اخبار

همنوازان فاخته در نیاوران به روی صحنه می روند

همنوازان فاخته  در نیاوران به روی صحنه می روند
کنسرت گروه موسیقی «همنوازان فاخته» به سرپرستی و آهنگسازی «خشایار پارسا» و خوانندگی «مهدی امامی» 23 تیرماه ساعت 21درسالن اصلی فرهنگسرای نیاوران به اجرای برنامه خواهد پرداخت.

 

 

به گزارش روابط عمومی بنیاد آفرینش های هنری نیاوران ، این کنسرت به آهنگسازی و سرپرستی «خشایار پارسا» و خوانندگی «مهدی امامی» با نگاهی نو به موسیقی عصر تیموری مکتب منتظمیه ، ۲۳ تیرماه در فرهنگسرای نیاوران به روی صحنه می رود ،که طی این برنامه قطعاتی بر اساس موسیقی قرون ۷ و ۸ قمری برخواسته از تفکرات عبدالقادر مراغه ای و صفی الدین ارموی، آهنگسازی شده است و برای مخاطبین اجرا خواهد شد.

خشایار پارسا سرپرست و آهنگساز گروه همنوازان فاخته با بیان اینکه ، این گروه با مطالعه موسیقی قدیم ایران و همسایگان نزدیک ایران از لحاظ فرهنگی قصد دارند،درکنار فعالیت موسیقی دستگاهی به ترویج و گسترش این سبک هم کمک کند و در نهایت به یک امضای جدید هنری برسند اظهار داشت:تفاوت موسیقی مکتب منتظمیه که متعلق به دوره تیموری می باشد با موسیقی دستگاهی امروزی اول درمقام ها می باشد زیرا دراین مکتب ازمقام های رایج استفاده نشده است، بلکه ازمقام های راست که شبیه ماهور و بیات ترک امروزی است استفاده می شود .

این نوازنده در مختصر توضیحی از مکتب منتظمیه ادامه داد:«از نشانه¬ های مکتب منتظمیه تلفیق شعر و موسیقی متفاوت با دوره قاجار و معاصر، یعنی ملیسماتیک بودن (استفاده چند نت برای یک هجا) و اهمیت بیشتر به موسیقی به جای شعر است. همچنین خواننده علاوه بر کلام، مانند ساز در گروه، فقط به منظور زیبایی موسیقایی با خواندن واژه¬های بی¬معنا نقش دارد. ضرب آهنگ ریتم نیز در این موسیقی به صورت ادواری است، یعنی یک دور جمله ریتمیک که نسبتا طولانی توسط ساز کوبه¬ای مانند دایره تکرار می¬شود و از ملودی تبعیت نمی¬کند.

وی درخصوص قطعه "پیشرو" ازساخته های خودش عنوان داشت:این قطعه نیز براساس مکتب منتظمیه ساخته شده و تنظیمات قطعات کلا"بر اساس همین مکتب ولی به روزرسانی تنظیم شده است .

هدایت کلاری (سه تار و بم تار)، هامون بهرامی مقدم (سنتور)، حسین گازر (تنبک)، آرمان حیدریان (کمانچه)، علیرضا رسولی (کمانچه آلتو)، نیما داغمه چی (تار ) و خشایار پارسا (سنتورو بم ) با خوانندگی مهدی امامی در این کنسرت به هنرنمایی خواهند پرداخت.

شایان ذکر است که «همنوازان فاخته» نوروز امسال نیز در کشور مالزی به اجرای کنسرت پرداختند. همچنین خرداد ماه کنسرتی را نیز در تنکابن اجرا نموده که مورد استقبال قرارگرفته است.

علاقمندان برای تهیه بلیط این کنسرت می توانند از طریق سایت ایران کنسرت و گیشه فرهنگسرای نیاوران اقدام نمایند.

۲۱ تیر ۱۳۹۵ ۱۲:۱۰
روابط عمومی فرهنگسرای نیاوران |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید