اخبار

سلیقه نوری معرف عکاس است

سلیقه نوری معرف عکاس است
نمایشگاه عکس های بدون سایه علی دقیق با نام "درسفر" با ارائه 85 اثر در گالری اصلی فرهنگسرای نیاوران برپا شده و میزبان علاقمندان است.

دقیق در گفت و گو با روابط عمومی فرهنگسرای نیاوران پیرامون این نمایشگاه با بیان اینکه هرگاه گم می شوم قدرت بینایی و قوت بصری بیشتری پیدا می کنم گفت:وقتی که کشوری برای من جاذبه بیشتری داشته باشد و یا با طبیعت آن راحت تر ارتباط برقرار کنم و آن تجلی برای من به وجود بیآید عکاسی می کنم.

این عکاس در خصوص سوژه های مورد استفاده در این آثار عنوان داشت:خیلی از عکاس ها به این جاهایی که من رفته ام و عکاسی کردم نیز رفته اند و عکس گرفته اند که این در عکاسی طبیعی است زیرا عکاس می تواند کارش را با عکاس های دیگر که در آن شرایط و موقعیت فصل نوری و مکانی قرار داشته اند مقایسه نماید .

وی با گفتن اینکه متأسفانه در ایران رشته عکاسی چون نقاشی طبقه بندی نشده ، اظهار داشت:درایران ما با سوژه ها ذهن مان را تفکیک می کنیم به عنوان مثال سوژه ها پرتره و یا طبیعت است در حالی که درجوامع بین المللی زمانی که عکاسی به عنوان هنر شکل گرفت، این هنر  نیز مانند نقاشی با نور طبقه بندی شده است مانند نورکلاسیک و نور مدرن ، که این عنوان ها در عکاسی از نقاشی های پرتره کلاسیک و سایه های آن نشات گرفته است. البته باید گفت ما چیزی به عنوان سایه در نقاشی مینیاتور ایرانی نداریم ولی در زمان کمال الملک نقاشی اروپایی و پرتره بصورت کورکورانه تقلید شد و ایزم وارد نقاشی ما شد در حالی که به عرفان علاقه داشتیم و ایزم مربوط به فلسفه جوامع غربی است.

علی دقیق همچنین  با گفتن این نکته  که عکاس تأیین کننده جنس نوری است که وارد تصویر می شود و سلیقه نوری عکاس را نشان می دهد  گفت:دراین نمایشگاه عکس های من بدون سایه است و در زمان هایی گرفته شده که سایه وجود ندارد و این به دلیل فرهنگ و فلسفه نوری ماست. خیلی دوست دارم بتوانم سلیقه نوری خودم را در قالب یک کتاب منتشر کنم که فکر می کنم می تواند اتفاق خوبی باشد.

وی در خاتمه پیرامون برگزاری این نمایشگاه در فرهنگسرای نیاوران اظهار داشت:خوشحالم که تجربه برگزاری چنین نمایشگاهی را در فرهنگسرای نیاوران داشتم. برخورد عوامل و مسئولان این مجموعه بسیار مناسب و فرهنگی است. استقبال مخاطبان نیز بسیار خوب بوده و امیدوارم باز هم چنین فرصتی فراهم شود.

گفتنی است نمایشگاه "درسفر" تا ١٤ اسفند همه روزه از ساعت ٨ الی ٢٠ در نگارخانه اصلی فرهنگسرای نیاوران میزبان علاقمندان است.

 

۱۱ اسفند ۱۳۹۴ ۱۱:۵۶
روابط عمومی فرهنگسرای نیاوران |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید