اخبار

بزرگداشت دو تن از حافظان مکتب آوازی در نیاوران

بزرگداشت دو تن از حافظان مکتب آوازی در نیاوران
آیین بزرگداشت اساتید مرحوم احمد ابراهیمی و حسین عمومی ، عصر پنج شنبه 7مرداد ماه ساعت 18:30 با حضور هنرمندان و اساتید موسیقی در تالار خلیج فارس فرهنگسرای نیاوران برگزار خواهد شد.

 

 

به گزارش روابط عمومی بنیاد آفرینش های نیاوران، دربزرگداشت این دو هنرمند عرصه موسیقی که با همکاری بنیاد آفرینش های هنری نیاوران برگزار خواهد شد ، فاضل جمشیدی ،میرعلی نقی ، محمود بختیاری و تنی چند از هنرمندان این عرصه درخصوص فعالیت هنری این دو استاد آواز ایران در بخش های مختلف سخنرانی خواهند کرد. از دیگر بخش های این مراسم اجرای موسیقی گروه فاخته به سرپرستی و تنظیم رضا موسوی زاده، خواهد بود.

احمد ابراهیمی متولد 1305 از اساتید آواز ایران بود. اکثر اعضای خانواده ابراهیمی دستی در موسیقی داشتند و همین امر سبب شد تا او هم با تشویق خانواده به سراغ موسیقی و یادگیری این هنر برود. در سال ۱۳۲۷ با توجه به صدای خوشی که داشت با اساتید بزرگ موسیقی ایران نظیر ابوالحسن صبا، مرتضی محجوبی، حسین تهرانی، غلامحسین بنان، ادیب خوانساری آشنا شد و از محضر این بزرگان موسیقی ایران بهره‌مند گردید. وی اولین برنامه رادیویی خود را با محمود ذوالفنون در رادیو تهران اجرا کرد که با تشویق و استقبال مخاطبان روبرو شد. درسال ۱۳۳۳ به ارکستر مرتضی‌خان محجوبی راه یافت و شکوفایی هنری وی از همین زمان آغاز شد. همکاری او تا سال ۱۳۳۵ با این ارکستر ادامه داشت.احمد ابراهیمی استاد آواز ایرانی تیر ماه ۱۳۹۲ در سن ۸۷ سالگی در بیمارستان فرمانیه تهران درگذشت.

دکترحسین عمومی استاد آواز نیز ردیف دان برجسته، قاضی دادگستری با تحصیلات دکترای حقوق، در سال ۱۳۰۶ شهر اصفهان متولد شد. موسیقی در خاندان او موروثی بوده ، آواز را ابتدا نزد پدر و سپس در مکتب استادان: تاج اصفهانی و ادیب خوانساری تکمیل نمود. بیان او در معرفی سبک‌ها خصوصا" مکتب آوازی اصفهان (سبک اساتیدی چون حسین خضوعی ملقب به ساعت ساز، سید رحیم و...) بسیار شیوا بود. وی در سال ۱۳۸5 درگذشت.

گفتنی است برگزاری آیین های بزرگداشت ،تجلیل و نکوداشت اساتید بزرگ موسیقی ایران بخشی از فعالیت های بنیاد آفرینش های هنری نیاوران در راستای معرفی هرچه بیشتر و تجلیل از هنرمندان این حوزه محسوب می شود که به صورت مداوم در فرهنگسرای نیاوران برگزار خواهد شد.

۴ مرداد ۱۳۹۵ ۱۱:۳۲
روابط عمومی فرهنگسرای نیاوران |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید