اخبار

سینمای مستند جایگاه نقد را از دست داده است

سینمای مستند جایگاه نقد را از دست داده است
نشست سینما تک نیاوران شنبه دوم مرداد ماه با حضور محمد رضا اصلانی منتقد سینما و با نمایش و بررسی چهار فیلم مستند برگزار شد.

 

 

به گزارش روابط عمومی بنیاد آفرینش های هنری نیاوران روز شنبه دوم مرداد ماه چهار فیلم مستند سبز کله غازی ساخته آرمان خوانساریان ،مستند سونات ایروان ساخته آرامان رازقندی ،مستند ازدواج ساخته کیوان کریمی و اعتصاب ساخته اردوان تراکم در سینما تک فرهنگسرای نیاوران برای علاقمندان به نمایش گذاشته شد.

محمد رضا اصلانی در این نشست با اشاره به مشکلات سینمای مستند در ایران گفت:فیلمسازان مستند ایران به دلیل ترس از عدم نمایش فیلم شان دست به خود سانسوری میزنند که این باعث شده جایگاه نقد را درسینمای مستند ایران به معنی واقعی از دست بدهیم.

اصلانی در خصوص این چهار فیلم مستند عنوان داشت:متأسفانه شایع شده که فیلم های کوتاه مستند ایرانی در مورد مسائل یک زن و یا مرد و یا درمورد ازدواج وطلاق و یا درخصوص عدم تفاهم ساخته شود.

این منتقد سینما درخصوص فیلم مستند اعتصاب اظهار داشت:بازسازی همین مسئله دراین فیلم نیز دیده می شود ولی در نحوه روایت تشابه و تفاوت هایی وجود دارد. دراین فیلم تفکر ماقبل صنعتی غالب است.اشتیاقی برای برده گرفتن وجود دارد ، ولی برده هیچ وقت وفادار نیست. این نوع گرفتن نوعی خود فریبی است.

وی افزود: بحث هایی که در ایران پیرامون ساخت فیلم مستند صورت می گیرد کهنه و قدیمی است. بحث این است که آیا در مستند حق باسازی موضوع را داریم؟ وقتی موضوعی را می گیریم نقشی  به آن می دهیم که در فیلم دیده می شود. در واقع این واقعیت دیدگاه ماست نه واقعیت مستند موجود و حقیقی. باید پرسید این نقشی که بر پرده سینما می گذاریم کدام بعد واقعیت است؟درواقع هیچ بعُد واقعی درآن نیست بلکه واقعیتی است که ما به پرده سینما می دهیم.

درادامه فیلم سونات ایروان  ، اثر آرمان رازقندی و فیلم سبز کله غازی آرمان خوانساری نیز پخش شد و سازندگان این دو اثر در سخنانی به موضوع فیلم خود پرداختند.در این جلسه گیتی خامنه مجری شناخته شده صدا و سیما نیز حضور داشت.

گفتنی است سینما تک نیاوران برنامه‏ای است با هدف معرفی فیلم‏های مهم اما کمتردیده‏شده تاریخ سینما، فیلم‏های هنری ایران و جهان که توسط بنیاد آفرینش های هنری نیاوران  سه جلسه در هر ماه  با حضور مخاطبان و علاقمندان به حوزه فیلم و سینما برگزار می شود.

۳ مرداد ۱۳۹۵ ۱۴:۴۷
روابط عمومی فرهنگسرای نیاوران |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید