اخبار

هفته فرهنگ و هنر البرز در فرهنگسرای نیاوران

هفته فرهنگ و هنر البرز در فرهنگسرای نیاوران
هفته فرهنگ و هنر البرز در فضایی دلنشین و هنری در پایتخت آغاز به کار کرد و آثار هنریِ استان البرز که برخی معرف طبیعت و فرهنگِ این استان است و برخی دیگر زاده ی دستِ هنرمندان پیشکسوت استان بر دیوارهای گالری های فرهنگسرای نیاوران نصب شدند. آثاری در بخش های عکس، نقاشی، مجسمه سازی، نسخ خطی و... .

                                        

هفته فرهنگ و هنر البرز به همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کرج و با همکاری هنرمندان البرزی در فرهنگسرای نیاوران آغاز به کار کرد.

شریفی معاون هنری- سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی البرز در خصوص نمایشگاه فرهنگ و هنر البرز در نیاوران در پاسخ به اینکه علت برگزاری نمایشگاه آثار هنری البرزیان در تهران چه بود، گفت: طی مصوباتی که در اجلاس مدیران کل مطرح شده بود، یکی از آن ها ارائه و عرضه آثار هنری هنرمندانِ استان های مختلف است. یکی از نخستین استان هایی که تمایل به اجرایی شدنِ این مصوبه را داشت استان البرز بود که با همت جناب آقای مهندس حسینی کاشانی مدیر کل محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی البرز و با هماهنگی های آقای سید عباس سجادی مدیر عامل بنیاد آفرینش‌های هنری نیاوران تحقق یافت.

در ادامه افزود: با توجه به فضای زیبا و گالری های مناسبی که در این مجموعه فرهنگسرا وجود دارد، توانستیم سه مجمعه را برای ارائه ظرفیت های بسیار بالایی که هنرمندانِ البرزی دارا هستند را در معرض دید عموم قرار دهیم. این آثار در سه بخش متفاوت و با آثاری از پیشکسوتان و هنرمندان جوانِ البرزی به نمایش گذاشته می شود. یک بخش از نمایشگاه مربوط به آثار پذیرفته شده در جشنواره عکس طبیعت است، بخش دیگر مربوط به آثار جشنواره میراث قدما و نسخ خطی و همچنین آثار حجم توسط مجسمه سازان برجسته البرزی است

این مسئول به اجرای موسیقی زنده توسط هنرمندان البرزی و رونمایی کتاب از دیگر برنامه های هفته فرهنگ و هنر البرز اشاره کرد و گفت: از ظرفیت های هنرمندان البرزی در حوزه موسیقی در روز ٢٨ تیرماه در فرهنگسرای نیاوران استفاده خواهیم کرد. رونمایی از کتاب، شب شعر و سخنرانی های اساتید و مسئولان در حوزه فرهنگ و هنر از دیگر برنامه های پیش بینی شده در دو روز اجرا در فرهنگسرا در روزهای ٢٨ و ٢٩ تیرماه خواهد بود .

وی در بخش دیگری از سخنانش، ضمن تشکر از زحمات رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کرج گفت: جناب آقای مهدی ابدالی تلاش های بسیاری برای هماهنگی و برگزاری این مراسم در فضایی به زیبایی نیاوران داشتند، در معاونت هنری- سینمایی به سبب برگزاری جشنواره های مختلف، تمام  هماهنگی های صورت گرفته در خصوص برگزاری نمایشگاه های فرهنگ و هنر البرز در نیاوران توسط اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کرج صورت پذیرفت .

شریفی در پایان ضمن دعوت از تمامی هنرمندان و هنردوستان البرزی جهت بازدید از نمایشگاه های آثار البرزی در فرهنگسرای نیاوران گفت: فرصت بسیار خوبی در فرهنگسرای نیاوران جهت ارائه آثار هنری و معرفی هنرمندان البرزی در بخش های مختلف فراهم آمده است که از تمامیِ هنردوستان و هنرمندان البرزی دعوت می کنم  تا روز ٢٩ تیرماه برای بازدید از این آثار و شرکت در برنامه های جنبی مانند اجرای موسیقی، رونمایی کتاب و... به فرهنگسرای نیاوران مراجعه کنند .

استاندار البرز نیز راه اندازی مکان دائمی در استان برای عرضه دستاوردهای هنرمندان البرزی را ضروری برشمرد و گفت: این زیرساخت ها به همت اداره کل فرهنگ و ارشاد البرز ایجاد خواهد شد.

"سیدحمید طهائی" درحاشیه مراسم اختتامیه«هفته فرهنگ و هنر البرز»در فرهنگسرای نیاوران تهران نقش نمایشگاه ها در عرضه دستاوردهای هنرمندان را مهم خواند و  گفت: به دنبال آن هستیم تا فضایی را برای هنرمندان استان در قالب خانه هنر فراهم کنیم تا آثار فرهنگی و هنری زیر سقف واحدی عرضه و معرفی شود.

وی ضمن اشاره به اینکه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی متولی ایجاد این خانه است،افزود: طی هماهنگی های به عمل آمده با شهرداری یکی از مناطق مناسب و پرتردد شهر برای احداث این مرکز در نظر گرفته شده است.

استاندار البرز از منظر اقتصادی نیز برپایی چنین نمایشگاه هایی را فرصت مناسبی برای انتقال دستاوردهای فرهنگی کشور به خارج از مرزها دانست و تصریح کرد: تردد جهانگردان و گردشگران به ایران بهانه خوبی برای معرفی این آثار به خارج از مرزها است و آثار هنرمندان صنایع دستی می تواند به عنوان آثاری ارزشمند به خارج از کشور صادر شود.

استاندار البرز با اشاره به مجاورت استان البرز با پایتخت، گفت: البرز جوان بیش از دو میلیون جمعیت دارد در طول سال میلیون ها مسافر از این استان عبور می کند وجود نمایشگاه دائمی نیز می تواند به جذب گردشگر و درآمدزایی کمک کند.

وی با اشاره به مراکز آموزش فنی و حرفه ای در استان و همچنین آموزشکده های دیگر که در زمینه هنر فعالیت می کنند، گفت: دولت در حال واگذاری وام با سود کم برای اشتغالزایی است این وام ها شامل صنایع دستی نیز می شود.

استاندار البرز با تاکید بر اینکه خانه هنر می تواند به بورس صنایع دستی استان تبدیل شود، گفت: در استان البرز به ویژه کلان‌شهر کرج اقوام و قومیت های مختلفی زندگی می کنند این مهم می تواند به تنوع آثار عرضه شده در نمایشگاه های این چنینی کمک کند.

استاندار البرز در ادامه منتخب دستاوردهای هنرمندان البرزی را در بخش های خوشنویسی، نگارگری،موسیقی و هنرهای تجسمی مورد بازدید قرار داد.

در این بازدید علاوه بر استاد «جلال الدین کزازی»نویسنده، مترجم و شاهنامه پژوه و پژوهشگر برتر ایرانی،استاد «محراب رجبی» رئیس بنیاد البرزشناسی و مشاور استاندار البرز، مدیرکل فرهنگ و ارشاد البرز،جمعی از اهالی هنر و رسانه نیز استاندار را همراهی کردند.

گفتنی است برگزاری هفته فرهنگ و هنر البرز به همت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان کرج و معاونت هنری سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی البرز صورت گرفت.

۲۹ تیر ۱۳۹۵ ۱۰:۵۹

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید