اخبار

دیوان اشعار جواد آذر در نیاوران رونمایی شد

دیوان اشعار جواد آذر در نیاوران رونمایی شد
آیین نکوداشت و رونمایی از دیوان اشعارمرحوم جواد آذرشاعر،ترانه سرا وغزل پرداز نامدار معاصر عصر روز جمعه 22 اسفندماه با حضور شاعران و هنرمندان مطرح کشور در سالن خلیج فارس فرهنگسرای نیاوران برگزارشد.

 

 

به گزارش روابط عمومی فرهنگسرای نیاوران این برنامه با مشارکت بنیاد آفرینش های هنری نیاوران ، بنیاد شهریار و  انتشارات "ایز" به مناسبت پانزدهمین سال خاموشی جواد آذر برگزار گردید.

اولین سخنران این برنامه اصغر فردی ،شاعر،پژوهشگر و مدیر انتشارات "ایز" با بیان اینکه جواد آذر واپسین حلقه زنجیره شعر هزارساله فارسی بود اظهار داشت:از شعر فارسی که هزارسال پاید و پوید زین پس دیگر مانند آذر شاعری بر نخواهد آمد.

وی درادامه افزود:شعر فارسی دقایق و ظرایفی دارد که بیان آن را نمی توان در کتاب ها آموخت زیرا آنچه در کتب بلاغی وجود دارد ، عربی است نه فارسی  و ظرایف شعر فارسی که بسیار زیاد است باید در انجمن های ادبی از استاد آموخت.

این پژوهشگر با بیان اینکه وقتی شاعران این ظرایف و دقایق را ندانند یعنی گسستگی مابین شعر کلاسیک و شعر نو اتفاق افتاده افزود:آذر بزرگترین خاقانی شناس همه عصرها بود و این شاعر بزرگ در زبان کهن بازنماند و زبان نو آورد.

طاهری متخلص به "حسرت" شاعر و پژوهشگر دیگر سخنران این برنامه نیز در ادامه ضمن قرائت اشعاری تصریح کرد:جواد آذر برای زر و سیم شعر نمی سرود و به قول ناصر خسرو شعر را به پای خوکان نمی ریخت و می توان این را در اشعارش مشاهده نمود.

حسین آهی شاعر و پژوهشگر، دیگر سخنران این آیین بود که در خصوص اهمیت آموزش ظرایف شاعری گفت:در دانشگاه های علوم انسانی به دانشجویان بصورت آکادمیک درس داده می شود و ذهن شاعران جوان بصورت آکادمیک شعر فارسی را آموزش می بینند و در واقع چیزی از شعر یاد نمی گیرند ،به همین دلیل باید انجمن های ادبی را تقویت نمود.

سید عباس سجادی مدیرعامل بنیاد آفرینش های هنری نیاروان و مجری این برنامه نیز ضمن بیان اینکه شاعری درکشور ما درحال رشد است گفت:انجمن های ادبی در دهه های گذشته پایگاه ویژه ای نزد شاعران بزرگ کشور داشتند ولی آن جایگاه اکنون بسیار کم رنگ شده و دور ازانصاف است در این عصر که شاعران خوبی به عرصه کشور آمده اند ،این انجمن ها احیاء نشوند و دوباره جایگاه خود را پیدا نکنند.

بهرام سالور  آخرین سخنران این برنامه نیز ضمن تسلیت به مناسبت ایام فاطمه عنوان داشت:جواد آذر بخاطر فروتنی و تمام قدرت و صلابتی که در شعر داشت به فکر جمع آوری اشعارش نبود. این شاعر معاصر قوه جاذبه بسیاری داشت وی تصنیف سرا نبود ولی درغزل سرایی و دوبیتی استاد بود .

وی با بیان اینکه دردانشگاه کسی هنرمند زاده نمی شود و هنر دردستان همگان نیست افزود:استادانی چون کاشانی و محمد علی ناصح به استادی جواد آذر اذعان داشتند. هنری که درعرف جامعه شناخته می شود هنرنیست.ولی آذر هنرمند بود دیدگاهش درکلمه و ادب متفاوت بود.آذر خط بسیار خوبی داشت و خط شناس ،نقاشی شناس و اصولاَ هنرشناس بود و هنرمند آفریده شده بود.

گفتنی این مراسم با حضور جمعی از هنرمندان و شخصیت های صاحب نام فرهنگی و هنری از جمله محمد علی بهمنی، نادرگلچین ،کریم مشروطه چی، محمد هاشم احمدوند، خسرو شاهین ، سهیل محمودی، دکتر امینی، علی جهان دار، مهران مهرنیا و محمد سلمانی در سالن خلیج فارس برگزار شد.

۲۲ اسفند ۱۳۹۴ ۱۱:۱۷
روابط عمومی فرهنگسرای نیاوران |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید