرد:مخاطب وقتی وارد فضای نمایش می شوید در10 دقیقه اول توجه به محیط دارید ولی وقتی همه چیز عادی شد روی نمایش تمرکز می کنید و همین فضا باعث می شود مخاطب با حس بهتری روی نمایش تمرکز داشته باشد.

وی افزود:اگر بازهم نمایشی که کلیات آن در فضای باز باشد ،برای اجرا به دستم برسد حتما"این کاررا درفضای باز اجرا خواهم کرد، زیرا از نظر میزانسن ، دکور و فضای بزرگی که برای نمایش بوجود می آورد دراختیار کارگردان قرارمی گیرد و این خیلی جذاب است.

کارگردان این نمایش همچنین در خصوص انتخاب فضای باز مجموعه فرهنگسرای نیاوران گفت: بین مجموعه های فرهنگی موجود در تهران واقعا چنین فضای بکری کمتر دیده می شود. مکانی که هم از نظر بصری بسیار زیباست و هم با چنین داستانی تناسب دارد. به همین دلیل فضای باز فرهنگسرای نیاوران را انتخاب کردیم و با همکاری این مجموعه اجرا آغاز شد. امیدوارم تجربه خوب و موفقی داشته باشیم که موجب شود ظرفیتی به سالن های اجرای نمایش با این شکل اضافه گردد.

گفتنی است آرتور میلرنمایش همه٬ پسران من را از روی یک اتفاق واقعی درسال 1947نوشته ،که این نمایشنامه ، اولین نمایش نامه بلند این نویسنده آمریکایی است، وی دراین نمایشنامه از مسئولیت های  اجتماعی افراد سخن می گوید.

در بیشتر آثار میلر حس مسئولیت انسان مدرن نسبت به جهان اطرافش دیده میشود. میلر با نوشتن تعدادی زیادی نمایش نامه برای بیش از ۶۰ سال نقش برجسته ای در ادبیات و سینمای آمریکا داشت،وی یک بار برنده مدال طلای آکادمی هنر و ادبیات آمریکا و دوبار برنده جایزه منتقدان نیویورک شد.

گفتنی است این نمایش ساعت 20 هرشب در باغ شمالی مجموعه فرهنگسرای نیاوران و در یک دکور خاص به روی صحنه می رود و علاقمندان می توانند از طریق سایت تیوال و گیشه فرهنگسرای نیاوران اقدام به تهیه بلیط نمایند.

۱۹ مرداد ۱۳۹۵ ۰۹:۳۷
روابط عمومی فرهنگسرای نیاوران |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید